Brandi nekaltybė: keistumas ar sąmoningas pasirinkimas?

www.lsveikata.lt
2015-01-30
Nekaltybė - tokia vertybė, kurią galima lengvabūdiškai prarasti, galima saugoti ilgus metus. Tačiau išsaugoti ją iki brandaus amžiaus... Gal tai jau kokia nors patologija?
Brandi nekaltybė: keistumas ar sąmoningas pasirinkimas?
Vienos priežasties, kuri lemia vėlyvą lytinio gyvenimo pradžią, nėra ir turbūt negali būti. Šiam sprendimui įtakos turi daugybė faktorių: charakteris, aplinka, įsitikinimai ir net svajonės. Todėl visuomenė neturėtų tokiems žmonėms kabinti „keistuolio“, „nevykėlio“ ar „senos mergos“ etiketės. Nes tai asmeninis pasirinkimas, neribojantis kitų laisvės.

Skaistus? Negali būti!
Į ankstyvą seksualinę patirtį visuomenėje susiformavęs savitas, morale ir gyvenimo rimtu padiktuotas, požiūris. Tačiau jeigu suaugęs, net brandaus amžiaus, žmogus vis dar yra skaistus? Ar tai tam tikras kraštutinumas, keistumas, o gal normalus dalykas? Žmonės, atsisakę seksualinio gyvenimo, aplinkiniams sukelia visą spektrą emocijų. Ir dažniausiai pagarbą kito pasirinkimui keičia nepasitikėjimas, nenoras suprasti, stebėjimasis. Beje, lytis šiuo atveju nesvarbi – neigiama nuomonė formuojama ir apie vyrus, ir apie moteris? Kodėl visuomenė yra tokios skeptiškos nuomonės ir kaip tai veikia žmonių, pasirinkusių skaistybės kelią, būseną?
Stenfordo (JAV) universiteto mokslininkai, vadovaujami profesoriaus Maiklo Eisenbergo, išanalizavo 2469 vyrų ir 5120 moterų (respondentų amžius – 25-45 m.) apklausos duomenis. Iš jų 13,9 proc. vyrų ir 8,9 proc. moterų prisipažino niekada neturėję lytinių santykių.

Mokslininkai išskyrė du pagrindinius tokio pasirinkimo faktorius: tai – religingumas (nepriklausomai nuo tikėjimo) ir atsisakymas vartoti alkoholį. Taip pat nustatytas ryšys tarp moterų aukštojo išsilavinimo ir brandžiame amžiuje išsaugotos nekaltybės.
 
Lemia charakteris
Savo ruožtu žurnalistas ir kelių bestselerių apie seksą autorius Maiklas Castelmanas įsitikinęs, kad tikrųjų nekaltybės saugojimų priežasčių reikia ieškoti žmogaus charakteryje. Dažniausiai net ir brandžiame amžiuje skaistūs išlieka kuklūs, nerangūs, nejaukiai su priešingos lyties atstovais besijaučiantys asmenys. Be to, suaugusiojo pasirinkimui įtakos turi emocinė vaikystės patirtis. Tie, kurie vaikystėje mieliau žaisdavo vieni nei su draugais ar buvo atstumti kolektyvo, patyrė patyčias, buvo labiau linkę likti skaistūs brandžiame amžiuje.
Greičiausiai būtent šis ryšys tarp asocialumo ir nekaltybės išsaugojimo, sulaukus 30 ar net 40 metų, ir yra priežastis, kodėl tokio amžiaus skaistuolis visuomenės akyse yra mažų mažiausiai keistas.
Toks požiūris eskaluojamas ir masinėje kultūroje. Štai pagrindinis serialo „Didžiojo sprogimo teorija“ veikėjas fizikas Šelonas Kuperis, atsisakantis santykių su moterimis, kenčia nuo įvairiausių fobijų, gal net Aspergerio sindromo (autistinis raidos sutrikimas). Ne ką daugiau socialus ir Benedict Cumberbatch suvaidintas Šerlokas Holmsas. Nepaisant nebejauno amžiaus, šis herojus vengia sekso. Tiesa, tai netrukdo jam ir jį vaidinančiam aktoriui pastaraisiais metais būti sekso simboliais.

 
Daugiau harmonijos 
Vėlyva lytinio gyvenimo pradžia, kai žmogaus asmenybė jau susiformavusi, suteikia daugiau šansų, kad poros gyvenimas bus harmoningas. Tokios nuomonės yra Teksaso (JAV) universiteto psichologė Paige Harden. Prie tokios išvados mokslininkė priėjo išanalizavusi 1659 vienalytes dvynių poras, kurias stebėjo nuo tada, kai jiems buvo 16 metų, iki tad, kai sukako 29-eri. Tyrimo dalyviai buvo padalinti į tris grupes: tie, kurie „anksti“ (iki 15 m.), tie, kurie „laiku“ (15-19 m.), ir tie, kurie „vėlai“ (po 19 m.) pradėjo lytinį gyvenimą. Trečiosios grupės dalyviai turėjo geresnį išsilavinimą, daugiau uždirbo, buvo labiau patenkinti santykiais. Tačiau jie rečiau nei kitų grupių atstovai susituokdavo ir turėjo mažiau seksualinių partnerių. Šiuos elgsenos ypatumus, kaip ir vėlyvą lytinių santykių pradžią, P.Harden sieja su žmogaus charakteriu. Tokiems žmonėms santykiuose svarbiausia saugumas, jie siekia stipraus prisirišimo, ypač atidžiai renkasi partnerį.
 
Nėra vienos priežasties
Vienos priežasties, kuri lemia vėlyvą lytinio gyvenimo pradžią, nėra ir turbūt negali būti. Šiam sprendimui įtakos turi daugybė faktorių: charakteris, aplinka, įsitikinimai ir net svajonės. Todėl visuomenė neturėtų tokiems žmonėms kabinti „keistuolio“, „nevykėlio“ ar „senos mergos“ etiketės. Nes tai asmeninis pasirinkimas, neribojantis kitų laisvės. Tačiau jeigu žmogus suvokia, kad sekso jam vis dėlto trūksta, neturėtų bijoti sau to pripažinti. Kaip ir neturėtų bijoti pakeisti gyvenimą, užmiršus apie vaikystėje patirtas nuoskaudas, nepasitikėjimą savimi ar susikurtus apribojimus.
Skaistybė brandžiame amžiuje gali tapti problema, jeigu toks žmogaus statusas nesutampa su jo laimės ir harmonijos samprata. Tačiau pati savaime nekaltybė neturėtų formuoti kompleksų, juo labiau tapti pajuokos objektu.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica