Baikit, nemanau...

Henrikas Vaitiekūnas
2017-10-02
Jei jau pirmam sakiny parašysiu, kad gydytojai kažkodėl tapo daug mažiau jautrūs ar net piktesni pasidarė – skaitytojų reakcijos spėlioti neteks. Aš ją žinau. 42 procentai absoliučiai man pritars. 23 procentai pasakys, kad pretenzijų daktarams neturi (šitie dar būtinai pridurs, kad stengiasi poliklinikoje kuo rečiau lankytis). O likusieji 35 procentai apklaustųjų ims „vyniotis“, t.y. papasakos kokią nors istoriją, kuri atsitiko ne jam, o kaimynui. Ir toje papasakotoje istorijoje daktaras bus nelabai geras žmogus. Na, toks... vidutiniškai geras.
Baikit, nemanau...

Vienos didžiausių šalies ligoninių vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene viename stalčių laiko kasdienių darbų sąrašą. Jei visus tuos darbus sumanyčiau išvardinti, rašinys tuo ir baigtųsi. Ir turbūt ne itin įdomu jums tai būtų.
Kur kas įdomiau yra skaityti apie kitą - visai nelengvą situaciją. Mat viena žinoma ir tikrai puiki gydytoja anądien vos neišsiverkė ant moters peties. Ta daktarė buvo pakviesta į televiziją. Apie aktualijas pakalbėti. O studijoje dar sėdėjo ir gyduolės, vadinamosios liaudies gydytojos. Gal žolininkės kokios... Tai jos ir prakalbėjo visą laidą. O medikei iš Santaros leido tik porą sakinių pasakyti. Bet čia dar ne viskas! Kai gyduolės „nusišnekėjo“, t.y. pateikė, švelniai tariant, ne itin teisingą patarimą, paprieštarauti specialistė taip pat nespėjo - pritrūko laiko.
 
Viskas būtų paprasta, jei tokį darbą dirbtum vieną dieną. Bet mano minėta specialsitė ryšiams tarp gydytojų ir visuomenės atidavusi jau 14 metų, žino: dar tą gydytoją kvies ir kitos laidos. (Abejonė tik viena: ar ji norės eiti?). Na, ir dar žino: kokia ta televizija bebūtų, ryšį su ja reikės palaikyti. Nes tai ir yra ryšys su visuomene. Nes tai ir yra ryšys su pacientais. Apie tai, kaip situacija „išsirišo“, prie progos prisiminsim. O dabar apie tai, ko viešųjų ryšių specialsitės kasdienių darbų sąraše nėra.
 
Močiutė paskambino. Ir ėmė skųstis, kad telefonas, kuriuo nori pas gydytoją užsiregistruoti, trečia diena užimtas. Kompiuteriu užsiregistruoti nemoka. Bet namie tas prietaisas yra. Tad ryšių su visuomene specialistė, paklaususi, ar moka močiutė tą mašiną į jungti, 45 minutes – žingsnis po žingsnio – išmokė pacientę užsiregistruoti elektroniniu būdu.

 
Dar vienas skambutis. Ir griežtas patarimo reikalavimas: ką padaryti, prasiskėlus kaktą?
- Kreiptis į specialistą, - sako specialistė, - čia gi Ryšių su visuomene skyrius...
- O čia jums visuomenė ir skambina! – ataidėjo atsakymas.
- Dar vienas pacientas buvo nepatenkintas gydymu. Ir, žinoma, vėl kreipėsi į mus. Teko organizuoti konsiliumą, nuo kitų darbų ir operacijų atitraukti gydytojus. Bet pasistengėm: konsiliume sėdėjo vienas pacientas ir 18 (!) gydytojų. Jie aiškino ir išaiškino.
 
Dabar prašau prisiminti skaičiukus (procentus), paminėtus rašinio pradžioje. Jie reikalingi prieš pateikiant kitus.
Jei atsiversit nespecializuotą spaudą, lygiai 82 procentai rašinių apie mediciną bus su kritikos atspalviu. Nes visi lietuviai yra ne tik krepšinio ir televizijos, bet ir beveik diplomuoti medicinos kritikai. Jei atneši redaktoriui straipsnį apie gerą gydytoją, šis, be abejo, paklaus ar kartais ne tavo aprašytasis herojus taip puikiai sutaisė tau dantis. Jei taip nepaklaus, vadinasi, tas leidinys patenka į 18 procentų grupę: tarp tų, kurie apie mediciną rašo gerai.
 
Dar vienas faktas, kurį gali patvirtinti tik žurnalistai. Gerai parašyti apie gerą gydytoją yra sunku. Reikia daug laiko su juo praleisti ir ilgai kalbėtis. O jei poliklinikos koridoriumi prasliūkina radiologas „su kvapeliu“, nereikia nė televizijos: pakanka filmuojančio telefono.
Ir žinot, kas tada lieka kaltas? Tikrai, ne radiologas: pagal senus lietuviškus papročius kaltas lieka... ministras.
Tas, kuris bet kokia proga į kairę ir į dešinę, tikrai nesirinkdamas, dalija interviu. Tas, kuris kažkodėl į vaistinę susitikti su pabrangusių (nors teigia, kad atpigusių) vaistų pirkėjais laiko neranda, bet su keistuoliu Minedu susitinka. Ir leidžiasi filmuojamas. Taip. Kaltas lieka ministras, nes jo viešųjų ryšių specialistai visą savaitę skelbia didijį potvarkį: leidimą steigti pliažus šunims.
 

Jei tiek (kiek apie tuos šunis spauda rašė) būtų publikacijų generinių vaistų tema, šiandien kitaip apie ministrą kalbėtų ir vaistinių lankytojai.

 

Gal ir buvo pokalbiai apie generinius ir originalius vaistus su gydytojais. Bet mes, spaudos skaitytojai ir TV žiūrovai, apie tai nežinom. Vėl procentai : 62 iš šimto daktarų sako, kad padaryta klaida. 92 procentai apklaustųjų sako, kad ne klaida, o didelė žala valstybei padaryta, paskelbus, jog Lietuva – labiausia prasigėrusi pasaulio šalis. Kas skaičiavo? Ministras skaičiavo. Kažkaip neryžtingai pats apie tai kalbėjo. Tarsi atsiprašydamas.
O paskui ministras su kažkokiu Choru eina lažybų: kas greičiau nubėgs? Ir sukerta su juo rankomis.
 
Apie sukirtimą: iš dviejų, kurie derasi - taip sako liaudies išmintis - vienas yra sukčius (kadangi žino, jog laimės ir derasi), o kitas – kvailys (žino, kad pralaimės ir derasi).
Vėl strėlės lekia į ministrą? Ne! Prieštarauju kategoriškai!
Nes šis rašinys – visai ne apie ministrą, vaistus ar pliažus šunims. Šis rašinys – apie viešuosius ryšius. 

Yra keletas pagrindinių komunikacijos modelių. Pavyzdžiui, linijinis, interakcinis, transakcinis.
Pagal linijinį – užkoduotos idėjos perduodamos gavėjui. Signalo gavėjui čia įtakos turi išorinis tiukšmas. (Mūsų atveju – nebeaišku, kas svarbiau: generiniai vaistai ar lenktynės su Choru).
 
Pagal interakcinį modelį – siunčiama žinia būtinai sukelia gavėjo reakciją kaip ciklinį procesą, nuolat grįžtantį į pradinį tašką. (Todėl lietuviai, pirkę alų Lietuvoje dabar jį perka Latvijoje ir Lenkijoje).
Pagal transakcinį modelį, kai abi pusės siunčia viena kitai pranešimus, vieno dalyvio elgesys turėtų sukelti analogišką kito dalyvio elgesį. (Kaip katino Leopoldo atveju: pasiaiškinkim ir gyvenkim draugiškai. Nes kartu kuriame Lietuvą).
Ir t.t.
 
Ir ministrui tų akcijų transakcijų žinoti tikrai nereikia.
Bet apie jas – bent jau viena ausim – turėtų būti girdėjęs ministerijos ryšių su visuomene skyrius.
Vietoje paskutinio sakinio darsyk perskaitykit beveik jau atsibodusį rašinio pavadinimą...


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica