17 procentų yra daug!

Henrikas Vaitiekūnas
2018-11-16
Esu pratęs smagiai pradėti ir dar smagiau pasakojimą baigti. Bet šiandien taip neatsitiks, nes jau pati pirmoji istorija yra visiškai nelinksma. Apie tai byloja ir įrašas ligos istorijoje: „...Operacija komplikavosi pankreatitu bei sepsiu, todėl 23-ąją pooperacinę parą ligonis mirė“.
17 procentų yra daug!

Abdominalinės chirurgijos specialistai suprato: kalbama apie ūminį cholecistitą ir operacijos metu netyčia iškirptą BTL segmentą. Bet reikia tai paaiškinti ir lietuviškai. Paaiškinsiu: operuojant tulžies pūslę, buvo pažeistas bendrasis tulžies latakas. O toliau – dar gražiau! Aptarinėjant situaciją (žinoma, jau po laidotuvių), asistuojanti slaugytoja prasitarė, kad tris kartus (!) chirurgui bandė pranešti, kad jis tą tulžies lataką perpjovė. Bet docentas nematė. Arba, kaip sakė sesutė, savigarba neleido paklausyti. Nes kas gi jam – be penkių minučių profesoriui - čia bando patarinėti? Ir ištikrųjų: tuoj po laidotuvių docentas profesoriumi patapo. O tikroji mirties priežastis nuo amžinąatilsiojo giminaičių nuslėpta iki šiolei.
 
- Problema čia - ne medicininė, - sako POLA (pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos) viceprezidentas Gediminas Žižys. – Čia – komunikacijos problema.
Su ponu Gediminu susitikome konferencijoje, kurios tema – gydytojų ir pacientų santykiai. Komunikacija tarp jų. Įkvėpėjas – Gediminas Žižys. O rengėjai – POLA ir Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacija. Tik neišsigąskite: nevardinsim pranešėjų ar diskusijų dalyvių. Pradėsim pokalbį nuo... aviacijos.
 

Norintys lakūnais tapti turi įveikti ne vieną aukštą barjerą. Ir tai – ne vien sveikatos ar regos patikrinimai. Žmogus, kuriam ateity kasdien bus patikima šimtai gyvybių, turi būti ir psichologiškai tvirtas. Ir – kas itin svarbu – turi mokėti klausytis. Privalo beveik negirdimą garsą išgirsti. Ir kolegos žvilgsnį skaityti. Ir gebėti akimirksniu priimti sprendimą. Ne vienas į tą atrankos barjerą sparnelius atmušė ir buvo priverstas rinktis kitą specialybę. Pono Gedimino nuomone, tokią pat griežtą atranką turėtų praeiti ir būsimieji medikai. Tačiau mūsų daktarų kalvėse komunikacijai perprasti skiriama tik apie trisdešimt valandų. O štai Jungtinės Karalystės universitetuose – per tris šimtus. Ir rezultatai – kaip ant delno.
 

Anądien pas Lietuvoje garsų ginekologą užėjo lankytoja. Garsusis ir gerasis daktaras (akių nuo popierių nepakeldamas) kaip visada rėžė pirmą klausimą: „Kelinta nėštumo savaitė?“. O kuomet akis pagaliau pakėlė, išvydo močiutę: na, gal 75-erių... Ką jūs, mielieji, manot apie tolesnį jų bendravimą? Daktaras klaidos net nepastebėjo (arba bandė nevykusiu juokeliu paversti). O močiutė? Ar norės darsyk į tą kabinetą pasibelsti?

 
Dabar – apie patį populiariausią mūsų šeimos daktarų „bajerį“. Atsiprašau už tą barbarizmą, bet tikiu, kad ne vienas jūsų su tuo į akis pažertu smėliu susidūrėt. Kuomet pasiskundėt, kad ne tik kairį šoną paskauda, bet dar ir nugarą sunku ištiesti, ir kad kojelės greit nuvargsta, ar neišgirdot iš daktaro tokio paprasto paprastučio pasiūlymo: „Gerbiamas Jonai (Petrai, Maryte, Mykolai), ko gi jūs norit, pažiūrėkit į savo pasą!“.
- Mes susitaikom su tuo, - sako G.Žižys. – O neturėtume! Dažnai gydytojo žodis (netgi žeidžiantis) priimamas kaip viršininko duotybė. Mūsų santykiai su gydytojais dažnai panašūs į viršininko ir pavaldinio.
 
Jaunas šeimos gydytojas Valerijus Morozovas su tuo griežtai nesutinka.
- Ligą gydome dviese, - sako jis. – Gydytojas ir pacientas turi veikti kartu. O tokiam bendram veikimui reikia ir abipusių pastangų. Pavyzdžiui, gydau elementarią slogą, o pacientas poliklinikoje nori lankytis kasdien. Kartais reikalauja ir kasdienių kraujo tyrimų. Išaiškinti, kad tai nebūtina, taip pat reikia laiko ir geležinės kantrybės. Bet turim išmokti ir klausytis, ir kalbėti. Pagarbiai šnekėti privalu net su pacientu, atsinešusiu iškarpą iš seno rusiško laikraščio ir reikalaujančio tokių vaistų, kurie ten aprašyti.
 
- Tad reikia mokytis ir būti ligoniu? – su šypsena klausiu G.Žižio. Bet jis atsako rimtai:
- Be abejonės. POLA iniciatyva ruošiamės išleisti specialią poliklinikos lankytojo atmintinę. Ir pas daktarą ateiti reikia pasiruošus. Nebus bėdos, jei iš anksto ir klausimus gydytojui susirašysite ant lapelio: tuomet nepamiršite, ką norėjote sužinoti.

- Kam dar reikia mokytis komunikacijos? – klausiu abiejų pašnekovų.
G.Žižys užsimena apie nesusikalbėjimus tarp gydytojų ir viduriniojo medicinos personalo. Kaip keista bebūtų, bet povo pozą demonstruojančių gydytojų vis dar pasitaiko.
V.Morozovas sako, kad daugelį problemų iš oro sukuria besigydančiųjų giminės. Ne patys ligoniai, o jų artimieji primygtinai siūlo išmėginti kitus vaistus (tuos, kurie laiptinės kaimynui padėjo), o kartais jie siūlo ir kitą gydytoją pasirinkti. Ir mes padedam pasirinkti...
 
O dabar klausimėlis skaitytojams: ką žinote apie kontaktinę ir nekontaktinę mediciną?

Nekontaktinė ta, kai po kontakto kito kontakto... nebėra: išoperavau ir tuo misija pasibaigė. G.Žižys sakėsi žinąs daktarų, kurie dar dienai po operacijos nepraėjus, operuotąjį būtinai aplanko. Bet tikrai ne visi.
Asmeninė Vaitiekūno patirtis: mėnesiui po operacijos praėjus, garbus profesorius paskambino ir paklausė, kaip jaučiuosi, ar viskas gerai. Nustebino ir gerai nuteikė.
Bet ir tiems profesoriams ne visuomet lengva: štai, užėjo į palatą, aplankė ligonį, o šalia gulintis vos antrąsyk neapsirgo: iš pykčio! Kodėl pas kaimyną atėjo profesorius, o pas mane – tik rezidentas? Ką patarti? Kaip išaiškinti?
 
Nesinori, kad būtų, kaip su ANUO ligoniu. Apsirgo vidutinio sunkumo liga. Daktarai tariasi ir aplink šokinėja. Sesutės palatą šluosto ir vis klausia, ar patogu gulėti, ar pro orlaidę nepučia. Pietūs skaniausi. Vaistai – geriausi. O prie lovos susirinkę giminės klausia: ar pasimeldei? O gal tau kunigėlį kviesti?
Tai taip pat yra komunikacija. Ir, deja, ne pati geriausia.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl blogos komunikacijos ir nesusikalbėjimo pasekmių miršta 17 procentų ligonių.
Tie, kurie mano, kad tai yra nedaug – klysta. Ir ta klaida – taip pat komunikacinė.
 
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris