Parkinsono ligą valdyti įmanoma

Gintarė Kaminskienė
2015-04-10
Neseniai atsirado įtarimų, kad galiu sirgti Parkinsono liga. Kol bus atlikti tyrimai, norėčiau sužinoti, kaip galima šią ligą valdyti? Ar įmanoma žmogui neprarasti darbingumo? Tiesa, kad galėjau ligą paveldėti?
Anzelma, 65 m.
Parkinsono ligą valdyti įmanoma
Sergantiems Parkinsono liga dažniausiai taikomas medikamentinis gydymas. Nors Parkinsono liga nėra išgydoma, tačiau laiku pradėjus gydymą, jį tęsiant ir koreguojant, galima palengvinti simptomus, pagerinti gyvenimo kokybę.

Parkinsono liga - lėtinė neurodegeneracinė liga, kurios metu progresuoja judėjimo sutrikimas. Dažniausiai jis pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Jei Parkinsono liga susergama jaunesniame amžiuje, dažniausiai tai būna susiję su genetiniu polinkiu sirgti šia liga.
 
Pastaruoju metu pastebima tendencija, kad nemažai ligonių, įtarę Parkinsono ligą, patys kreipiasi į gydytojus. Būna, kad liga prasideda rankų drebėjimu. Tai yra labai pastebimas simptomas, nes žmogui tai sukelia diskomfortą. Drebulys jaučiamas tik vienoje kūno pusėje. Dažnai jis prasideda rankoje arba gali drebėti, pavyzdžiui, tik vienas pirštas. Drebulys dažniausiai pasireiškia ramybės būsenoje, kai žmogus nieko nedaro. Bandant atlikti veiksmą, šis turėtų sumažėti arba gali išnykti visai. Vėliau gali pradėti drebėti rankos, kojos, galva. Smarkiai padidėja raumenų tonusas. Tampa sunku pradėti ir baigti judesį. Taip pat būdingas raumenų sąstingis. Judesiai sulėtėja, neberyški veido mimika. Ilgainiui pakinta eisena, gali atsirasti seilėtekis, gausus prakaitavimas, sutrikti kalbėjimas, pasunkėti kramtymas, rijimas. Deja, dėl degeneracinių procesų smegenyse sutrinka ir psichika.

 
Sergantiems Parkinsono liga dažniausiai taikomas medikamentinis gydymas. Šiai ligai gydyti naudojami vaistai, kurie kiek įmanoma sumažina dopamino trūkumą. Nors Parkinsono liga nėra išgydoma, tačiau laiku pradėjus gydymą, jį tęsiant ir koreguojant pagal ligos eigą, galima palengvinti simptomus, pagerinti gyvenimo kokybę.
 
Atsako specialistė
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Neurologijos skyriaus gydytoja neurologė Danguolė Šurkienė:
 

- Tik iki apie dešimt procentų Parkinsono ligos atvejų gali būti paveldima. Dažniau yra paveldimas polinkis ja susirgti. Svarbiausia yra aplinkos veiksniai, gyvenimo būdas, amžius, kitos ligos.
 
Parkinsono liga gydoma medikamentais. Jų turime įvairių grupių, įvairių formų, tačiau labai svarbu ir judėjimas, vaistų vartojimo, mitybos režimo laikymasis. Esant nepakankamai efektyviam vaistų veikimui yra ir chirurginio gydymo galimybė.
 
Diagnozavus ligą ir deramai parinkus gydymą, atsižvelgiant į vyraujančius simptomus, jų ryškumą, paciento amžių ir kitas ligas, stebint paciento būklę ir vis pagal reikalą koreguojant vaistų dozes bei vartojimo laikus labai ilgai galima stabilizuoti būklę. Tačiau ir pacientas turi būti aktyvus savęs gydymo dalyvis.
 
Turi laikytis gydytojo nurodymų, stebėti sveikatos pasikeitimus, kad galėtų kito apsilankymo pas gydytoją metu apie save viską papasakoti.  Taip pat svarbu reguliariai lankytis dėl gydymo koregavimo. Kas pacientui ligos gydymui tinka dabar, gali visai nebetikti po pusės metų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris