Laiku nustatytas artritas apsaugo nuo invalidumo

Aigustė Tavoraitė
2015-12-04
Mano mamą kamuoja reumatoidinis artritas, ji sunkiai vaikšto. Bijau, kad man irgi gali prasidėti skausmai, nors dar esu jauna.
Rūta, 34 metai
 
Laiku nustatytas artritas apsaugo nuo invalidumo
Laiku nustatyta autoimuninio artrito pradžia – lemiamas dalykas siekiant išvengti pacientų invalidumo. Tada dar yra galimybių suspėti sustabdyti procesą.

Atsako specialistė
Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadovė prof. Irena Butrimienė:

- Autoimuniniai artritai yra labiausiai invalidizuojančios sąnarių ligos, tačiau šiuolaikinės modernios gydymo technologijų, biologinės terapijos taikymas leidžia sumažinti iki invalidumo privedančių atvejų skaičių.

Priešingai nei kai kurie mano, amžius nėra lemiamas tokių artritų (ankilozinio spondilito, reumatoidinio, psoriazinio artrito) atsiradimo veiksnys, ligos gali užklupti ir jauną žmogų. Nors genetika turi nemažai įtakos šių ligų vystymuisi, sutrikimų priežastys dažniausiai yra kompleksinės – veikia tokie dalykai, kaip persirgtos įvairios ligos, infekcijos, išorės veiksniai, žalingi žmogaus įpročiai. Be to, esama ir dar nežinomų, nenustatytų priežasčių.

Pagrindiniai negalavimą lydintys simptomai – sąnarių skausmas, patinimas, sąnario funkcijos sutrikimas, ankilozinio spondilito atveju – ir uždegiminis nugaros skausmas.
Žmogus gali sau pagelbėti stengdamasis vengti peršalimų, atsisakydamas žalingų įpročių, stebėdamas savo sveikatos būklę ir, žinoma, nevėluodamas kreiptis medikų pagalbos.

Nors nėra daug žmonių, kurie ateina dėl tokių problemų, tačiau visi tokie atvejai yra labai rimti. Todėl svarbi užduotis – gebėti atpažinti autoimuninį artritą – tenka ir šeimos gydytojams. Jų švietimui, kad laiku atsiųstų mums tuos pacientus, skiriame daug dėmesio.
Laiku nustatyta autoimuninio artrito pradžia – lemiamas dalykas siekiant išvengti pacientų invalidumo. Tada dar yra galimybių suspėti sustabdyti procesą. Nors šios ligos kol kas nėra išgydomos, šiuolaikinio autoimuninių artritų gydymo tiklas – ilgailaikė remisija. Ji leidžia visiškai nejausti ligos ir gyventi gana pilnavertį gyevnimą.

Be to, gaila, kad medikai ir politikai šiuo klausimu turi skirtingą nuomonę. Valstybė turėtų nukreipti investicijas į tokių ligų gydymą, o ne į pašalpas negalios pakirstiems ligoniams. Esant deramai valstybės politikai galima būtų dar labiau minimalizuoti tokių susirgimų blogų išeičių kiekį.
 

Verta žinoti
Reumatoidinis artritas – viena dažniausių sąnarių uždegiminių ligų, kuria serga apie 1 proc. Lietuvos gyventojų.

Dažniausiai suserga vidutinio amžiaus, 30–50 metų, žmonės. Moterys serga dažniau.

Mūsų šalyje dėl kaulų-raumenų sistemos pažeidimų yra išrašoma net iki 49 proc. nedarbingumo pažymų. Pasak specialistų, blogas sveikatos priežiūros prieinamumas pacientams su kaulų-raumenų sistemos pažeidimais Lietuvai kasmet kainuoja iki 1,8 mlrd. litų.

Judėjimo atramos organų ligos vis dar yra viena dažniausių invalidumą nulemiančių priežasčių Europos Sąjungoje. Dėl šių negalavimų kenčia per 100 mln. Europos gyventojų, 30–40 proc. visų žmonių skundžiasi raumenų ir kaulų problemomis.

Pagal paplitimą judamojo aparato ligos yra trečioje vietoje tarp visų ligų – apie 24 proc. viso pasaulio gyventojų turi pažeistą griaučių, sąnarių ir raumenų sistemą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica