Vyrų vaisingumas amžiumi nematuojamas

Gintarė Kaminskienė
2014-09-12
Esu girdėjęs, kad ne tik moterys turi reprodukcinės sveikatos piką. Kokios amžiaus ribos yra vyrui, jei jis nori susilaukti sveiko vaiko?
Milvydas, 46 m.
Vyrų vaisingumas amžiumi nematuojamas
Atvirkščiai nei moterys, išgyvenančios menopauzę, vyrai nepatiria staigių vaisingumo pokyčių dėl amžiaus. Jie susilaukti vaikų gali iki garbaus amžiaus.

Moteriai gimdyti optimalus laikas – tarp 20-30 metų. Tokio amžiaus moteris paprastai yra sveikiausia, jai lengviausia išnešioti vaiką. Vyresnio amžiaus dailiosios lyties atstovės turi didesnę įvairių komplikacijų riziką. Joms pastoti sunkiau. Daug didesnė persileidimų tikimybė. Vaikai dažniau gimsta turėdami įvairių genetikos ligų ir sklaidos ydomis.

Atvirkščiai nei moterys, išgyvenančios menopauzę, vyrai nepatiria staigių vaisingumo pokyčių dėl amžiaus. Tie pokyčiai vyksta pamažu ir yra vadinami andropauze. Tai – su amžiumi susijęs androgenų nepakankamumas. Išgyvenantiems ją vyrams atsiranda nemalonūs psichologiniai, somatiniai ir vegetaciniai bei seksualiniai simptomai.
Metams bėgant tiek vyro, tiek moters organizme hormonų kiekis mažėja. Moterims stabilus jis būna visą jų vaisingo gyvenimo laiką. Vyrų hormonų „pikas“, sulaukus brandaus amžiaus, pamažu ima mažėti. Vieniems tai atsitinka anksčiau, kitiems – vėliau. Amžius vyrams nėra tinkamas vaisingumo indikatorius.
 

Atsako specialistas
Urologas prof. habil. dr. Balys Dainys:

- Vyrai susilaukti vaikų gali iki garbaus amžiaus. Yra įvairių pavyzdžių: ir septyniasdešimtmečiai, ir aštuoniasdešimtmečiai tampa tėvais. Jei neklystu, rekordininkas – aštuoniasdešimt šešerių metų vyras. Susilaukė vaikų, buvo labai laimingas ir teigė, kad joks kaimynas jam nepadėjo. Vaiko sveikata priklauso nuo moteriškės. Vyro pareigos – labai nedidelės. Jis duoda tik vyrišką chromosomą, kuri dėl amžiaus nekinta. Kūdikį išnešioja moteris. Koks nešiojimo periodas – toks ir vaikelis. Jei moteriškės reprodukcinis amžius į pabaigą – išnešioti kūdikį vis sunkiau. Tam, kad neįvyktų persileidimas, ji turi vartoti moteriškų hormonų. Jei laukiamasi mergaitės – viskas iš dalies gerai, tačiau jei tai – berniukas – situacija prasta. Tokie berniukai gimsta, turėdami įvairių lytinės sistemos defektų. Tokių atvejų praktikoje turiu iš tiesų nemažai. Pasitaiko fimozės atvejų, būna nenusileidusios sėklidės ar didesnių apsigimimų. Pavyzdžiui, pastebima, kad nėra vienos sėklidės, atvyksta konsultacijai, pasirodo, kad nėra abiejų. Tai yra – jos ne savo vietoje. Tokių atvejų paskutiniu metu daugėja. Jei sėklidės pasiekiamos, situaciją įmanoma ištaisyti. Tačiau, jei jos užstringa kažkur pilvo ertmėje arba aukščiau – būna rimtesnių problemų. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris