Žaidžiantys pasitikėjimu

Paulius Skruibis
2024-12-02
Pradėsiu nuo banalaus teiginio, kad žmonės nepasitiki politikais. Pavyzdžiui, visuomenės apklausos rodo, kad politinėmis partijomis nepasitiki daugiau kaip pusė Lietuvos gyventojų. Dėl pasitikėjimo trūkumo galima apgailestauti prezidento metiniuose pranešimuose, pasitikėjimo trūkumą galima išnaudoti rinkimų kampanijose.
Žaidžiantys pasitikėjimu

Tačiau, juk tas pasitikėjimas nenukrenta iš dangaus. Taip pat kaip ir nėra prarandamas nei iš šio, nei iš to. Yra konkretūs veiksmai, dėl kurių pasitikėjimas didėja arba yra prarandamas. Pastaraisiais mėnesiais mes visi galėjome stebėti, kaip žaidžiama žmonių pasitikėjimu.
 

Žinoma, turiu omenyje socialdemokratų pirmininkės ne vieną kartą pakartotą ir paskui netesėtą pažadą tapti premjere, jeigu tik partija laimėtų rinkimus. Taip pat pažadą nesudaryti koalicijos su partija, kuri susibūrė aplink savo antisemitiniais pasisakymais šiurkščiai Konstituciją pažeidusį asmenį. Štai taip lengvai galima kažką pažadėti, o po poros mėnesių ar net kelių dienų išsižadėti.
 
Akivaizdu, kad tokie politiniai manevrai dar labiau mažina pasitikėjimą politikais. Visiškai nesutinku su sakančiais, kad čia tik socialdemokratų rinkėjų klausimas. Pirma, jeigu tartume, kad rinkėjui nė kiek nerūpi, kas bus premjeras arba su kuo bus koalicija, tuomet kam reikėjo žadėti tai, ko paskui nebuvo laikomasi? Visgi, matyt, partijai atrodė, jog šie klausimai svarbūs tiek, kad nuo jų gali keistis ir rinkimų rezultatai. Antra, kai politikai meluoja arba nesilaiko savo pažadų, nukenčia ne tik pasitikėjimas viena partija, bet ir partijomis apskritai. Tai puiki dirva ateiti į valdžią visokioms radikalioms jėgoms, įvairaus plauko „gelbėtojams“, nes galima pagrįstai teigti, kad sisteminės partijos meluoja ir žada tai, ko nesiruošia įgyvendinti.
 
Jokiu būdu neišeitų pasakyti, kad ši problema yra būdinga išskirtinai socialdemokratams ar kitai valdančiosios koalicijos partijai – demokratų sąjungai. Deja, turėtume pripažinti, kad šios partijos šiuo atžvilgiu nėra niekuo išskirtinės. Tačiau, ar tai reiškia, kad turėtume ramiai priimti tokį akivaizdų nesiskaitymą su savo pažadais ir įsipareigojimais? Irgi ne.
 
Todėl stebina, kaip santūriai į tokius pasitikėjimą politikais mažinančius veiksmus reaguoja prezidentas. Pastaruosius kelerius metus prezidentas ne kartą akcentavo susitelkimo svarbą ir politikų atsakomybę šioje sudėtingoje geopolitinėje situacijoje. Ir štai, kai politikai toje pačioje sudėtingoje situacijoje nusprendžia sužaisti politinį pokerį, nekreipdami dėmesio į pasekmes žmonių pasitikėjimui, prezidentas apsiriboja keliomis santūriomis reakcijomis. Tarsi nieko ypatingo čia nevyktų.
 
Žaidžiančių pasitikėjimu norisi paklausti, o jūs nemanot, kad gali ateiti diena, kai jums teks kreiptis į žmones su žodžiais, kad jūs čia ir niekur neketinat trauktis? Taip, kaip kreipėsi Ukrainos prezidentas į savo šalį prieš tūkstantį dienų. Ar galėsime jūsų pažadus priimti rimtai, negalvodami, kad po poros dienų vėl išeisite jau su kitokiu, galbūt netgi priešingu pranešimu?
 
VU Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto profesorius Paulius Skruibis

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

      R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

      Neatsiejamas Palangos reabilitacijos ligoninės veidas – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Romantė Aleknavičienė priė...
      R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

      R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

      „Jeigu dabar reikėtų rinktis profesinį kelią, turbūt rinkčiausi muzikos terapiją“, - šypsosi penkiasdeši...

      Budinti vaistinė


      Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

      Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

      Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...
      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...

      razinka


      Sveika šeima


      Žiemos garderobo ABC

      Vaikų sveikatos specialistai susirūpinę: esant nepastoviems orams, vaikai dažnai aprengiami netinkamai. Net ir esant pliusinei temperatūrai, darželių žaidimų aikštelėse mažieji aktyviai juda vilkėdami žieminius kombinezonus, o šildomose patalpose vilki storus megztinius. Medikai įspėja vaikų nerengti pernelyg šil...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Gaujų smurtas žlugdo Haičio sveikatos sistemą

      Praėjus vos savaitei po to, kai dėl ginkluoto išpuolio buvo priverstas užsidaryti vienintelis Haičio neurochirurgijos centras, nusikalstamos gaujos užpuolė ir šalies universitetinę ligoninę, skelbiama „El Pais“.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Rauginto agurkėlio sindromas
      Henrikas Vaitiekūnas Rauginto agurkėlio sindromas
      Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
      Marius Čiurlionis Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
      JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?
      Rimas Jankūnas JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?

      Naujas numeris