When we are old

Henrikas Vaitiekūnas
2018-08-21
Dalies skaitytojų atsiprašau: šis rašinys turi amžiaus cenzą ir nėra skirtas piliečiams, dar nesulaukusiems 60 metų. Jei tiek jau turite, maloniai prašome skaityti toliau.
When we are old

O toliau – apie karpius, gulbes ir vėžlius. Nes norime, kad prisimintumėte, ką esate pamiršę. Vidutinė karpio gyvenimo trukmė – 100 metų. Vidutiniškai iki 105 metų gyvena gulbė. Galapagų vėžlio amžius - 200 metų. Bet kai kurie išgyvena ir 300. 
Dar toliau – apie senatvės pradžią. Senas vilkas gaujoje gerbiamas tik tol, kol gali pagaut auką. Atsimenate? R.Kiplingo „Džiunglių knygoje“ Akela paleido grobį ir tai buvo jo karjeros pabaiga.
Ir jūs, žinoma, jau supratote: ne apie žvėrelius čia mes. Mes čia – apie mus. Ir apie tai, kad „...senatvė ateina staiga, kaip sniegas: ryte jūs atsikeliate ir pamatote, kad viskas balta“, - rašė Charles Augustin Sainte-Beuve. Jis buvo rašytojas. Ir žinojo, kad šitas sniegas apverčia ligi šiol buvusį jūsų pasaulį.
 

Dabar turėtų nusivilti tie, kurie tikisi, kad šiame rašiny bus stebuklinis jaunystės eliksyro receptas. Bus. Bet ne toks, kokio tikitės. Nes tikroji senatvė – tai ne vis ilgėjantis šeimos gydytojo receptas, ne kaulų maudulys. Senatvė – tai abejingumas, kūrybos ir minties pasitraukimas. Dvasios tuštuma. Ir mintis, kurią skubiai turite vyti iš galvos. Toji mintis maždaug tokia: o kam eiti iš namų, kai ir čia televizorius istorijas rodo? O kam ryte lovą užkloti? Vis vien niekas neateis.
 
Bet ateis sekmadienis. Ir Paulius Jurkevičius – žurnalistas, daug metų dirbantis ir gyvenantis Italijoje – parašys rašinį „Atsisuk sekmadienį į juos“. Žinau, kad neskaitėte, todėl pacituosiu: „Sekmadienį Romoje ne juokais supykau ant būrio senolių, kurie, išėję iš mišių ėmė šturmu barą, ir aš turėjau laukti, kol barista darė dešimtis espreso puodelių, pilstė įvairius gėrimus. Pykau, nes tie dolčegabanomis ir penktais šaneliais išsikvėpinę ponios ir ponai buvo tokie triukšmingi, tokie linksmi, laidė sąmojus ir vienas kitą traukė per dantį...“
 

O paskui, po trumpos viešnagės Lietuvoje, kolega Paulius parašys kitą sakinį: „Ten, Romoje, kunigas mišių finale sako „eikite ramybėje“. Tą patį ir čia turėjo pasakyti. Bet ten jie – siautulingoje sekmadienio linksmybėje keliavo į barą kavos ar vyno. Kur keliauja mūsų palaimintos moterys ir vyrai – šito aš nežinau.“

 
Mes žinome. Mūsų senoliai ateina į kavines vieną kartą per metus, kai prieš Šventas Kalėdas eksmero A.Zuoko nurodymu jie kavos puodelį gauna nemokamai. Tuomet šitą akciją rodo televizijos, o barmenai neužmiršta pakomentuoti, kad dar jie LEIDŽIA ir naminį sausainiuką prie kavos atsinešti. Juokinga. Arba graudu. Nes mini akcija greit baigiasi: senolius prisimins – iš dalies per prievartą, nes jie nepalieka arbatpinigių – tik prieš kitas Kalėdas.
Ar senatvė yra stigma? Ir kas ta stigma yra?
 
Stigmatizavimas reiškia kokios nors kategorijos žmonių išskyrimą, kaip mažiau vertingų. Visiškai arti stigmatizavimo yra diskriminavimas, t.y. visiškas išstūmimas iš visuomenės. Beveik pusė Lietuvoje apklaustų vyresnio amžiaus žmonių dėl amžiaus yra patyrę priešiškumą ar nepagarbų elgesį.
- Į senatvę mūsuose žiūrima stereotipškai ir nuvertinamai, - sako sociologijos mokslų daktarė Gražina Rapolienė. – Netgi įvardijimas „senjoras“ ar „senolis“ dažną vyresnio amžiaus žmogų žeidžia. Ir skaudina tai, kad visiems, pensijos sulaukusiems, priskiriamos tokios sąvybės, kaip ligotumas, fizinis bei protinis nykimas.
 

Jei prieštaraujate, pabandykite valdininko paklausti, ar vis gausėjantis pensininkų būrys nėra našta valstybei? Oficialiai – paneigs. O vakare virtuvėje prasitars, kad, girdi, nereikėtų iš vis JIEMS pensijos mokėti. Nes visą gyvenimą dirbo ne Lietuvai (?).

 

Kovo 11-osios signatarai tikrai dirbo Lietuvai. Tačiau visi jie buvo išstumti net iš patarėjų etatų! Pasaulyje dirbama pagal formulę „vadovauja jauni, pataria ir konsultuoja – patyrę“. Bet pabandykite valdžios koridoriuose surasti tą patyrusiųjų kambarėlį! Šaipomasi ir iš pensinio amžiaus sulaukusių Seimo narių: jūs žinote pavardes tų, kurie šaiposi, ir pavardes tų, iš kurių šaipomasi.
Belieka pasišaipyti patiems iš savęs. Mat, sakoma, jei nori sužinoti, ar esi senas, nugriūk priešais būrį žmonių. Jei jie ims juoktis, tu dar jaunas. Jei išsigąs – jau senas. Tik kiek tam senam metų?
 
Jurga Klimaitė-Riebling feisbuko paskyroje aprašė artimą giminaitį. Tam ponui liepos vidury stuktelėjo 100 metų. Ir šiomis dienomis jis jai siunčia atostogų nuotraukas iš Ibizos. O ponia Jurga rašo: „Žinote, kas šitą žmogų išlaiko gyvą ir laimingą? Tai, kad stiklinė visada yra puspilnė... Jis perėjo karus ir labai nelengvą gyvenimą nugyveno. Bet liko tikintis tuo, kad žmonės – geri. Kad pasaulis nėra bloga vieta būti. Kad geras maistas, geras vynas, gera kompanija yra svarbu. Optimizmas iki mirties, kad ir kada ji ištiktų, yra nepaprasta.“
Kitaip tariant (jei norite – Volterą cituojant), kvailiui senatvė – našta, neišmanėliui – žiema, protingam žmogui – auksinė pjūtis.

 
O dabar noriu paaiškinti tą nelietuviškai skambantį rašinio pavadinimą. „When we are old“, arba „Apie mus, pasenusius“. Tai šių metų Lietuvos eurovizinė daina.
„Nebaisu bus pasenti, jei aš laikau tavo ranką“, - Portugalijoje dainavo Ieva Zasimauskaitė. Gegužės mėnesį duodama interviu mūsų savaitraščiui ji pasakė ir kitą mintį: „Vyresnis žmogus man yra gražesnis negu jaunas“.
12-oji vieta „Eurovizijoje“ mūsų nedidelės šalies nenustebino. Bet kaip džiaugtumės, jei gautume 12-ąją pagal dydį pensiją Europoje! Kokie laimingi būtume, jei mūsų ekonomika, mūsų mokslas, mūsų požiūris į vienas kitą taip pat būtų pažymėti tuo skaičiumi!
 
Bet ne, jūs gi ne to laukiate: jūs laukiate kažkur tarp ankstesnių eilučių pažadėto stebuklingo jaunystės eliksyro recepto.
Prašom. Jis pasislėpęs dar viename jūsų jau pamirštame skaičiuje: visai neseniai – vos prieš 150 metų – vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje buvo keturiasdešimt vieneri metai.
Todėl šis rašinys dar yra ir apie lietuviškąją mediciną.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveika šeima


   Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

   Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica