Meningokokinė infekcija: ne visada tragiškas nuosprendis

Aigustė Tavoraitė
2016-02-25
Meningokokinė infekcija veik per porą savaičių Lietuvoje nusinešė aštuonių mėnesių ir keturių metukų amžiaus mergaičių gyvybes. Medikai ramina, kad ne visada liga baigiasi mirtimi: nesudėtinga šios infekcijos forma dažnas praserga be didesnių pasekmių.
Meningokokinė infekcija: ne visada tragiškas nuosprendis
Kuo anksčiau tėveliai pastebi vadinamąjį hemoraginį bėrimą ir kreipiasi medikų pagalbos, tuo didesnė tikimybė išgelbėti vaiką tiek nežaibinės, tiek žaibinės meningokoko infekcijos atveju.

Pavojingesnė vaikams

„Šia liga gali susirgti tiek suaugusieji, tiek mažieji. Tačiau vaikai, ypač mažesni – iki 5-erių metų – yra daug imlesni pavojingoms infekcinėms ligoms, tarp jų – ir meningokokinei infekcijai“, – sakė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. Inga Ivaškevičienė.
Taigi ir pavojingiausia ligos forma – žaibinė meningokokinė infekcija – dažniau pasiglemžia vaikų gyvybes. Jų organizmas paprasčiausiai mažiau pajėgus susidoroti su bakterija.
 
Gydytojos pastebėjimu, nepaisant ką tik vienas po kito nuskambėjusių tragiškų atvejų, meningokokinė infekcija nesirenka konkretaus laiko – ja užsikrėsti galima ištisus metus. Visgi dažniau ši infekcija plinta šaltuoju metų laiku, kada cirkuliuoja gripas bei kitos virusinės ligos.

 
Praserga tik sloga
Meningokokinės infekcijos pradžia gali mažai kuo skirtis nuo įprasto virusinio viršutinių kvėpavimo takų uždegimo. 
„Infekcija užsikrečiama oro lašiniu būdu įkvepiant sukėlėją. Jie dauginasi nosiaryklėje, tad pirminė klinikinė infekcijos išraiška – nazofaringitas, liaudiškai vadinamas sloga ir ryklės uždegimu. Tačiau jį iškart gali būti sudėtinga nustatyti, nes tokie simptomai virusinių infekcijų pakilimo metu, kokį dabar ir stebime, lydi įvairius negalavimus“, – pastebėjo gydytoja.
 
Kaip organizmas toliau tvarkysis su infekcija, nulemia individualūs imuninės sistemos ypatumai. Dalis žmonių, pasigavę šią klastingą bakteriją, tiesiog perserga minėtu nazofaringitu ir pasveiksta. Tačiau galima ir sunkesnė ligos eiga: pakyla temperatūra, gali lydėti galvos, kojų, rankų skausmas, atsirasti vėmimas.
 
Jau būna sunku padėti
Didžiausią pavojų žmogaus gyvybei kelia žaibiška, kelias valandas tetrunkanti meningokokinė infekcija.
„Jos sukėlėjai, atsidūrę palankiose sąlygose, gali patekti į kraują ir sukelti sepsį, vadinamąjį kraujo užrėtimą, o patekę į smegenis sukelti meningitą – infekcinį nervų sistemos uždegimą“, – kalbėjo I.Ivaškevičienė.
 
Ji pridūrė, kad tokiam į ligoninę atvykusiam pacientui jau būna sunku padėti. Tai – viso pasaulio rykštė: šios ligos nesugebama laiku atpažinti ir suvaldyti. Žaibinių meningokokinių infekcijų atvejais mirtingumas yra labai didelis.

 
Bėrimas – svarbus ženklas
Labai svarbus, galintis padėti laiku pastebėti ligą simptomas – bėrimas, įprastai pasitaikantis ant skruostų, kojų ir sėdmenų, bet būdingas tik du trečdaliui užsikrėtusių žmonių.
 
„Kuo anksčiau tėveliai pastebi vadinamąjį hemoraginį bėrimą ir kreipiasi medikų pagalbos, tuo didesnė tikimybė išgelbėti vaiką tiek nežaibinės, tiek žaibinės meningokoko infekcijos atveju. Tačiau pastarosios ligos klasta ir yra ta, kad sureaguoti labai anksti neišeina, nes dar nebūna požymių. Žaibinės infekcijos atveju bėrimas atsiranda per pirmąsias ligos valandas, sparčiai gausėja ir didėja, o tada jau gali būti ir per vėlu padėti“, – aiškino I.Ivaškevičienė.
 

Pasak medikės, veiksmingiausias būdas apsaugoti vaiką ir išgelbėti gyvybę žaibinės infekcijos atveju – skiepai. „Deja, ši vakcina dar nėra įtraukta į skiepų kalendorių, todėl ji kol kas nėra kompensuojama“, – pastebėjo vaikų gydytoja.

 
Verta žinoti
Norint sumažinti užsikrėtimo meningokokine infekcija rizika siūloma:
reguliariai plauti rankas,
vėdinti ir valyti patalpas,
kosint ar čiaudint prisidengti vienkartinėmis servetėlėmis, o panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę,
užtikrinti kuo mažesnį ligonio kontaktavimą su sveikais asmenimis.

 
Tarp kitko
Pernai Lietuvoje užfiksuoti 74 meningokokinės infekcijos atvejai. Iš jų 7 pasibaigė mirtimi. Šiemet jau registruota 10 šios ligos atvejų. Iš jų 2 pasibaigė mažamečių vaikų mirtimi.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris