Šitą rašinį reikia nuslėpti!

Henrikas Vaitiekūnas
2020-02-18
Žinoma, kitus laikraščius – elektroninius – šiandien jau esate „pervertę“. Dažną jų skaitėte kartu su pirmuoju kavos puodeliu. Ir – prašau nesiginčyti – iškart atspėsiu, kad septyni iš dešimties (ir devyni iš dešimties, jei priklausote gražiajai žmonijos pusei) esate nudžiugę: mat horoskopas pranešė, kad šis vakaras jums žada neeilinę ir romantišką pažintį. Beje, jei ne šios dienos horoskopas, būtumėte ir pamiršę, kad sapnavote kopėčias. Bet gi ir apie jas parašyta: atsivers karjeros laiptai! Ar gali bebūti geriau?
Šitą rašinį reikia nuslėpti!

Bet dabar turiu jums keletą terminų. Psichologiniai Pigmaliono (arba Rozentalio), taip pat Barmano (arba kitaip - Forerio) efektai sako, jog esame nestabilios asmenybės, kurios gerąsias pranašystes pritaiko tik sau ir visiškai negalvoja apie tai, kad jos sėkmingai tinka ir kitiems. Sakote, kad jums tai netrukdo? Sakote, tegu visiems sekasi? Nesakykite. Nes tuomet teks sau pritaikyti ir to visai kito Zodiako ženklo grėsmes. Pavyzdžiui: laukia nemalonus pokalbis su viršininku. Gali pablogėti sveikata. Ir t.t.
Kaip manote, kada tai prasidėjo? Tai buvo jau ir du, ir trys tūkstantmečiai prieš Kristų. Ir Mesopotamijoje, ir Babilone. Kai kas tvirtina, kad garsusis Stounhendžas yra ne kas kitas, o neolito ir bronzos amžiaus kalendorius. O kur kalendorius, ten ir horoskopai. Gal tik datų skirtumas šiek tiek kitoks. Bet horoskopais (turbūt tada jie kitaip vadinosi) tikėjo ir senieji egiptiečiai (maždaug 600 metų pr. Kr.), ir graikas Demokritas (420 metų pr. Kr.).
 

Sąlyginai neseniai – prieš keletą metų – vienai TV laidai keturis sezonus(!) rašiau meilės horoskopus. Žiūrėjo. Sakė, kad patiko. Gal todėl, kad jie buvo linksmi ir visada – tik pozityvūs. Dabar jau galiu papasakoti, kaip rašiau. Turėjau seną liaudiškų patarimų knygą. Pradedi nuo Avino ir... baigi Žuvimis. Ir visiems tarsi atitikdavo.
Bet ar iš tiesų atitikdavo? Prasideda sunkioji pastraipa. Ir įtariu, kad būtent dėl jos susilauksiu Tikrųjų Horoskopistų pasmerkimo. Nes pasakosiu apie precesiją.
Tik kantrybės: precesija yra lėtas ir periodiškas Žemės ir dangaus ašies slinkimas kūgio paviršiumi aplink įsivaizduojamą ašį, statmeną ekliptikos plokštumai. Šį procesą sukelia Saulės ir Mėnulio traukos poveikis Žemei. Precesijos periodas yra 25 725 metai (!). Dėl to pavasario ir rudens lygiadienių taškai kasmet pasislenka iš rytų į vakarus. Ir kasmet Žemė atskrieja į tuos taškus vis anksčiau. Todėl atogrąžiniai metai 20 minučių ir 24 sekundėmis yra trumpesni už žvaigždinius metus. Nesupratote? Ir aš nelabai. Bet išvadą perpratau: dėl tos precesijos dabar gyvenantiems žmonėms žvaigždynai jau yra pasislinkę per vieną ženklą pirmyn. Ir, jei tu vis dar manai esantis Vėžys, klysti. Nes tu jau esi Liūtas.
 
Supaprastinkim dar. Precesiją lengviau pajusti, jei įsivaizduosim vaikišką vilkelį. Net ir gerai išsukto jo ašis po truputį ima pati sukinėtis ir svyruoti.
Arba dar paprasčiau. Dabartinei horoskopų sistemai (sąlyginai galima taip teigti) pagrindus padėjo graikų astronomas ir matematikas Klaudijus Ptolomėjus (gimęs 100-aisiais m.e. metais). Žemę jis įsivaizdavo kaip pasaulio centrą ir teigė, kad aplink ją sukasi septynios planetos. Praėjo daugiau kaip 1300 metų ir gimė Mikalojus Kopernikas (1473-1543). Būtent jis išaiškino mums heliocentrinę (centre – Saulė) sistemą. Bet horoskopai nuo to laiko nedaug tepakito. Ir štai ką jų neigėjai sako: astrologai, sako jie, visai nekreipia dėmesio, kad per Skorpiono žvaigždyną Saulė keliauja 7 dienas, o per Mergelės – net 44! Viskas, girdi, matuojama vienu matu. Bet aš į tas neigėjų pastabas atsakysiu kaip koks politikas: negaliu nei patvirtinti, nei paneigti, kad yra būtent taip. Kam įdomios detalės – tepasiaiškina.
 
Kas gi iš esmės yra tas rytinis kavos gėrimas, akis įbedus į horoskopą kompiuterio ekrane? Atsakymas itin aiškus: tai - ritualas. Toks paprastas ir nekenksmingas.

Bet! Jei esate tikras katalikas ar tikras musulmonas – darote didžiulę nuodėmę. Citata iš mūsų Bažnyčios knygų: „Horoskopų patarimai, astrologija, pranašingų ženklų ir likimų aiškinimas nesiderina su vien Dievui privaloma garbe. Taip pasiglemžiame vietą Dievo, į kurio rankas turėtume įdėti savo rūpesčius...“ Ir čia pat – kataliko klausimas: „Ką turiu daryti, jei skaičiau horoskopus ar lankiausi pas būrėją?“. Atsakymas: „Kaip galima greičiau eikite išpažinties...“ Panašiai galvoja ir islamo pasekėjai.
O tas kataliko klausimas ir tas atsakymas jam ne šiaip sau čia buvo pacituotas. Tiesiog norėčiau jums įrodyti, kokia teisinga pasirodė keistokai skambanti sena patarlė. Įsiklausykite: „Jei negalima, bet labai norisi, gal ir... galima?“ 
 
Atsakymą duoda internetinis portalas, kurio blogais kėslais ar nedvasingumu niekaip neįtarsite - bernardinai.lt. Vieną gražią dieną tas portalas ima ir paskelbia... horoskopus. Tik vietoje datos užrašo: x ir y dienoms. O paskui – kiekvienam ženklui – rašo tik pozityvius patarimus. Štai tokius: gera diena susitaikyti su draugais; padėkite kam nors finansiškai – nors ir nedidele suma; mažiau kalbėkite, labiau įsiklausykite į kitus; šiandien – gera diena atsisakyti žalingo įpročio...
Horoskopas toks, kad, man atrodo, gerai į jį įsiklausiusiam jau ir išpažinties nebereikia eiti. Ir dar vienas palengvinimas: panašaus rytdienos ir porytdienos horoskopo jums ir niekur ieškoti nereikia: puikiai dar šįvakar jūs patys galite sau jį pasirašyti. O po to, visokeriopai siekti, kad išsipildytų.
 
Nerašysit? Tuomet siūlau ryt internete skaityti ne savo, o žmonos horoskopą. Žmonai duokit savąjį. Pamatysit, kad daug geriau tiks nei vienos ponios horoskopas vienai iš praėjusių dienų. Astrologe prisistačiusi ponia Goda rašė: „X mėnesio XX dieną bus gaminama Saulės Jautra“. Įdomu pasidarė. Pradėjau ieškoti, kas gi yra toji Saulės Jautra. Ir – sužinojau: „Jautra yra simbolinio dievybių aspekto atvaizdas, vidinės liturgijos modelis bei kosmogonijų bei sklaidmenų sugrįžimo į versmę schema. Saulės jautra gaminama iš aukso!“
Po šitokio paaiškinimo ir jums, ir man jau tikrai nebėra sudėtingas net precesijos paaiškinimas.
O aš dabar turiu didžiausiąjį rūpestį: ką čia padarius, kad šito rašinio nepamatytų trys artimi mano draugai: ponas Naglis ir dvi ponios – Vaiva ir Palmira?


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris