Vasaros vargai – geliantys vabzdžiai

Gintarė Kaminskienė
2014-08-11
Ar žmogus gali kaip nors sužinoti, kad yra alergiškas bičių įgėlimui. Kokių vaistų reikia su savimi turėti, jeigu esate alergiškas šiems vabzdžiams?
Raimonda, 40 metų
Vasaros vargai – geliantys vabzdžiai
Bičių įgėlimams alergiškiems žmonėms reikėtų visada su savimi visada turėti vienkartinių švirkštų, adrenalino, vaistų nuo alergijos ampulėmis.

Ši vasara stebina rekordiniais karščiais. Nedžiugina ir gamtoje suaktyvėjusios širšės, vapsvos ir bitės. Įgėlus įprastinė audinių reakcija: aštrus skausmas, patinimas. Paprastai šie pojūčiai turėtų išnykti per kelias valandas. Pasitaiko ir stipresnių reakcijų, kai patinsta visa galūnė. Įgėlimai ryklėje ar gerklose prasidėjus tinimui, gali sukelti gyvybei grėsmingus kvėpavimo sutrikimus. Tokiu atveju reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus.
Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuras praneša, kad nealergiškiems žmonėms pavieniai bičių ar vapsvų įgėlimai nėra pavojingi, tik skausmingi, vietiškai dirginantys. Kartais, ypač nukasius įgeltą vietą, galima antrinė infekcija, sustiprinanti uždegiminę reakciją ir skausmą. Esant daugybiniams įgėlimams reikėtų kreiptis į medikus. Įgėlus daugiau kaip 100 bičių būdinga sisteminė organizmo reakcija, kuri pasireiškia viduriavimu, pykinimu, raumenų, sąnarių skausmais, sąmonės išnykimu, o negydant gali baigtis mirtimi. Esama aprašytų mirties atvejų įgėlus daugiau kaip 500 bičių.

Bandant išvengti vapsvų, širšių ir bičių draugijos, nereikėtų vaikščioti basomis po žydinčias pievas. Labai daug vapsvų būna po vaismedžiais ant žemės prikritusiuose vaisiuose – juos reiktų rinkti atsargiai. Vengti gausiai žydinčių gėlynų, medžių ir krūmų. Neiti prie avilių, vapsvų, širšių lizdų.

 
Pataria specialistė
Alergologė ir klinikinė imunologė Nemira Vaičiulionienė:

- Kol neįkanda bitė ar širšė, žmogus nežino, ar yra alergiškas. Pirmą kartą įkandus reakcija nebus mirtina. Jei žmogus žino, kad yra jautrus vabzdžių įkandimams – eidamas į gamtą jis turėtų saugotis: nesirengti spalvingų drabužių, geriausi – šviesūs, nesikvėpinti kvepalais, nebūti prakaituotas. Moterys ir merginos turėtų susirišti plaukus. Gamtoje nereikėtų vartoti saldžių gėrimų, valgyti saldėsių, kurie itin traukia šiuos vabzdžius. Atidžiai gerti iš butelio. Dažnai pasitaiko, kad širšė ar bitė ten įkrenta ir atsiduria žmogaus burnoje. Įkandimas įburnos gleivinę yra pats pavojingiausias.
Po įgėlimo pirmiausiai reikia stebėti savijautą. Neturite jausti silpnumo, dusinimo. Įkandimo vietą reikia šaldyti. Apžiūrėti, ar nėra likusio geluonies. Jį su nagu ar peiliu reikėtų nubraukti. Jokiu būdu nespausti, kad į organizmą nepatektų dar daugiau nuodų. Jei sukando galūnes, jas reikėtų pakelti aukštyn, kad sulėtintumėte kraujotaką. Taip pat išgerti vaistų nuo alergijos. Jų, vykstant į gamtą, reikėtų turėti visada.
Jei pastebite kylančią alerginę reakciją po susidūrimo su geliančiu vabzdžiu ir turite galimybių – galite paruošti silpną acto tirpalą ir su juo daryti kompresus. Tada, žinoma, ieškoti medicininės pagalbos.
Pasireiškus alergijai – reikia apsilankyti pas alergologą.
Alergiškiems žmonėms reikėtų visada su savimi visada turėti vienkartinių švirkštų, adrenalino, vaistų nuo alergijos ampulėmis. Po įkandimo suleidus vaistų, reikia stebėti savijautą: ar neima nuovargis, ar nekrenta spaudimas. Jei žmogus jaučiasi prastai, būtina kreiptis į medikus.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris