Vasaros ir atostogų malonumus visai netikėtai gali sugadinti itin bjauri liga – nagų grybelis. Nors dėl šios bėdos į dermatologų kabinetus žmonės plūsta visus metus, šiltuoju metų laiku avint atvirus batus, daugiau laiko praleidžiant basomis grybelis sukelia dar didesnį diskomfortą.

"/>

Neleiskite vasaros aptemdyti nagų grybeliui

Aigustė Tavoraitė
2018-07-13

Vasaros ir atostogų malonumus visai netikėtai gali sugadinti itin bjauri liga – nagų grybelis. Nors dėl šios bėdos į dermatologų kabinetus žmonės plūsta visus metus, šiltuoju metų laiku avint atvirus batus, daugiau laiko praleidžiant basomis grybelis sukelia dar didesnį diskomfortą.

Neleiskite vasaros aptemdyti nagų grybeliui
Svarbiausia taisyklė norint išvengti šios nemalonios ligos – prižiūrėti pėdas, laikytis higienos, turėti savo higienos priemones, rankšluostį, jokiu būdu svečiuose ar kur kitur nesinaudoti siūlomomis šlepetėmis, geriau atsinešti savo.

Įspėja dėl maudynių kubile

„Moterys vasarą turi „išsigelbėjimą“ – gali lakuoti nagus. Taip ne tik paslepiamas estetiškai negražus vaizdas, bet ir neleidžiama plisti grybelio užkratui, nagas sutvirtinamas. Vyrams šiuo atveju ne taip pasisekė. Be abejo, slėpti pažeistą nagą po lako sluoksniu – tik laikinas spendimo būdas, grybelį būtina nuosekliai gydyti“, – aiškino VUL Santaros klinikų gydytojas dermatovenerologas Jonas Lauraitis.

 
Pėdų ir nagų grybelis – viena labiausiai pasaulyje paplitusių užkrečiamų infekcinių dermatologinių ligų. Ja užsikrėsti rizika didėja tokiose uždarose patalpose kaip kosmetikos salonai, SPA ir pirčių kompleksai, vandens pramogų parkai, baseinai. Tokiose bendrojo naudojimo vietose grindys, kilimėliai, kai vaikštome basi ar avime ne savo avalynę, yra puiki terpė grybelinei infekcijai plisti. Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad itin pagalvoti reikėtų prieš renkantis populiarią pramogą – maudynes karšto vandens kubile.
 
„Ypač jei jis medinis, kuo jo sieneles bepadengsi, vis tiek ant jų lieka atplyšimų. Jei dar vanduo nepakeičiamas, ant dugno nusėda įvairios mikrodalelės. Visai tai sudaro puikias sąlygas grybeliui tarpti“, – sakė J.Lauraitis.

Vis dėlto, gydytojo tvirtinimu, basomis vaikštant paplūdimyje mediniais takeliais baimintis nereikėtų – rizika užsikrėsti yra labai maža.
 
Prasideda nuo niežėjimo
Dermatologas pabrėžė, kad sergant nagų grybeliu, nebūtinai turi būti pažeidžiamas nagas.
„Pirmiausia paprastai atsiranda pašutimas ir niežėjimas tarp penkto ir ketvirto pirštų. Toliau vieniems gali šusti tarpupirščiai, kitiems – pado skliautas, kur daugiau minkšto audinio grybeliui daugintis. Oda gali paraudonuoti, pradėti šerpetoti. Nagas pažeidžiamas jau vėliau. Puiki terpė „įsimesti“ grybeliui – krešantis kraujas, išsiliejęs po nagu kur nors susitrenkus“, – kalbėjo gydytojas.
 
Visai nekokio rezultato galima sulaukti, jei oda nukasoma, atsiranda erozijų, žaizda pradeda šlapiuoti, lengvai prisideda antrinė infekcija, supūliuoja.
Gydytojas pabrėžė, kad nagų grybelis daugiau yra „šeimyninė“ liga, ją lengva pasigauti pasinaudojus tuo pačiu rankšluosčiu ar įsispyrus į kito šlepetes.
„Tačiau nebūtinai kiekvienas po tokio kontakto užsikrės. Viskas priklauso nuo to, ar žmogus turi polinkį – vienas užsikrečia labai greitai, kitas ir kažin kiek laiko būdamas tokioje aplinkoje neužsikrės. Tai priklauso nuo imuniteto, esama skirtingo atsparumo tam tikros rūšies grybeliui“, – pastebėjo J.Lauraitis.
 
Ko imtis?

Jei grybelis pakenkė tik odą, galima naudoti įvairius priešgrybelinius tepalus, purškalus. „Juos turėti po ranka gerai ir profilaktiškai, naudoti lankantis tose vietose, kur didesnė rizika užsikrėsti grybeliu. Šiam tikslui galima naudoti ir daugelio virtuvėje turimą valgomojo acto tirpalą – tiesiog juo patrinti tarpupirščius.
Vis dėlto jau esant pažeidimams tuo nereikėtų piktnaudžiauti, nes galima ir „prisišaukti“ dermatitą“, – įspėjo dermatovenerologas.
Gydytojas pabrėžė, kad atsiradus rimtesniems odos pažeidimams, esant pakenktiems nagams, būtina kreiptis į gydytoją. Juo labiau – netikėti „stebuklingais“ internete reklamuojamais metodais.
 
„Grybelio gydymas – ilgas ir sudėtingas procesas, mokslas tam paskyrė daug dešimtmečių. Net vartojant medikamentus ne visada yra šimtaprocentinė garantija, kad bus pasveikta. Ypač gydymo procesas apsunkinamas, jei priešgrybelinių vaistų vartoti neišeina. Tuomet reikia itin „užsiimti“ nagu – dažnai dildyti, tepti vaistais“, – aiškino jis.

Kuo anksčiau grybelį reikėtų gydyti ir dėl to, kad iš kojų jis gali išplisti ir į rankų nagus. Vis dėlto, J.Lauraičio pastebėjimu, nors tai ir galimas variantas, dabar pasitaikantis rečiau.
„Svarbiausia taisyklė norint išvengti šios nemalonios ligos – prižiūrėti pėdas, laikytis higienos, turėti savo higienos priemones, rankšluostį, jokiu būdu svečiuose ar kur kitur nesinaudoti siūlomomis šlepetėmis, geriau atsinešti savo. Grybelis mėgsta drėgmę, pašutimą, tad reiktų nepamiršti ir tinkamo apavo“, – sakė pašnekovas.
 
„Grybelio gydymas – ilgas ir sudėtingas procesas, mokslas tam paskyrė daug dešimtmečių. Net vartojant medikamentus ne visada yra šimtaprocentinė garantija, kad bus pasveikta“, – aiškino dermatovenerologas Jonas Lauraitis.


Verta žinoti
EALK Step1 – didžiausio tūrio priemonė nuo nagų grybelio už patraukliausią kainą Lietuvos vaistinėse.
Dar viena specialistų pabrėžiama problema – vasarą ne visada dėvima patogi avalynė, tad pagausėjus prakaitavimui, gali atsirasti kojų patinimas. Dėl to gali paūmėti jau esanti lėtinė grybelinė infekcija.
Didesnės rizikos grupei susirgti odos ir nagų grybeliu priklauso lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, ypač cukriniu diabetu, sergant onkologinėmis ligomis.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica