Praktinė šeimos politika: suteiksime galimybę ar nurodinėsime?

Monika Navickienė
2017-10-23
Pastaruoju metu dažnai pagalvoju apie valstybės ir šeimos santykius. Kokie jie? Dažnai girdime apokaliptines demografines prognozes ir daug su tuo susijusių šūkių. O vaikus auginančios šeimos kaip jautėsi, taip ir tebesijaučia neturinčios į ką atsiremti tada, kai to reikia labiausiai.
Praktinė šeimos politika: suteiksime galimybę ar nurodinėsime?

Atrodo, jau visiems suprantama, kad jaunoms šeimoms reikalinga reali valstybės pagalba, kuri siektų sukurti efektyviausią paslaugų paketą ir padrąsintų jaunas šeimas gimdyti anksčiau bei auginti daugiau vaikų. Kas ketverius metus suformuota nauja valdžia laužo galvas kurdama valstybės politikos instrumentus, kaip padėti šeimoms ir jas paskatinti auginti vaikus.
 
Vis dėlto dominuojanti valstybės socialinė politika viską suveda į išmokas, neįgalina grįžti į darbo rinką, nesupranta individualių šeimoms kylančių iššūkių. Daugelis studijų rodo, kad vien piniginės paramos instrumentai nėra efektyviausi sprendžiant demografinių problemų iššūkius. Poveikį turi tie valstybės politikos instrumentai, kurie skatindami bendrystę ir partnerystę šeimoje ir visuomenėje bei valstybės partnerystę su šeima, sprendžia svarbų iššūkį jaunai šeimai – kaip suderinti vaiko priežiūros atsakomybę su darbu.

 
Tą patvirtina ir dažniausiai girdimi paprasti klausimai: kaip leisti jaunai šeimai paprasčiau suderinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, kaip galėtume padėti moteriai jaustis saugiau priimant sprendimą turėti daugiau vaikų, nebijant (nes dažniausiai iš darbo rinkos moterys visgi iškrenta) likti be darbo, be pajamų ar profesinės kvalifikacijos? Kaip rasti sprendimus ir leisti užsidirbti bei neprarasti išmokų toms moterims, kurios turi galimybę papildomai užsidirbti, bet to nedaro bijodamos jas prarasti? Kaip paprasčiau pasirūpinti vaikelio priežiūra, kai reikia grįžti į darbą?
 
Paprastas pavyzdys, kaip galima būtų paprasčiau derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus yra mano pateiktas siūlymas dėl vaiko priežiūros atostogų suteikimo ir dirbantiems vaiko seneliams. Esmė labai paprasta: šeimai susitarus ir tėvams norint greičiau grįžti į darbo rinką, vienas iš dirbančių senelių galėtų tęsti vaiko priežiūros atostogas ir rūpintis savo anūku. Juk jeigu seneliai dirba ir moka mokesčius, tai iki pat pensijos yra mokama ir motinystės draudimo dalis į „Sodrą“ (nepaisant to, kad savo biologinių vaikų garbingesnio amžiaus žmonės jau negali susilaukti). Tai kodėl neįteisinus tokio pasirinkimo Lietuvos šeimoms?
 

Manau, kad daugeliui jūsų, kaip ir man pačiai, seneliai buvo didelė atrama auginant mažus vaikus. Tokia jau ta graži ilgametė lietuviškos šeimos tradicija – tėvai padeda savo vaikams tada, kai to labiausiai reikia.

 
Esu tikra, kad šiandien jauna šeima, o ypač, moteris, nejausdama garantijų, kad galės suderinti įsipareigojimus šeimai ir mažo vaiko priežiūrai su profesiniais įsipareigojimais, intuityviai bijo pasiryžti šeimos pagausėjimui. Negana to, ji supranta, kad valstybė papildomai auginant vaiką užsidirbti neleis arba išmoka bus atimta.
 

Tad mano siūlymas atrodo logiškas ir paprastas: suteikime daugiau pasirinkimo šeimoms nuspręsti, koks vaiko priežiūros modelis jiems priimtiniausias. Labai apsidžiaugiau tuo, kad daug kolegų Seimo narių pritarė idėjai, tačiau, deja, ėmė garsėti nauji argumentai iš nepalaikančiųjų stovyklos, esą toks projektas bus per didelė našta valstybei.
 
Dėl skaičiavimų metodikos dar daug diskutuosime, tačiau pats skeptikų vertinimo principas yra gan ciniškas: kaip mokesčių mokėtojai dirbantys senjorai yra puiku, tačiau kai kalba pasisuka apie išmokas – jie darosi per brangūs. Ir tų žmonių įmokų į Sodrą sąskaita „taupomos“ lėšos, nes dalis mamų neturinčių reikiamo stažo negauna jokių išmokų.
 
Be to, įsijungia visas „desantas“ argumentų, kad panašūs pasiūlymai „iškreipia gerai veikiančią sistemą“. Gal ir iškreipia, bet ar sistema tikrai gerai veikia, geriausia būtų paklausti dirbančių ir vaikus auginančių šeimų. Mano įsitikinimu, ji gerai neveikia ir, kas blogiausia, nėra politinės valios ją keisti iš esmės.
 
Bet kuriuo atveju labai tikiu šiuo siūlymu kaip ir visais kitais, kurie lengvintų vaikus auginančių tėvų kasdienybę. Būtų pats metas liautis nurodinėti šeimai džiaugtis vien gauta išmoka ir pagaliau leisti rinktis. Be to, juk jau įteisinome galimybę seneliams talkinti savo vaikams, kai anūkai suserga. Kodėl negalime žengti dar vieno žingsnio į priekį? 
Monika Navickienė, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica