Padėkite: noriu mesti rūkyti!

Žydrūnė Domarkaitė
2014-04-03
Man 42 metai. Turiu bėdą, kuria norėčiau pasidalinti su jumis. Jau seniai rūkau ir labai noriu atsikratyti šio įpročio. Bandžiau gerti specialias tabletes, bet nepadėjo. Galvoju, kad mano priklausomybė daugiau psichologinė. Būtinai turiu parūkyti ryte po pusryčių, prieš eidama miegoti. Nemažą laiko dalį praleidžiu prie televizoriaus, o kaip tik reklama, taip ir cigaretės. Mėginau tuo metu užsiimti kuo nors kitu, bet visada gaunu lyg kažkokį impulsą, kad būtent dabar man reikia parūkyti. Tai jau tapo įpročiu, savotišku ritualu. Kartais net netraukiu į plaučius. O jeigu kas nors suerzina, patiriu stresą (priežasčių nervintis tikrai netrūksta), savęs be cigaretės tiesiog neįsivaizduoju. Pastebėjau, kad kai kvėpuoju girdisi švokštimas, kosčiu ne tik žiemą, bet ir vasarą, ypač rytais, pasportavusi pridūstu. Aš jau ir taip turiu lėtinį bronchitą. Kyla visokių blogų minčių, neramu, kad nebūtų ko nors rimčiau. Nerimauju, o tada rūkyti norisi dar labiau. Lyg koks užburtas ratas.
Jau nebežinau, ką daryti. Eiti pas psichiatrus vien dėl to kažkaip nesinori, nedrąsu. Nuoširdžiai noriu atsikratyti šio kenksmingo įpročio, bet nežinau kaip. Gal tai jau beviltiška?
Loreta, 42 metai
Padėkite: noriu mesti rūkyti!

 Atsako specialistas:
Gydytojas psichiatras Mindaugas Šablevičius:

- Priklausomybė turi du komponentus. Pirma dalis – potraukis psichoaktyviajai medžiagai, sąlygotas malonumo, kurį suteikia ta medžiaga. Ir antra dalis – įprotis, vartoti tą medžiagą ar tam tikras gyvenimo būdas susijęs su jos vartojimu. Taip ir rūkymas turi tuos du komponentus. Ir dėl tos priežasties yra dviejų tipų rūkaliai.
 
Priklausomybė būna dvejopa
Vieni rūkantieji būna priklausomi nuo nikotino. Juos galima atskirti iš to, kad jie vos atsikėlę iš ryto eina parūkyti, nes jų organizmas jau reikalauja šios cheminės medžiagos, kurios yra tabake. Tokiu atveju rūkymas nebūna susijęs su jokiomis išorinėmis aplinkybėmis. Norisi rūkyti visur: ir darbe, ir namie, ir parduotuvėje, ir lėktuve.
Kita grupė rūkalių yra tie, kuriems tai yra įprotis ir ritualas. Jų organizmas galbūt nereikalauja tos cheminės medžiagos, bet psichologija reikalauja tą ritualą atlikti. Tuomet ir būna tie atvejai, kai žmogus rūko tik bare, ar geriant kavą, su kolegomis, darbe per pertraukėles, taip stengiantis pabėgti nuo darbų, nuo rūpesčių kasdienių. Tokiems rūkaliams nereikia pačios cheminės medžiagos, bet reikia pačio proceso.
Kai tai - cheminė priklausomybė, yra medikamentų, kurie mažina tą potraukį, bet visiškai užblokuoti jo negali. Tam, kad būtų visiškai atsikratyta šio įpročio reikia dar daug ir pastangų. Antru atveju, žmonės nebūna priklausomi nuo nikotino, tad reikia vengti pačios situacijos, kurios metu norisi rūkyti. Vieno recepto nėra, kaip tai būtų galima išgydyti, nes visiškai pašalinti streso įtaką žmogui tiesiog neįmanoma.

 
Svarbiausia – atrasti nerūkymo pliusų
Norint mesti rūkyti, pirmiausia žmogus turi suprasti, ką jis gauna nerūkydamas ir tai jam turi patikti. Tai gali būti pagerėjusi sveikata, finansinė gerovė, fizinis geresnis pajėgumas. Žmogus pats sau turėtų kartoti ir džiaugtis tuo, ką jis gauna nerūkydamas, nes kai pradeda galvoti, ko jis negavo, tuomet norisi vėl parūkyti. Tai kasdienis darbas su savimi. Taip pat metant rūkyti padeda, kai vieną malonumą pakeičia kitas, tik ne toks kenksmingas organizmui. Tam puikiai tinka sportas. Svarbu ir tai, kad sportuojantis žmogus dar turi motyvacijos mesti rūkyti ir dėl to, kad rūkant mažėja fizinis pajėgumas.
 
Reikalingas gydymas
Taikant gydymą nuo priklausomybės, kartais reikalingi ir psichotropiniai vaistai, ypač tais atvejais, kai rūkymas susijęs su stresu. Būna tokių atvejų, kai streso metu griebiamasi cigaretės ar kitų medžiagų. Tokiais atvejais rūkymas gali būti pakeistas psichotropiniais nerimą mažinančiais vaistais, kurie mažina streso simptomus ir abstinenciją dėl rūkymo nutraukimo.
 
Patarimas:
Skaitytojai pirmiausia patarčiau kreiptis į Specializuotus priklausomybės ligų centrus, jei tai yra mažesnis miestas, kur tokių gydymo įstaigų nėra, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją ir tuomet, jei jis jaus, kad neturi kompetencijos pakankamai, pats nukreips pas psichiatrą. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris