445 eurai už numestą nuorūką – ir Lietuva švaresnė

Linas Jonauskas
2016-04-29
Į Lietuvą atvykę užsienio valstybių turistai ar tie patys lietuviai, pasimėgavę svetimų kraštų egzotika, sugrįžę neatsistebi – kaip Lietuvoj švaru ir tvarkinga. Sugraibstyti lapai, nušienautos pakelės, surinktos šiukšlės. Turi su kuo palyginti.
445 eurai už numestą nuorūką – ir Lietuva švaresnė

Švarindamasi Lietuva tikrai padarė didžiulį šuolį per atkurtos Nepriklausomybės metus. Vis dėlto neužtenka vien žmonių sąmoningumo ir geranoriškumo tvarkantis. Reikia ir akcijų, ir baudų.
Džiaugiuosi, jog kiekvienais metais per aplinkosauginę akciją „Darom“ surenkama vis mažiau šiukšlių. Akivaizdu, jog sulig kiekvienais metais šiukšlintojų sparčiai mažėja.
 

Prieš pusantrų metų įsteigta aplinkosauginė dispečerinė, kuriai per Bendrąjį pagalbos centro trumpąjį numerį 112 galima pranešti apie pažeidimus gamtoje. Ji pasiteisino su kaupu. Žmonės noriai praneša ne tik apie brakonieriavimą, kertamą mišką, deginamą žolę, bet ir apie aplinkos teršimą nuotekomis ar buitinėmis atliekomis.
 
Jeigu gyventojų pilietiškumas ir nepakantumas teršėjams neslops - aplinkosaugininkams bus vis lengviau nustatyti ir surasti teršėjus, o Lietuva taps dar švaresne. Galėsim ir mes visi didžiuotis, ir svečius bus mieliau pasikviesti. Tikiu, kad net ir investuotojai įvertina šalies patrauklumą, žmonių gebėjimą tvarkytis.
 
Aplinkosaugos dispečerinė per 2015 metus užfiksavo kiek daugiau nei 12 tūkstančių pranešimų apie pažeidimus gamtoje. Didžioji dalis - beveik 8 tūkstančiai – brakonieriavimo atvejai arba pranešimai apie eismo įvykius, kuriuose autotransporto priemonės susidūrė su laukiniais gyvūnais, o visi kiti pranešimai - apie kitus aplinkosaugos pažeidimus, taip pat ir šiukšlinimą.
 

Žvejai patikėjo ir pasitiki aplinkosaugos dispečerine ir žino, jog į jų praneštą informaciją bus sureaguota. Tikimės, jog ji taps populiari ir visų žmonių tarpe, ir bus pasitikima aplinkos apsaugos sistemos pareigūnais. Kuo daugiau tikslesnės informacijos gausime (gali būti ir anoniminiai pranešimai), tuo greičiau ir tiksliau sureaguosime. Tai reiškia, jog šiukšlintojai neišvengs atsakomybės. Baudos dabar įkvepiančios nemėtyti paskui save atliekų.
Žinoma, nelinkiu, kad „Darom“ akcija išnyktų, bet ši diena galėtų tapti žmogaus ir gamtos vienybės švente, per kurią galėtume rinktis bendruomenėse ir jau ne dirbti, o mėgautis buvimu švarioje aplinkoje.
 
Tiesa, kelias į švaresnę aplinką nebuvo grįstas vien visuotiniais gerais norais ir žmonių pilietiškumo nubudimu. Nuo 2013 m. ėmėmės virtinės priemonių, kuriuos padėtų išspręsti aplinkos teršimo atliekomis problemą, tačiau bene labiausiai efektyvi – baudų šiukšlintojams didinimas. Pavyzdžiui, už pro langą išmestą nuorūką gali tekti susimokėti beveik 300 eurų baudą ir dar žalą gamtai, kuri siekia 145 eurus. Jeigu žmogus nuspręstų ne vietoje atsikratyti tonos atliekų, žalos gamtai dydis siektų apie 4,5 tūkstančių eurų, o jeigu atliekos pavojingos – tai žala vertinama daugiau nei 9 tūkstančiais eurų.
 
Bet kokiu atveju, galiu pažadėti, kad kitų metų akcijos „Darom“ talkininkai surinks dar mažiau šiukšlių. Kaip Aplinkos viceministras dėsiu visas pastangas, kad teršėjų būtų žymiai mažiau. Jei prevencija neveiks, turime gerus inspektorius ir dideles baudas, kurios, kaip rodo gyvenimas, veikia.
Linas Jonauskas, aplinkos viceministras, socialdemokratas


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris