Mergystės plėvė neįrodo moters skaistumo

Emilija Lipskytė
2021-12-20
Visuomenėje egzistuoja du mergystės plėvės konstruktai – anatominis ir kultūrinis. Per daugelį metų formuota kultūrinė mergystės plėvės reikšmė iškreipė žmonių žinias apie moters anatomiją, tad iki šiol kai kurioms merginoms kyla klausimas: kodėl pirmo sekso metu nebuvo kraujo?
Mergystės plėvė neįrodo moters skaistumo
Galima tik pagalvoti: kiek palengvintume moters seksualinio gyvenimo pradžią, jei nustotume akcentuoti mergystės plėvės kultūrinę reikšmę ir pagaliau įsigilintume į anatomiją.

Konsultuoja specialistė
Norvegijos mokslo ir technologijų universiteto docentė, kurios tyrinėjama mokslinė sritis yra ginekologija, Risa Lonne-Hoffmann:
 

Žiedas, bet ne plėvė
Jau nuo ankstyvos jaunystės merginos girdi, kad „stebuklingosios“ plėvelės saugojimas yra jų atsakomybė, o vieną kartą ją pažeidus kelio atgal nebėra. Tad pirmojo karto baimė, turbūt pažįstamas jausmas kiekvienai. Galima tik pagalvoti: kiek palengvintume moters seksualinio gyvenimo pradžią, jei nustotume akcentuoti mergystės plėvės kultūrinę reikšmę ir pagaliau įsigilintume į anatomiją?
 
Vienas labiausiai įsisenėjusių mitų, kad tai – tarsi skydas saugantis praėjimą. „Tik retais atvejais mergystės plėvė gali visiškai uždengti makšties angą. Ne daugiau kaip vienai iš tūkstančio moterų pasireiškia tokia būklė. Tokiu atveju menstruacinis kraujas negali pasišalinti iš organizmo ir reikalinga operacija“, – pasakoja R.Lonne-Hoffmann.
 
Jei tai ne plėvė, kurią galima pradurti, kas toji mistinė būtybė, kurią moteris privalo taip saugoti? Pasirodo ši gleivinė yra tarsi elastinga plaukų gumelė. Kaip teigia gydytoja, ji būna įvairių – žiedo, pusmėnulio – formų ar net juosta aplink angą.
Reikia pabrėžti, kad būtent dėl elastingumo daugeliui moterų mergystės plėvė po lytinių santykių neatrodys kitaip. „Yra moterų dirbančių prostitutėmis, kurių mergystės plėvė gali atrodyti visiškai nepažeista“, – pavyzdį pateikia R.Lonne-Hoffmann.
 

Kraujo mitas
Visiškai natūralu, kad jei anatomiškai neegzistuoja plėvė, lytinių santykiu metu nepasirodo ir kraujo. Statistiškai tik kas antrai merginai pirmojo sekso metu pasirodo kraujas ir tai nutinka visai dėl kitų priežasčių, nei pasakoja mamos. „Moterys, kurios kraujuoja pirmą kartą santykiaudamos, tai daro ne dėl mergystė plėvės, nes joje beveik nėra kraujagyslių. Kraujuojančios žaizdelės gali atsirasti kitose vietose dėl ypač šiurkštaus lytinio akto“, – apie pirmojo karto mitus pasakoja docentė.
 
Kraujo ir kartu su juo ateinančio skausmo gąsdinimas iki šių dienų yra vienas būdų bandant apsaugoti merginos skaistybę, taip sudarant įvaizdį, kad malonumas yra sunkiai pasiekiamas. O būtų galima kalbėti apie tai, jog vis pasikartojantis skausmas gali signalizuoti ir rimtą ligą vulvodiniją.
 
Metas keisti mąstymą
R.Lonne-Hoffmann pabrėžia, kad kultūriškai mergystės plėvė įtraukė moteris į rimtas problemas, kurių pasekmės jaučiamos ir šiandien. Nors raudonos dėmės ant patalynės kaip skaistybės simbolio įrodymas dažniau buvo naudojamas viduramžiuose, tai dar  neišnykę iki mūsų dienų, o mergystės plėvės tapatinimas su nekaltybe aktualus ir išsivysčiusiose šalyse. Pavyzdžiui, Anglijos ir Velso žemėse uždrausta tikrinti nekaltybę ar atkurti mergystės plėvę, tačiau privačios klinikos ir toliau slaptai siūlo šias paslaugas.
 
2019 m. straipsnyje, publikuotame žurnale „Reprodukcinė sveikata“, mokslininkai siūlė gydytojams nebevartoti žodžių „nepažeista“ ar „nekaltybė“ apibūdinat mergystės plėvę. Pasaulio sveikatos organizacija ir Jungtinės Tautos 2018 m. taip pat paviešino pranešimą, kuriame teigiama, kad nekaltybės tikrinimas nėra susijęs su mokslu ir joks žinomas tyrimas negali įrodyti, kad moteris turėjo lytinių santykių.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Socialinių tinklų magija

  Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris