Miego apnėja gali būti mirtina

Gintarė Kaminskienė
2014-08-28
Mano vyras jau dešimtmetį knarkia. Žinoma, į specialistą kreiptis atsisako. Įdomu, ar knarkimas gali būti rimtos ligos priežastis? Ar yra būdų, kaip „namų sąlygomis“ galima kovoti su šia problema? Jau nebegaliu tverti, pati labai prastai išsimiegu. Nepadeda net kištukai ausims.
Marytė, 56 m.
Miego apnėja gali būti mirtina
Gydytojai perspėja: knarkimą reikėtų vertinti ne kaip komišką įprotį, o kaip potencialiai rizikingą sveikatos sutrikimą.

Knarkimas – tai garsinis fenomenas, atsirandantis virpant viršutinių kvėpavimo takų minkštiesiems audiniams. Knarkimą reikėtų vertinti ne kaip komišką įprotį, o kaip potencialiai rizikingą sveikatos sutrikimą.
Knarkiantys žmonės retai kada patys pastebi šį negalavimą. Labiausiai dėl šio sveikatos sutrikimo kenčia knarkiančiojo artimieji.
Tyrimai rodo, kad partnerio knarkimas ne tik sutrikdo kitų namiškių miegą, bet ir gali sukelti depresiją, mažinti darbingumą.

Knarkimas gali būti įvairių sveikatos sutrikimų požymis. Jis ypač pavojingas, jeigu jo metu pasireiškia miego apnėja – kvėpavimo sustojimas. Sutrikdomas normalus visavertis kvėpavimas, todėl audiniuose gali pasireiškia hipoksija (deguonies badas).
Galvos smegenų hipoksija aktyvina simpatinę autonominę nervų sistemą. Staiga padidėja širdies susitraukimų dažnis, pakyla arterinis kraujospūdis, gali atsirasti širdies ritmo sutrikimų. Didėja infarkto, insulto ir staigios mirties rizika
 

Atsako specialistas
LSMUL Kauno klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytoja rezidentė Simona Stankevičiūtė:
- Knarkimas – tai garsas, kurį sukelia vibruojantys viršutinių kvėpavimo takų audiniai miego metu. Tai nėra laikoma liga, tačiau sveikas žmogus neknarkia. Knarkimas gali būti įvairių ligų simptomas, iš kurių pati dažniausia obstrukcinė miego apnėja.

Amerikos miego apnėjos asociacija knarkiantiesiems kartu su jų artimaisiais rekomenduoja atsakyti į keletą klausimų:
Ar jūs garsiai ir dažnai knarkiate?
Ar rytais jaučiatės nepailsėjęs, apsnūdęs?
Ar jūs dažnai jaučiatės mieguistas, ir galite greitai užmigti dienos metu?
Ar jūs turite antsvorio arba jūsų kaklas yra storas?
Ar kas nors pastebėjo, kad jūs miegodami žiopčiojate, dūstate ar nustojate kvėpuoti?
Jei į bent vieną šių klausimų atsakoma teigiamai, patartina pasitarti su šeimos gydytoju, ar reikėtų specialistų konsultacijos. Knarkiančiuosius konsultuoja gydytojai, dirbantys miego laboratorijoje. Pokalbio metu išsiaiškinami paciento skundai, įvertinama jo fizinė būklė, anatomija. Įvairių klausimynų pagalba vertinama gyvenimo kokybė, mieguistumas. Įtarus kvėpavimo sutrikimus miego metu, pacientas siunčiamas į miego laboratoriją, kur jam atliekami išsamesni tyrimai.
Dažniausia iš kvėpavimo ligų miego metu yra obstrukcinė miego apnėja. Ji pasireiškia knarkimu bei kvėpavimo sustojimo epizodais miego metu bei mieguistumu dieną. Tai ryškiai blogina sergančiųjų ir jų artimųjų gyvenimo kokybę, sutrikdo atmintį. Sergantieji žymiai dažniau yra autoįvykių kaltininkai. Įrodyta, kad obstrukcinė miego apnėja gali būti širdies ligų, arterinės hipertenzijos, antro tipo cukrinio diabeto priežastimi. Jiems dažniau įvyksta galvos smegenų insultas ar net gali ištikti staigi mirtis miegant.
Todėl artimieji turėtų atkreipti dėmesį į šalia miegančiojo elgesį ir paskatinti, net jam pačiam nejaučiant simptomų, kreiptis į savo gydytoją.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris