Gyvenimas be sekso

Henrikas Vaitiekūnas
2020-11-16
Gudrybė ir tiek: pasaulio tokiu teiginiu nesudrebinsi. Tačiau, jei galvą kairėn-dešinėn pasukiosite, ne vieną būtent taip gyvenantį įtarsite. Bet jūs, žinoma, jo (jos) nepaklausite, o jis (ji), žinoma, neprisipažins. Kita gudrybė: rašinys tokiu pavadinimu lengviau atkreipia dėmesį. Bet, kaip jau tapo įprasta, atsakymas į tą pavadinime taip ir nepadėtąjį klaustuką, bus tik publikacijos gale. O dabar – pamiršusiems (ar iki šiol nenutuokusiems) - teks priminti cheminę meilės formulę.
Gyvenimas be sekso

Paprastai į tuos spąstus – meilės pelėkautus – patenkama staiga. Tyrėjai sako, kad tai chemijai - meilės pradžiai - pakanka nuo 90 sekundžių iki 4 minučių. Galite neigti. Bet, jei patirtį atgaivinsite, 99 procentais pasirodys, kad tai yra tiesa. O jei likusiam vienam procentui priklausote, vis vien pasirinkimo kriterijai nesikeis: 55 procentus būsimo seksualinio susitikimo lems potencialaus partnerio kūno kalba, 38 procentus – balso tembras ir tonas. Ir tik 7 procentai liks žodžiams: prasmei bei komplimentui.
 
Jei norite analizuoti toliau, teks atsiversti žinynus. Bet galima ir be jų.
Pačioje pirmojoje stadijoje veikti ima estrogenas ir testosteronas. Antrojoje - kartu su neuromediatoriais įsijungia ir neurotransmiteriai: adrenalinas, dopaminas bei serotoninas. Trečiojoje stadijoje (kuomet pasąmonėje pirmąsyk iškyla mintis apie palikuonis) ima veikti oksitocinas (apsikabinimai bei kitoks lytėjimas). Ir, žinoma, vazopresinas. Kaip keista bebūtų, pastarasis dar reguliuoja ir agresiją. O gal nekeista?

Būtent taip – grynai chemiškai ir organiškai – prasideda tai, apie ką vėliau rašomi eilėraščiai. Ir tai, dėl ko vyko beveik visi pasaulio karai. Ir būtent taip prasideda tai, ką vieni vadina jausmais, kiti – tik instinktais.
 
Nuoširdus seksas (kur kitur dar radote šitą žodžių samplaiką?) ir meilė 99,9 procento yra fizinio kūno reikalai. Reikalingi kaip oras ir maistas. Ir naudingi mūsų sveikatai. Todėl dabar – kiek nuobodokas priminimas apie tai, ką gero tas fizinis artumas duoda. Tik priminimas: nieko daugiau.
Abiem pusėm – ir vyrams, ir moterims – šitas sportas dovanoja ne tik džiaugsmą, bet ir dar kai ką: atnaujina (galima skaityti ir „atjaunina“) širdies bei kraujagyslių funkcijas. Stabilizuoja kraujo spaudimą. Stiprina imuninę sistemą. Dingsta depresijos. Osteochondrozė: nuolat TAI praktikuojančius, ji nustoja gąsdinti. Bučinių metu (kuomet pagausėja seilių) sunaikinamos dantų emaliui kenkiančios bakterijos. O po to – ir miegas geresnis.
Bet puikiai žinau, kad apie tas, kas pasaulyje yra gero – skaityti neįdomu. Todėl dabar bus kita dalis: ta, kurioje seksas (ir meilė taip pat) yra blogis.
 
Didžiausia bėda (ar patikėsite?) atsitinka tuomet, kai seksas tampa priklausomybe. Problema ne nauja: net iš Romos imperijos yra atkeliavęs faktas apie imperatoriaus Klaudijaus žmoną Mesaliną. Šeimos patale užmigdžiusi imperatorių ji persirengdavo miestietės rūbais ir iki kito ryto spėdavo „pabendrauti“ dar su dvylika ar keturiolika paprastų Romos gyventojų. Kitas pasakojimas – iš carinės Rusijos: pernakt penketą gražuolių „paturėjęs“ generolas N.Skobelevas šalia savęs pasiguldė ir šeštąją – puikią prancūzaitę. O kai nuvargęs generolo organizmas jo norų nebeklausė, jis pasikvietė kareivius: kad tam tikros jo kūno dalys atsigautų, kareiviams jis pavedė vanoti jį šlapiais rankšluosčiais. Kareiviai dirbo nuoširdžiai. Nuo tokio plakimo generolas ėmė ir pasimirė. Galite neabejoti: analogiškų atsitikimų būna ir dabar. Ir kas nors papasakos apie juos. Po kokio šimto metų. Ir tuose pasakojimuose būtinai bus lietuviškų pavardžių. Nes ir pasaulio, ir Lietuvos specialistai jau pripažįsta: priklausomybė nuo sekso yra identiška priklausomybei nuo kokaino.
 
Šiandien medicinos pasaulyje jau oficialiai pripažintas ir sudaužytos širdies sindromas. (Su didžiulėmis iš duženų išplaukiančiomis medicininėmis pasekmėmis). Ir 21-jame amžiuje, kaip keista bebūtų, dėl meilės vis dar žudomasi. Ir visai medicininiu terminu galėtų tapti posakis, jog meilė yra akla. Nes mes, pašaliečiai, jau matom, kad tiedu žmonės neskirti vienas kitam. Bet jie patys tik vėliau praregės. Nes meilė (jei norite – geismas) aptemdo protą. Kodėl? Mokslo žmonės paaiškinimų ieško seniai. Ir ką rado? Ogi tai, kad aistrą reguliuoja tos pačios smegenų dalys, kurios tvarko ir alkio jausmą bei troškulį. O meilę? „Meilę valdo įprotis“, - sako jie.

Ir pastarasis teiginys vėl yra gera tema jūsų vakariniam karantininiam pokalbiui šeimos virtuvėje. Tik nesusipykite. Nes vienam karantinuotis sunkiau nei abiem.
 
O dabar prašome paaiškinti, kas tokia yra Baltoji Santuoka?
Lietuviškus žinynus-žodynus varčiau, kol sukaitau: apie Baltąją Santuoką – nieko neradau. O štai italai, prancūzai, anglai ir net rusai (!) apie ją rašo daug. Tikiuosi, kad jau atspėjote: tai apie sutuoktinius (arba ilgus metus kartu gyvenančią porą), kuriuos jungia meilė. Tik sekso jokio. Didžiausias fizinis kontaktas Baltojoje Santuokoje – pečių apkabinimas ar rankos paglostymas. Skaičiuką turiu tik iš angliško žurnalo: ten parašyta, kad būtent taip kartu gyvena kas trisdešimta vedusi pora. Ir kas keturiasdešimta nevedusi. Bet daug metų kartu gyvenanti.
Nepakaks laiko papasakoti, kaip toji riba pasiekiama. Bet pagrindinės formuluotės yra tokios: „Pradėjome kitaip matyti spalvas“. Ir tai yra sunkokai suvokiama. Kitas teiginys jau aiškesnis: „Geriau be sekso nei be orgazmo.“ Yra keletas stebinančių formuluočių. Pavyzdžiui: „Ne mes atsisakėme sekso, bet seksas atsisakė mūsų“. Čia kažkodėl įžiūriu neskelbtinas medicinines problemas. Bet gal klystu?

 
Štai viena anglų pora rašo, kad seksas be jausmo – tik gimnastika. Todėl jie dabar kartu eina tik į sporto salę. Miegamieji – atskiri. O dabar gal pavyks jus nustebinti? Sako (?), kad dabar madingiausias seksas Lietuvoje yra tantrinis. Ir kad jį plačiai praktikuoja lietuviškasis elitas, t.y. tie, kurie dažnai rodomi žurnalų viršeliuose. Nežinau, ar taip yra. Bet žinau, kas taip sakė. Tik jis nedavė leidimo savo pavardės paskelbti.
 
O gal, galvoju aš, jie nebesimyli tik todėl, kad yra seni? Tad vienos nebejaunos poros ėmiau ir paklausiau: „Ar dėl to, kad jau pasenot?“ Atsakė, kad ne amžius kaltas: „Ne, tik radom naują pasitenkinimo būdą...“ Koks tas būdas – vėl nepasakė.
Ir tik kaimynas Zenonas, paprašytas pakomentuoti problemą, kurioje man tiek daug nežinomųjų, viską sustatė į vietas:
– Nustojai mokytis, - pasakė jis. – Gal todėl ir nieko nebežinai...


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica