Kokius batus išsirinkti vasarai?

Aigustė Tavoraitė
2016-04-18
Vasarą nuolat susiduriu su įvairiomis pėdų problemomis – „atmuša“ kulnus, atsiranda nuospaudų, nutrynimų, greitai pavargsta kojos. Kaip to išvengti ir išsirinkti tinkamus šiltojo sezono batus?
Gražina
Kokius batus išsirinkti vasarai?
Vasarą ypač negerai avėti aukštakulnius batus, bet ne ką geresnis pasirinkimas yra ir vadinamieji „laiveliai“. Geriausia, kad būtų bent kelių centimetrų pakulnė.

Pataria specialistė
Gydytoja podiatrė Aušra Valevičienė:

Paprastai atėjus šiltajam sezonui dažnas, ypač moterys, aunasi pėdai mažiau draugišką avalynę. Norint tinkamai ją išsirinkti pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį į bato padą. Dažnai jis būna arba visiškai lygus, arba labai plonas, stipriai lankstosi. O vaikštoma kietu, lygiu paviršiumi. Tokiu būdu atmušami tiek kulnai, tiek padikauliai. Taigi avalynė, priešingai nei daug kas įpratęs galvoti, bato priekyje per padikaulius stipriai lankstytis neturi. Lankstytis ji turėtų tiek, kad netrukdytų judėti, neatmuštų padikaulių. Dėl tokios netinkamos avalynės pasirinkimo stipriai daugėja skersinės plokščiapadystės atvejų.
 
Išorinis bato padas, kuris liečiasi su einamuoju paviršiumi, turi būti kietesnis, o vidus – kuo minkštesnis, amortizuojantis, kuo nelygesnis, išformuotas pagal mūsų pėdą. Pakulnė taip pat turėtų kuo daugiau amortizuoti.
Vasarą pėdos linkusios labiau prakaituoti, todėl patartina įsigyti iš natūralios medžiagos, jokiu būdu ne sintetikos, pasiūtą avalynę. Kai karšta, pėda linkusi patinti, padidėti, tad avalynė turėtų būti pakankamai plati, ypač priekinė dalis, kad pėda būtų laikoma stabiliai. Taip pat svarbi tinkama ventiliacija, kad koja kvėpuotų.
 
Kitas dalykas – daugelio žmonių čiurnos padėtis nėra taisyklinga. Didžiosios dalies ji yra pasisukusi į vidinę pusę, ypač vyresnio amžiaus žmonių. Kartais viena būna pakreipta į vidų, kita – į išorę. Retesniais atvejais abi pėdos „virsta“ į išorę. Tuomet rekomenduojama, kad vasarinė avalynė turėtų užkulnį, dar geriau, kad jis būtų sustiprintas, patiesintas. Tai neleis pėdai virsti į vidų.
 
Sergančiajam cukriniu diabetu patartina rinktis avalynę uždaru priekiu, storesniu padu. Taip pėda bus labiau apsaugota nuo pažeidimų. Labai svarbu nepirkti per mažos avalynės, ką dažnai daro moterys.

 
Vasarą ypač negerai avėti aukštakulnius batus, bet ne ką geresnis pasirinkimas yra ir vadinamieji „laiveliai“. Geriausia, kad būtų bent kelių centimetrų pakulnė. Jei avalynės lygiu padu išmesti visgi nenorima, galima išeitis – įsidėti vidpadžius. Vasarai paprastai rekomenduojami užimantys dvi trečiąsias pėdos. Tokie vidpadžiai nemažina erdvės pirštų srityje, o pėdai padedama taisyklingai „atsistoti“.
Šiek tiek vidpadžiai galėtų padėti sumažinti pėdai bei kojai tenkančią apkrovą ir avint aukštakulnius batelius. Tačiau tas poveikis išties labai mažas, ypač vasariniams bateliams tinkančių vidpadžių. Šiaip kasdienis aukštakulnių batelių avėjimas – sąmoningas sveikatos žalojimas.

 
Verta žinoti
Vaikams būtina lakstyti basomis po nelygų paviršių, bet tik ne ant kietų plytelų ar linoleumo. Jei tik yra galimybė, tą daryti turėtų ir suaugusieji. Tai yra pats sveikiausias ir natūraliausias vaikščiojimo būdas.
 
Patogų apavą ypač svarbu rinktis keliaujant, nes tuomet pėdoms tenka dar didesnis krūvis. Taip pat kiekvienai sporto rūšiai reikėtų rinktis specialią avalynę.
Pakeitus pėdos padėtį, t.y. atsisakius aukštakulnių, nuospaudos dingsta, kremzliniai audiniai „išsivaikšto“, galima sustabdyti ir kaulinių deformacijų formavimąsi.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris