Laiku nustatytas artritas apsaugo nuo invalidumo

Aigustė Tavoraitė
2015-12-04
Mano mamą kamuoja reumatoidinis artritas, ji sunkiai vaikšto. Bijau, kad man irgi gali prasidėti skausmai, nors dar esu jauna.
Rūta, 34 metai
 
Laiku nustatytas artritas apsaugo nuo invalidumo
Laiku nustatyta autoimuninio artrito pradžia – lemiamas dalykas siekiant išvengti pacientų invalidumo. Tada dar yra galimybių suspėti sustabdyti procesą.

Atsako specialistė
Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadovė prof. Irena Butrimienė:

- Autoimuniniai artritai yra labiausiai invalidizuojančios sąnarių ligos, tačiau šiuolaikinės modernios gydymo technologijų, biologinės terapijos taikymas leidžia sumažinti iki invalidumo privedančių atvejų skaičių.

Priešingai nei kai kurie mano, amžius nėra lemiamas tokių artritų (ankilozinio spondilito, reumatoidinio, psoriazinio artrito) atsiradimo veiksnys, ligos gali užklupti ir jauną žmogų. Nors genetika turi nemažai įtakos šių ligų vystymuisi, sutrikimų priežastys dažniausiai yra kompleksinės – veikia tokie dalykai, kaip persirgtos įvairios ligos, infekcijos, išorės veiksniai, žalingi žmogaus įpročiai. Be to, esama ir dar nežinomų, nenustatytų priežasčių.

Pagrindiniai negalavimą lydintys simptomai – sąnarių skausmas, patinimas, sąnario funkcijos sutrikimas, ankilozinio spondilito atveju – ir uždegiminis nugaros skausmas.
Žmogus gali sau pagelbėti stengdamasis vengti peršalimų, atsisakydamas žalingų įpročių, stebėdamas savo sveikatos būklę ir, žinoma, nevėluodamas kreiptis medikų pagalbos.

Nors nėra daug žmonių, kurie ateina dėl tokių problemų, tačiau visi tokie atvejai yra labai rimti. Todėl svarbi užduotis – gebėti atpažinti autoimuninį artritą – tenka ir šeimos gydytojams. Jų švietimui, kad laiku atsiųstų mums tuos pacientus, skiriame daug dėmesio.
Laiku nustatyta autoimuninio artrito pradžia – lemiamas dalykas siekiant išvengti pacientų invalidumo. Tada dar yra galimybių suspėti sustabdyti procesą. Nors šios ligos kol kas nėra išgydomos, šiuolaikinio autoimuninių artritų gydymo tiklas – ilgailaikė remisija. Ji leidžia visiškai nejausti ligos ir gyventi gana pilnavertį gyevnimą.

Be to, gaila, kad medikai ir politikai šiuo klausimu turi skirtingą nuomonę. Valstybė turėtų nukreipti investicijas į tokių ligų gydymą, o ne į pašalpas negalios pakirstiems ligoniams. Esant deramai valstybės politikai galima būtų dar labiau minimalizuoti tokių susirgimų blogų išeičių kiekį.
 

Verta žinoti
Reumatoidinis artritas – viena dažniausių sąnarių uždegiminių ligų, kuria serga apie 1 proc. Lietuvos gyventojų.

Dažniausiai suserga vidutinio amžiaus, 30–50 metų, žmonės. Moterys serga dažniau.

Mūsų šalyje dėl kaulų-raumenų sistemos pažeidimų yra išrašoma net iki 49 proc. nedarbingumo pažymų. Pasak specialistų, blogas sveikatos priežiūros prieinamumas pacientams su kaulų-raumenų sistemos pažeidimais Lietuvai kasmet kainuoja iki 1,8 mlrd. litų.

Judėjimo atramos organų ligos vis dar yra viena dažniausių invalidumą nulemiančių priežasčių Europos Sąjungoje. Dėl šių negalavimų kenčia per 100 mln. Europos gyventojų, 30–40 proc. visų žmonių skundžiasi raumenų ir kaulų problemomis.

Pagal paplitimą judamojo aparato ligos yra trečioje vietoje tarp visų ligų – apie 24 proc. viso pasaulio gyventojų turi pažeistą griaučių, sąnarių ir raumenų sistemą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  Lietuvoje tėra vos du trys vaikų reumatologai, mažiesiems pacientams atliekantys ultragarso tyrimus. Tarp jų – gydytoja vaik...
  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Gydytojas urologas Marius Anglickis Lietuvoje pradėjo Baltijos šalyse unikalias varpos implantacijos operacijas. Vienas pir...

  Budinti vaistinė


  Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

  Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

  Nuo penktadienio „Camelia“ vaistinių tinkle visoje Lietuvoje galima atsispausdinti galimybių pasą. Tai bus dar papildo...
  Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

  Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

  Gyventojai, siekdami apsisaugoti nuo COVID-19 bei kitų užkrečiamųjų virusinių ligų, linkę vis labiau įsiklausyti į sveikatos speci...

  Sveika šeima


  Šeimų psichoterapeutė: šiandien viskas techniškiau

  Grožio ir seksualumo standartai, kuriuos mums diktuoja žiniasklaida, troškimai, kuriuos turime „patirti“, iš išorės primestos fantazijos – visa tai atitolina mus nuo savęs ir neleidžia mėgautis intymumu su partneriu. Apie tai, kodėl taip atsitinka ir kaip atsispirti spaudimui, psychologies.ru ka...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19

  Dar rugpjūčio pabaigoje Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung pasidžiaugė, jog šalyje nuo COVID-19 pasiskiepijo kone 80 proc. gyventojų. Kodėl ši šalis taip greitai rinkosi pasiskiepijusių procentus? Pasirodo, Singapūras vos pradėjęs skiepijimą iš karto ėmėsi ir kontrolės. Nepasiskiepijai? Nei...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Obstipacija: naujas rekordas?
  Henrikas Vaitiekūnas Obstipacija: naujas rekordas?
  Skaičių magija
  Henrikas Vaitiekūnas Skaičių magija
  Raudoną kraują pakeis mėlynas?
  Henrikas Vaitiekūnas Raudoną kraują pakeis mėlynas?

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica