Ar naudinga kvėpuoti raudulingai?

Henrikas Vaitiekūnas
2019-04-01
Antrąją šio rašinio pastraipą (visą pastraipą!) paprašysiu jūsų perskaityti vienu atsikvėpimu. Be pauzių. Ir greitu tempu. Pradėkim.
Ar naudinga kvėpuoti raudulingai?

Įdėmesniam skaitytojui kartais maga ne tik įdomų faktą sužinoti: jei turi laiko, jis dar pamąsto, kodėl vieną dieną visi ima rašyti apie blynus, o jau kitą – apie tymus. Kartais temą apmąstymams numeta televizorius. Ir todėl vėl esu priverstas prisiminti tą žinių vedėją, kuri – dar prieš pasisveikindama – į save įtraukia tiek oro, kad, rodos, į ekraną įtrauks ir ant mano stalelio pamerktas gėles. Tos ponios (žinių vedėjos) niekas niekada nemokė kvėpuoti. Studijavusieji aktorystę žino – paskaitų apie kvėpavimą būta daug. O štai televizijos žmonių niekas nepamokė. O jūsų šeimos daktaras? Ar mokė jis jus kvėpuoti? Ach, neprireikė... Tad kas tas medicininis gudročius, kuris visagalėse interneto platybėse aiškina, kad, jei netaisyklingai kvėpuojate, galite susirgti net 150-čia ligų?
 
Jei vienu atsikvėpimu pastraipą perskaitėte, pavargote. Ir gal net ne viską supratote. Nes nei taip skaitome, nei taip kalbame. Viską darome paprasčiau. Bet kodėl tuomet socialinėj erdvėj mirga marga skelbimų, kuriuose už 10 eurų (mažiausia kaina) arba už 150 eurų (su kažkokiomis papildomomis paslaugomis) siūloma išmokyti taisyklingai kvėpuoti? Yra taisyklingo kvėpavimo kursai. Yra ir kiti - sąmoningo kvėpavimo kursai. Yra ir sportinio kvėpavimo mokytojai. Ir ritminis kvėpavimas yra. Yra ir mokančių, kaip taisyklingai bei sveikai kvėpuoti besimylint. Bet čia - jau apie tantrinę meilę.
 
Na, žinoma, jokio daktaro jums nereikia, kai sugalvojate kvėpuoti pilvu, o po to tą pilvinį kvėpavimą nutariate pakeisti į krūtininį. Viską žinot. Bet pabandykit pilvu pakvėpuoti iki soties bulvių plokštainio prisikirtę: ne kiekvienam pavyks. Na, ir dar. Tikriausiai tik dabar – pirmąsyk – sužinosite, kad, jei jūsų kraujo spaudimas yra žemas, tai būtina kvėpuoti ne krūtine, o pilvu. Arba pabandykite įsivaizduoti, kas yra mišrusis kvėpavimas – krūtine ir pilvu – vienu metu.

Ko dar nežinojote? (Arba girdėjote, bet niekada nebandėte?).
 
Dar nežinojote, kad kasdien jūsų atliekama mankšta - toji, kuri skirta nesudėtingiems raumenų tempimams ir gan paprastiems pratimams yra vadinama kalanetika. Kodėl tai aiškinu? Todėl, kad kalanetikai sėkmingai atlikti reikia ir... kalanetinio kvėpavimo. Na, tokio, kuris būtų panašus (taip rašo kažkokie įtartini specialistai) į jūros bangavimą. Taigi: išpučiate dalį pilvo, pripildote oru plaučius ir krūtinę. Bet - tik iki raktikaulių. O iškvėpimas atvirkštinis: iškvepiate krūtine, po to išstumiate orą iš plaučių, o galiausiai – iš pilvo. Kvėpavimo mokytojai sako, kad toks - kalanetinis kvėpavimas - skatina medžiagų apykaitą ir šalina toksinus. Taip sako ir rašo.
Pastaba. Tuos, kurie iki šios vietos jau paskaitė, turiu paprašyti dar vieną technologinį sakinį iškentėti. Štai jis: šiame rašinyje nė žodžio nėra apie gydytojus-pulmonologus, diplomuotus mankštų specialistus ar kineziterapeutus. 
 
Šiuo rašiniu noriu jus atbaidyti nuo internetuose žinių pasigraibiusiųjų ir norinčių šiek tiek iš patiklių sveikatos ieškotojų užsidirbti. Nes nieko nėra lengviau, nei mokyti kvėpuoti! Ir atsakomybės jokios! Nes gi ir jūs galite pirmajam savo autoriniam kvėpavimo užsiėmimui mintinai išmokti štai tokį sakinį:
- Turi dirbti jūsų plaučių viršutinė, vidurinė ir apatinė dalis. Priverskite procese dalyvauti ir diafragmą. Įsivaizduokite, kad su oru įkvepiate sveikatą ir dvasios ramybę, o iškvėpiate baimes, ligas, nuraminate įaudrintą protą...
 
Jei kvėpuoti mokysite moteris, būtinai dar pridurkite ir tokį sakinį:
- Taisyklingas kvėpavimas padės atsikratyti celiulito, sustiprins jūsų meilės pojūčius, dings nemiga, atsipalaiduos jūsų mintys...

Tai vis citatos iš poetiškai surašytų kvietimų mokytis kvėpavimo. Ir visiškai nieko baisaus, jei celiulitas neskubės pabėgti, o sveikatos nepavyks įkvėpti: užteks jos tiek, kiek yra. Bet kartais jus žvejojantis kabliukas gali būti daug aštresnis. Kalbu apie vadinamąjį Sąmoningą kvėpavimą. Moksliškiau jis vadinamas holotropiniu. Populiariuose tinklalapiuose – rebefingu. Reklamos teigia, kad, jeigu TEN nueisite, rasite visokiausių išsivalymo būdų. Atsikratysite (tuo jus ir vilioja) emocinių ir fizinių traumų. Tiesa, jus privalės įspėti, kad per rebefingo seansus pasitaiko keistų reakcijų: žmonės verkia, blaškosi, ima drebėti. Jiems nutirpsta galūnės, kartais netgi ištinka trumpalaikis paralyžius (???). O gal ir pamirš įspėti? Diplomuotieji Lietuvos kvėpavimo specialistai į tokias ezoterines praktikas žiūri itin skeptiškai. Ir rekomenduoja jų pasisaugoti.
 
Na, o aš tęsiu. Atradimas, kurio be šio rašinio nebūtumėm padarę - tai raudulingasis kvėpavimas. Jis mažai žinomas dėl paprastos priežasties: tokio kvėpavimo mokymų niekas nerengia ir už juos pinigų neprašo. To raudulingojo kvėpavimo atradėju skelbiasi lietuvių kilmės S.Peterburgo universiteto profesorius Jurijus Vilūnas. Susidomėjęs, kodėl streso metu šunys ir vilkai staugia, o vaikai verkia, jis tyrinėjo jų stresinį kvėpavimą. (Vėliau – ir verkiančių suaugusiųjų). Priėjo prie išvados, kad raudulys, ir šunų kaukimas, pašalina spazmus, normalizuoja kraujotaką. Todėl mokslininkas rekomenduoja „raudoti“ taip: staigiai ir negiliai įkvėpti. (Jokiu būdu nepakelti pečių). Iškvėpti lėtai – tarsi užpučiant žvakę. Tada 2-3 sekundžių pauzė: visai nekvėpuoti. O po to vėl iš pradžių. Jei kažkuri kūno dalis paniežės, būtinai pasikasykite. Taip rekomendavo profesorius.
 
Man šitas metodas į rimtą kvėpavimo metodiką panašus tiek, kiek tūlas J.Vilūnas – į profesorių. Ir tikiu aš juo tiek pat, kiek į internete reklamuojamą deguonies kokteilį nuo lėtinio nuovargio.

Kur pozityvas? Teisingi ir naudingi patarimai kur?
Senieji Indijos gyventojai – jogos specialistai sako:
- Iškvėpimas turi būti triskart ilgesnis už įkvėpimą.
- Įkvėpti reikia tik pro nosį (nosis išfiltruoja 60 procentų teršalų, kurie patektų į kūną, įkvepiant pro burną).
- Jei jūsų kraujo spaudimas per aukštas – kaltas neteisingas kvėpavimas. Ir tai, deja, žino ne visi daktarai.
Ir nepamirškite: visi pasaulio ilgaamžiai gyvena kalnuose. Kur grynas oras.
Ir nesijaudinkit labai stipriai, jei manot, kad kvėpuojate nepakankamai teisingai.  Nes, jeigu imsitės jaudintis,  man dar reikės parašyti  apie kvėpavimą, skambinant pianinu. Arba apie kvėpavimą, vairuojant automobilį.  Arba apie specialų jūsų kvėpavimą šeimos gydytojo kabinete.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica