Mėlynas dangus – nebūtinas

Henrikas Vaitiekūnas
2017-05-02
Ponia Izabelė – sunerimusi. Mat kiekvieną pavasarį, rudenį (o jei pasiseka, ir per Naujuosius) yra įpratusi savaitėlei išlėkti tai į Marmarį, tai į Šarm el Šeichą, tai į Lioret de Mar, kuris yra Katalonijoje. Bet, atrodo, keliones teks apriboti, nes naujasis lietuviškas Darbo kodeksas atostogas numato tik dukart per metus. Negana to – trumpesnes.
Mėlynas dangus – nebūtinas

Jei Seimas patvirtins tai, ką Vyriausybė jau nutarė, poniai Izabelei darbdavys vietoje buvusių 28 kalendorinių atostogų dienų suteiks tik 20 darbadienių. O tie, kurie ilsėjosi 56 kalendorines dienas per metus, dabar atostogoms gaus 41 darbo dieną.
Manau, kad jau po pirmųjų skaičių kai kas jums nebeaišku. Ir nemanykit, kad Seimo nariai yra protingesni: jiems taip pat neaiškumų kils.
 
O dabar – kad dar labiau aistras pakurstyčiau – keletas nelietuviškų skaičių.
Britų atostogos tęsiasi 28 dienas. Ispanų -30. Vokiečių – 35. Prancūzų – 37. Italų – 42 dienas. Jei ėmėte pavydėti, kelkitės į Ameriką. Net 40 procentų tikrų amerikiečių per metus atostogauja tik dvi savaites. Ir niekas naujo darbo kodekso ten neprašo.
Norite atsikratyti skaičių? Tuomet nerkite į filosofiją.

 
Ji tikrai bus lietuviška. Ir tokios pat spalvos, kokios paprastai būva lietuviškas dangus. Nemanau, kad apkaltinsit, jei įvardinsiu to dangaus spalvą. Lietuviškas dangus purvo (arba – jei norite gražiau – asfalto) spalvos būna keturias iš penkių darbo dienų. Todėl tokios pat pilkos yra ir lietuviškos televizijos programos, ir tokie – visiškai nespalvingi bei išblukę – pašnekesiai mūsų Seime. Ir todėl mes asfalto spalvos veidais po to sėdime prie šeimos gydytojo durų. O paskui rašome labai spalvingus (beveik itališkus) komentarus feisbuke. Nes rašymas feisbuke arba eilinio straipsnelio internetiniame portale komentavimas lietuviui – tarsi nedidelė kelionė į saulėtą Italiją. Į ten, kur mėlynas dangus.
 
Nesupratusiems: kadangi ir darbas, ir poilsis Lietuvoje yra lydymas visiškos pilkumos (o kartais ir balandžio sniego), atostogos Lietuvoje turėtų būti gerokai ilgesnės nei ten, kur mėlynas dangus, t.y. Italijoje. Bet Seimui ar Vyriausybei tai į galvą neatėjo.
Jei dar tai neatėjo į galvą ir šias eilutes skaitantiems, malonėkite išklausyti dar dviejų skaičių, kuriuos jau yra patvirtinęs mokslas: jeigu žmogus nepailsi tiek, kiek jam reikia, širdies priepuolio tikimybė padidėja 30 ar net 40 procentų. Kita to paties tyrimo pusė: geras ir turiningas poilsis mirtingumą sumažina penktadaliu.
 
Ne visais žiniasklaidos skaičiais galima pasitikėti, bet vokiečių turistinis portalas (tripspirit.com) teigia, kad per pastaruosius 100 metų ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse atostogų laikas pailgėjo daugiau nei 40 procentų. Mums gi norisi būti tarp išsivysčiusių pasaulio valstybių! Bet kodėl atostogas trumpinam?
Naujojo Darbo kodekso rengėjai sofistinių atsakymų į panašius klausimus būsimam Seimo posėdžiui jau yra paruošę. Ir, manau, argumentų turi. Bet paklauskite jų, kaip čia išeina, kad juodadarbis lietuvaitis – du mėnesius be poilsio dienų glostęs tenykščiame fabrike viščiukus – trečią mėnesį atostogauja Lietuvoje. Ir garsiai, triukšmingai atostogauja! Nes pavargo du mėnesius sunkiai dirbdamas! Po to vėl du mėnesius vergaus, o trečią – vėl ilsėsis.
 
Psichologės Editos Čekuolienės neradau. Matyt, atostogauja. Bet ponia Edita neturėtų supykti už sakinį, paimtą iš vieno ankstesnių pokalbių. Ji sakė: „Dviračio grandinę reikia sutepti, kai ji pradeda girgždėti.“
Ponia Izabelė, paminėta šio rašinio pradžioje, alyvos savajai grandinei negaili. Nes turi už ką jos nusipirkti. O 80 procentų šio rašinio skaitytojų – pyksta. Nes ir algos mažos, ir atostogos trumpos. Ir... nuo čia prasideda užburtasis ratas.
 
Ar parduotuvių darbo laikas blogas, kad lietuviai degtinę geria?
Ar medicina kalta, kad vis daugiau neurozėmis ir kitais negalavimais besiskundžiančiųjų dirba nepailsėję, nes ilsėtis... nemoka?

Ar jūs pirmadienio rytą į darbą einate jau iš anksto pavargę todėl, kad visą savaitgalį skyrėte ne poilsiui, o buto remontui?
Klausimai retoriniai ir diskutuotini. Bet kiekvienas medikas pasakys, kad talento ir išmanymo reikia ne tik darbui, bet ir poilsiui.
 
Sveikatos apsaugos ministerija moko blaiviai gyventi ir sveikai maitintis. O kas mokė, kaip atostogauti?
Jei klausimas atrodo naivus, pabandykite atsakyti, kiek gi poilsio dienų turėjote, palėkdami savaitei iki dabar jau netolimos Maljorkos? Septynias? Tikrai ne. Nes dvi dienas praleidote kelionėje. Nes dar tris „suvalgė“ bagažo ruošimas, popierių tvarkymas ir... adaptacija. Ir jokiu būdu negrįžkit sekmadienio vakarą (kai ryt jau į darbą). Turite grįžti prieš parą! Tad kiek, mielieji, atostogavot? Atsakymas: dvi dienas. Daugiausia.
 
Sąmoningai nerašau apie tas trumpąsias šeimos atostogas, kai išsiruoši į Tenerifę su gražiąja žmona. Nes taip nedažnai būna: nes – jei piniginė leidžia – paimi dar atžalą. O kad būtų, kas ją prižiūri – ir mylimą uošvę (anytą). Ar tokių atostogų norite?

Sąmoningai nerašau apie atostogas be planšetinio kompiuterio ir telefono su elektroniniu paštu. Nes taip nebūna.
Ir dar nerašau apie tuos, kurie dėl visiems žinomų priežasčių nutaria, kad šiemet atostogos bus „balkoninės“. Liūdna, bet iki Vingio parko dažnai nepasiseka nukakti: ne tik pinigų, bet ir laiko pritrūksta.
 
Ir dar noriu papasakoti apie visai nejauną porą – Mečislovą ir Eleną, gyvenančius bei dirbančius Klaipėdoje. Jau ne vienerius metus jie stebina draugus ir bendraamžius tuo, kad kiekvieną vasarą porai savaičių (dabar, tiesa, jau tik vienai) išvyksta į Palangą. Klaipėdiškiai į Palangą? – negarsiai klausia visi. Ir išgirsta garsų atsakymą: žmonai nereikia pietų pačiai virti, vyreliui randa laiko su ja Basanavičiaus gatve pereiti. Nes negi eisi pasivaikščioti po Klaipėdą, kurioje – kaip ir visoje Lietuvoje – asfalto spalvos dangus ir piktas vėjas?
 
Šiandien dar neparašiau apie viršininkus, kurie mano, kad jei jie ilgiau atostogaus, darbas kontoroje sugrius. Tai - netiesa. Nes gero viršininko požymis – kai kontora laikrodžio tikslumu dirba ir tada, ir kai to viršininko darbe nėra.
Beveik pabaiga. Jeigu jūs ne viršininkas. Netgi – jeigu jūs pensininkas. Netgi – jei jūs labai svarbus ir užimtas žmogus, kasdien jums reikia ne mažiau kaip dviejų valandų poilsio. Poilsio! Bet ne gulėjimo ant pilkos sofos prieš pilką televizorių.
 
Veiksmai turi būti trys.
Pirmas: namie paliekate automobilio raktelius. Antras: pasukate į gatvę, kuria dar niekada nėjote. Trečia: nekreipiate dėmesio į asfalto spalvos dangų.
O kai sugrįšite ir naujais atradimais su saviškiais pasidalinsite, jums visiškai nebebus svarbu, ar priėmė Seimas tą įstatymą, kurį rytojaus laikraščiai pavadins prieštaringu... 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica