Vyro knarkimas tampa ir skyrybų priežastimi

Deimantė Zailskaitė
2015-07-30
Žmonos dažnai skundžiasi, jog naktį nė bluosto nesudėjo, mat vyras kaip reikiant užknarkė. Juokas juokais, bet Jungtinėse Amerikos Valstijose gali  be vargo išsiskirti su nuolat knarkiančiu sutuoktiniu. 
Vyro knarkimas tampa ir skyrybų priežastimi
Remiantis statistika, knarkia šiek tiek mažiau nei pusė darbingo amžiaus vyrų.

Apie knarkimo keliamus pavojus ir nepatogumus pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytojas dr. Doc. Tomas Balsevičius.
 
- Kokios yra dažniausiai pasitaikančios knarkimo priežastys?
- Knarkimas dažnai turi ne vieną, o kelias priežastis. Visų pirma tam tikri gerklės anatominiai variantai sąlygoja žmogaus knarkimą: didelės gomurio tonzilės, žemas minkštasis gomurys, platūs užpakaliniai minkštojo gomurio lankai, hipertrofuota liežuvinė tonzilė, tam tikra liežuvio padėtis.
Knarkti yra linkę antsvorį turintys žmonės.
Jeigu pavyksta atsikratyti antsvorio, dažnai nustojama ir knarkti. Kai kurios ligos, pavyzdžiui, cukrinis diabetas bei hipotireozė gali sukelti knarkimo atsiradimą.

Įtakos gali turėti įgimti veido skeleto bruožai: mažas apatinis arba viršutinis žandikaulis. Atlikus išsamius tyrimus ir taikant reikiamą gydymą, rezultatai paprastai tenkina iki aštuoniasdešimt procentų pacientų.
 
- Kokius sveikatos pavojus gali sukelti knarkimas?
- Pats knarkimas daugiau yra socialinė problema. Vien knarkimo garsas didelių pavojų sveikatai nesukelia. Deja, knarkimas - pagrindinis obstrukcinės miego apnėjos simptomas, kuomet miegant atsiranda kvėpavimo pauzės ir mažėja kraujo prisotinimas deguonimi. Kvėpavimo pauzės dažnai baigiasi mikroprabudimais, kurių žmogus nejaučia, bet ryte jaučiasi nepailsėjęs, mieguistas.
Obstrukcinės miego apnėjos sindromas gali sukelti kitas komplikacijas. Visų pirma širdies ir kraujagyslių ligas.
Obstrukcine miego apnėja sergantiems pacientams miokardo infarkto arba išeminio insulto rizika yra du kartus didesnė negu sveikų žmonių. Šie pacientai dažniau serga arterine hipertenzija.
Obstrukcine miego apnėja sergantys pacientai kelia nemažų problemų aplinkiniams. Rizika patirti eismo įvykį tokiam pacientui yra keturis kartus didesnė negu sveikam žmogui.
 
- Ar tiesa, kad knarkimas vyrams gali sukelti impotencijos problemų?
- Taip. Tai yra susiję su kraujagyslių patologija, kadangi knarkiantys asmenys turi didesnę riziką sirgti kraujagyslių ligomis. Tiesa, ne kiekvienas pacientas nori pasidalinti tokiais intymiais išgyvenimais, tačiau dalis vyrų išsako ir tokius nusiskundimus.
 
- Rūkymas, alkoholio vartojimas turi įtakos knarkimui?
- Taip. Aš kartais juokauju, kad alkoholis yra „vaistai“ knarkimui sukelti. Netgi nedidelės alkoholio dozės prieš miegą tikrai turi įtakos ir knarkimui, ir obstrukcinės miego apnėjos sindromui.
 

- Kada jau vertėtų sunerimti ir kreiptis į gydytojus?
- Obstrukcinės miego apnėjos atveju: jeigu žmogus knarkia ir jaučiasi mieguistas, jeigu jam yra sunkiau išmokti kokius nors naujus dalykus, jeigu jis tampa užmaršesnis. Taip pat jeigu partneris pastebi, kad atsiranda kvėpavimo pauzės miegant, jau tada reikėtų sunerimti ir kreiptis į gydytojus.
 
- Kokias būdais yra gydomas knarkimas?
- Įrodymais grįstas obstrukcinis miego apnėjos ir knarkimo gydymas yra arba chirurginis, arba gydymas nuolatinio teigiamo slėgio aparatu. Visos kitos priemonės subjektyviai galbūt ir gali palengvinti knarkimą, bet aiškaus, ilgalaikio įrodymais pagrįsto poveikio neduoda.
 

- Iš karto po operacijos pacientas nustoja knarkęs?
- Kitą dieną po operacijos pacientas dažniausiai dar knarkia. Operacijos rezultatus reikėtų vertinti praėjus bent jau mėnesiui po chirurginio gydymo, kadangi iš karto po operacijos audiniai yra patinę. Todėl paprastai rezultatai pastebimi ne anksčiau kaip po mėnesio.
 
Liaudiškos priemonės nuo knarkimo
Atsisakykite aukštų pagalvių ir stenkitės miegoti ant šono (gulint ant nugaros, liežuvio šaknis ir minkštasis gomurys priglunda prie užpakalinės gerklės sienelės, sukeldami vibruojantį garsą).
 
Jeigu knarkiate dėl trumpalaikio nosies paburkimo arba slogos, prieš eidami miegoti skalaukite burną pipirmėčių nuoviru.
 
Jis padeda sumažinti nosies gleivinės paburkimą. Tai ypač veiksminga priemonė, jeigu sloga yra laikina ar ją sukėlė alergija.
 
Sumalkite tris citrinas (kartu su žieve, tačiau be kauliukų), dvi galvutes česnako, viską sumaišykite ir pastatykite į šaldytuvą. Vartokite po vieną arbatinį šaukštelį rytais nevalgę ir vakare prieš miegą.
 
Taip pat prieš miegą atlikite kelis pratimus: iškiškite liežuvį kiek tik galite ir laikykite dešimt sekundžių, tuomet atpalaiduokite. Pabandykite liežuviu paliesti savo smakrą, tuomet gražinkite į pradinę padėtį. Pratimą pakartokite dešimt kartų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...
    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris