Meningokokinė infekcija: ne visada tragiškas nuosprendis

Aigustė Tavoraitė
2016-02-25
Meningokokinė infekcija veik per porą savaičių Lietuvoje nusinešė aštuonių mėnesių ir keturių metukų amžiaus mergaičių gyvybes. Medikai ramina, kad ne visada liga baigiasi mirtimi: nesudėtinga šios infekcijos forma dažnas praserga be didesnių pasekmių.
Meningokokinė infekcija: ne visada tragiškas nuosprendis
Kuo anksčiau tėveliai pastebi vadinamąjį hemoraginį bėrimą ir kreipiasi medikų pagalbos, tuo didesnė tikimybė išgelbėti vaiką tiek nežaibinės, tiek žaibinės meningokoko infekcijos atveju.

Pavojingesnė vaikams

„Šia liga gali susirgti tiek suaugusieji, tiek mažieji. Tačiau vaikai, ypač mažesni – iki 5-erių metų – yra daug imlesni pavojingoms infekcinėms ligoms, tarp jų – ir meningokokinei infekcijai“, – sakė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. Inga Ivaškevičienė.
Taigi ir pavojingiausia ligos forma – žaibinė meningokokinė infekcija – dažniau pasiglemžia vaikų gyvybes. Jų organizmas paprasčiausiai mažiau pajėgus susidoroti su bakterija.
 
Gydytojos pastebėjimu, nepaisant ką tik vienas po kito nuskambėjusių tragiškų atvejų, meningokokinė infekcija nesirenka konkretaus laiko – ja užsikrėsti galima ištisus metus. Visgi dažniau ši infekcija plinta šaltuoju metų laiku, kada cirkuliuoja gripas bei kitos virusinės ligos.

 
Praserga tik sloga
Meningokokinės infekcijos pradžia gali mažai kuo skirtis nuo įprasto virusinio viršutinių kvėpavimo takų uždegimo. 
„Infekcija užsikrečiama oro lašiniu būdu įkvepiant sukėlėją. Jie dauginasi nosiaryklėje, tad pirminė klinikinė infekcijos išraiška – nazofaringitas, liaudiškai vadinamas sloga ir ryklės uždegimu. Tačiau jį iškart gali būti sudėtinga nustatyti, nes tokie simptomai virusinių infekcijų pakilimo metu, kokį dabar ir stebime, lydi įvairius negalavimus“, – pastebėjo gydytoja.
 
Kaip organizmas toliau tvarkysis su infekcija, nulemia individualūs imuninės sistemos ypatumai. Dalis žmonių, pasigavę šią klastingą bakteriją, tiesiog perserga minėtu nazofaringitu ir pasveiksta. Tačiau galima ir sunkesnė ligos eiga: pakyla temperatūra, gali lydėti galvos, kojų, rankų skausmas, atsirasti vėmimas.
 
Jau būna sunku padėti
Didžiausią pavojų žmogaus gyvybei kelia žaibiška, kelias valandas tetrunkanti meningokokinė infekcija.
„Jos sukėlėjai, atsidūrę palankiose sąlygose, gali patekti į kraują ir sukelti sepsį, vadinamąjį kraujo užrėtimą, o patekę į smegenis sukelti meningitą – infekcinį nervų sistemos uždegimą“, – kalbėjo I.Ivaškevičienė.
 
Ji pridūrė, kad tokiam į ligoninę atvykusiam pacientui jau būna sunku padėti. Tai – viso pasaulio rykštė: šios ligos nesugebama laiku atpažinti ir suvaldyti. Žaibinių meningokokinių infekcijų atvejais mirtingumas yra labai didelis.

 
Bėrimas – svarbus ženklas
Labai svarbus, galintis padėti laiku pastebėti ligą simptomas – bėrimas, įprastai pasitaikantis ant skruostų, kojų ir sėdmenų, bet būdingas tik du trečdaliui užsikrėtusių žmonių.
 
„Kuo anksčiau tėveliai pastebi vadinamąjį hemoraginį bėrimą ir kreipiasi medikų pagalbos, tuo didesnė tikimybė išgelbėti vaiką tiek nežaibinės, tiek žaibinės meningokoko infekcijos atveju. Tačiau pastarosios ligos klasta ir yra ta, kad sureaguoti labai anksti neišeina, nes dar nebūna požymių. Žaibinės infekcijos atveju bėrimas atsiranda per pirmąsias ligos valandas, sparčiai gausėja ir didėja, o tada jau gali būti ir per vėlu padėti“, – aiškino I.Ivaškevičienė.
 

Pasak medikės, veiksmingiausias būdas apsaugoti vaiką ir išgelbėti gyvybę žaibinės infekcijos atveju – skiepai. „Deja, ši vakcina dar nėra įtraukta į skiepų kalendorių, todėl ji kol kas nėra kompensuojama“, – pastebėjo vaikų gydytoja.

 
Verta žinoti
Norint sumažinti užsikrėtimo meningokokine infekcija rizika siūloma:
reguliariai plauti rankas,
vėdinti ir valyti patalpas,
kosint ar čiaudint prisidengti vienkartinėmis servetėlėmis, o panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę,
užtikrinti kuo mažesnį ligonio kontaktavimą su sveikais asmenimis.

 
Tarp kitko
Pernai Lietuvoje užfiksuoti 74 meningokokinės infekcijos atvejai. Iš jų 7 pasibaigė mirtimi. Šiemet jau registruota 10 šios ligos atvejų. Iš jų 2 pasibaigė mažamečių vaikų mirtimi.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Drąsa šypsotis – tik po operacijos

      Drąsa šypsotis – tik po operacijos

      Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
      Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

      Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

      Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

      Budinti vaistinė


      Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

      Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

      Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
      Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

      Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

      Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

      Sveika šeima


      Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

      Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

      Sveikatos horoskopas


      Rugsėjo 14-20 d.

      Avi­nas
      Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

      Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kaip sustabdyti laiką?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
      Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
      Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
      Arbata. Pirma dalis
      Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

      Naujas numeris


      Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica