Kaip valgydinti susirgusį vaiką

Aigustė Tavoraitė
2018-02-19
Natūralu, kad vaikui susirgus pasikeičia ir jo įprastas mitybos režimas. Vis dėlto nemaža dalis tėvų, perdėtai rūpindamiesi atžala ir bet kokia kaina besistengdami įsiūlyti maisto gali padaryti ir meškos paslaugą. Tad ką reikėtų žinoti apie vaiko valgydinimą slaugant jį namie?
Kaip valgydinti susirgusį vaiką
peršalimas, mityba, temperatūra, spanguolių gėrimas, maistas

Padeda greičiau sveikti
Gydytoja dietologė Daiva Čižauskaitė primena, kad vaikui susirgus ūmine viršutinių kvėpavimo takų infekcija, pirmiausiai reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją dėl diagnozės nustatymo ir tinkamo gydymo paskyrimo.
Tačiau pašnekovė pabrėžia, kad slaugant vaiką namuose ne mažiau nei gydymas yra svarbi mityba. Tinkamas maisto parinkimas ligos metu padeda vaikui sveikti, todėl verta susimąstyti, ką ir kaip siūlome negaluojančiam mažyliui.

Per prievartą nesiūlyti

„Jei vaikas karščiuoja, pirmiausiai turi gauti pakankamą  kiekį skysčių. Atsigerti duodama arbata, spanguolių gėrimas, negazuotas mineralinis vanduo, pienas (jei vaikas nealergiškas). Visi gėrimai turi būti šilti, kambario temperatūros netinka“, – aiškino gydytoja dietologė Daiva Čižauskaitė.

 
Valgyti karščiuojant dažnai atsisakoma, tačiau, dietologės pastebėjimu, dėl to labai jaudintis nereikėtų. Tėvai neretai mano, kad kuo daugiau pamaitins sergantį vaiką, tuo greičiau jis pasveiks. Tačiau tiesa yra tokia, kad sergančiam mažyliui maisto reikia mažiau, negu įprastai, ir prievartinis jo kišimas gerų rezultatų neduos.
 
„Jei vaikas neturi apetito, stengtis maisto įduoti per prievartą nereikia. Geriau jo dažniau pasiūlyti nedidelėmis porcijomis. Patiekalai turėtų būti neįmantrūs, o įprasti, vaiko mėgiami. Geriausiai tinka virti, troškinti valgiai. Galima duoti vaikui įprastų kambario temperatūros vaisių. Nauji patiekalai ar produktai į valgiaraštį ligos metu neturėtų būti įvedami“, – patarė gydytoja.
Ji pabrėžė, kad reikėtų vengti saldumynų ir saldžių gėrimų. „Jie ne tik nerekomenduojami sveikoje mityboje, bet ir šiuo atveju nekelia apetito“, – sakė D.Čižauskaitė ir pridūrė, kad slaugant vaiką svarbiausia yra dėmesys, rūpestis ir meilė.
 
Naudingi patarimai

 Ligoniuką maitinkite mažomis porcijomis ir nereikalaukite, kad suvalgytų viską.
Prieš valgį galite pasiūlyti mažyliui išgerti šiek tiek kefyro arba natūralių vaisių sulčių, tai padės sužadinti apetitą.
Liga neigiamai atsiliepia mažylio žarnyno mikrobiotai, todėl labai praverstų į vaiko valgiaraštį įtraukti rūgščių pieno produktų – kefyro, pasukų, natūralaus jogurto.

Užklupus peršalimui sveika į vaiko meniu įtraukti daug daržovių, šviežių ir troškintų. Taip pat vaisių, kuriuos galite duoti atskirai, tačiau galima paruošti ir vaisių salotų. Sumaišykite mėgstamų vaiko vaisių (pjaustytas obuolys, kriaušė, bananas, ananasas ir pan.) ir užpilkite juos natūraliu jogurtu. Išspauskite šviežių vaisių ir daržovių sulčių.
 
Vaikui karščiuojant tinka įvairios tyrelės, trintos daržovių sriubos. Nuo senų laikų žinomos teigiamos vištienos sultinio savybės (žinoma, jei mėsa yra natūrali, o ne vištų, užaugintų neaiškiais pašarais). Kokių konkrečių maisto produktų pasiūlyti vaikui ligos metu, priklauso ir nuo pačios ligos, ir nuo gydymo metodų, ir nuo paskirtų vaistų. Tad dėl vaiko mitybos plano visada geriausia pasitarti su gydytoju.

 
Verta žinoti
Jeigu kūdikis dar maitinamas krūtimi, jo ligos metus stenkitės kuo dažniau pasiūlyti krūtį. Taip jis bus aprūpinamas ir pakankamu skysčių kiekiu, ir jausis saugesnis. Normalu, jei mažylio apetitas ligos metu sumažės.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris