Kaip nesuklupti atskiriant gripą

Aigustė Tavoraitė
2015-10-19
Bijote gripo? Jeigu jums per 30 metų, galite suklusti. Solidžiojo Londono imperatoriškojo koledžo mokslininkai mano, kad paprastai suaugusieji suserga gripu tik du kartus kas dešimtmetį, o paprasčiausią peršalimą dažnai supainioja su šia pavojinga liga. 
Kaip nesuklupti atskiriant gripą
Susirgęs gripu žmogus neretai net valandos tikslumu gali prisiminti, kada jam staiga pasidarė bloga: apėmė silpnumas, apatija, pradėjo krėsti šaltis, skaudėti raumenis, akis. O užklupus peršalimo ligai dažniausiai sloguojama, kosėjama, skauda gerklę, galvą, kosėjama, tačiau temperatūra paprastai pakyla nedaug.

Tačiau problema lieka: kaip atskirti šias ūmias kvėpavimo takų infekcijas? Simptomai gali būti labai panašūs, o laiku nenustačius gripo jo komplikacijų pasekmės būna ir tragiškos. Specialistų pastebėjimu, pirmiausiai reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins simptomus. Be to, infekcijas padeda atskirti ir medicininiai tyrimai.   
 
Gripas sugniaužia staigiai ir stipriai 

„Tiek peršalimo ligas, tiek gripą sukelia virusai. Tačiau gripo virusai yra besikeičiantys, daug agresyvesni. Įsikūrę ląstelėse jie jau po 2–3 valandų pradeda gaminti savo užkratą, kuris labai lengvai paskleidžiamas ore lašeliniu būdu. Pati tiksliausia gripo diagnostika: genetinės medžiagos – RNR – išskyrimas ir nustatymas. Tačiau šis tyrimas užima laiko ir yra brangus. Pirmiausia reikia pradėti nuo simptomatikos “, – sakė „Medicina practica“ laboratorijos vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.
Susirgęs gripu žmogus neretai net valandos tikslumu gali prisiminti, kada jam staiga pasidarė bloga: apėmė silpnumas, apatija, pradėjo krėsti šaltis, skaudėti raumenis, akis. Inkubacinis ligos periodas: dvi trys dienos. Po to – sloguojama, kosėjama, skauda gerklę. Sergant gripu kyla aukšta temperatūra – virš 38 °C ar 39 °C.
O užklupus peršalimo ligai dažniausiai sloguojama, kosėjama, skauda gerklę, galvą, kosėjama, tačiau temperatūra paprastai pakyla nedaug. Tik retais atvejais (dažniau vaikams) ji pasiekia 39 °C.
„Peršalimo ligų virusai tūno visur, jų atakai tereikia palankių sąlygų. Štai staiga atšalus orams organizmas nespėja prisitaikyti, imunitetas silpsta. Šeimos gydytojai pastebi: dėl peršalimo ligų paprastai per dieną kreipiasi vienas ar du pacientai. O pradėjus plisti gripo virusui su šios ligos simptomais ateina penki ar dešimt pacientų“, – pastebėjo S.Barakauskas.
 
Infekciją atskiria per pusvalandį
Įvertinęs ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomus šeimos gydytojas paskiria atlikti bendrąjį kraujo tyrimą, kuris gali atskleisti kai kuriuos susirgimo aspektus, viruso pažadintas kitas ligas. C-reaktyvaus baltymo nustatymas, leidžiantis atskirti virusinę infekciją nuo mikrobinės, eritrocitų nusėdimo greitis – tai elementarūs pirminiai rodikliai, kurie padeda gydytojui tikslinti sprendimą.
„Greitai atskirti ūmias kvėpavimo takų infekcijas gali standartinis gripo testas, kurį naudoja daugelio išsivysčiusių Europos šalių šeimos gydytojai. Tyrimui tereikia mėginio iš nosiaryklės. Po pusvalandžio gydytojai jau gauna atsakymą apie ligos sukėlėją. Atlikti testą jau kai kur galima ir Lietuvoje, bet jis čia dar mažai naudojamas“, – pastebėjo gydytojas.
Gydytojas pabrėžė, kad susirgusiam gripu žmogui verčiau neužsiimti savigyda, nepaleisti nekontroliuojamos ligos.

„Specialistas turėtų įvertinti paciento organizmo rezervus, kai liga dar tik prasidėjo. Tačiau jei gripas laiku nediagnozuojamas ar netinkamai gydoma, virusas nualina organizmą, gali prasidėti mikrobų sukeltos grėsmingos komplikacijos. Tuomet tenka gydytis iki pusantro mėnesio. Niekas nevažinėja automobiliu su tuščiomis padangomis, o daug gripo nusilpnintų žmonių eina į darbą ir dar užkrečia kitus“, – sakė S. Barakauskas.
Dėl gripo komplikacijos dažnai kylantys plaučių uždegimai būna klastingi, sergama labai sunkiai, liga gali baigtis ir mirtimi. Pasitaiko atvejų, kai gripo virusai žaibiškai pažeidžia daugumą organizmo ląstelių. Su tokia infekcija organizmas jau nepajėgia kovoti.

 
Tarp kitko
Ko nežinojote apie gripą

Jei ilgai sėdite internete, labiau rizikuojate susirgti peršalimo ligomis bei gripu. Tokią išvadą padarė Svonsio (Velsas) ir Milano (Italija) universitetų mokslininkai. Jie tikina, kad piktnaudžiavimas socialiniais tinklais gali labai nusilpninti imunitetą. Pagrindinis argumentas: be interneto nebetveriančio žmogaus kraujyje šokinėja streso hormono – kortizolio – koncentracija. Imunitetą gali silpninti ne tik streso priepuoliai, bet ir gryno oro stygius bei kt.
 
Antsvoris taip pat silpnina žmogaus imunitetą, todėl išauga gripo rizika. Be to, nutukusiems žmonėms ši infekcija gali kelti didžiulį pavojų. Didžiosios Britanijos Jungtinis vakcinacijos ir imunizacijos komitetas atkreipė dėmesį, kad nutukusiems ligoniams gripas dažniau komplikuojasi – ypač plaučių uždegimu. 
 
Gripui sunkiau pasipriešinti, jei kvėpuojame užterštu oru. Tai nustatė Luizianos (JAV) mokslininkai, kurie tyrė poveikį laisvųjų radikalų, susidarančių iš automobilių išmetamųjų dujų, cigarečių bei šiukšlių deginimo dūmų. Toks organizmo atsparumą mažinantis oras – tipiškas didmiesčių palydovas. Dėl to čia daug dažniau vaikai ir pagyvenę žmonės gripu perserga sunkiau nei gyvenantys kaimiškose vietovėse.  
 
Ohajo universiteto (JAV) mokslininkai paskelbė, kad išbando metodą, kaip suaktyvinti organizmo atsparumą gripui be vakcinacijos. Pirmieji rezultatai parodė, kad yra alternatyva palengvinti šios infekcijos simptomus arba visiškai ją nuslopinti. Tam reikia laiku suaktyvinti baltymą IFTTM3, kuris efektyviai kovoja su visais gripo viruso štamais. Aišku, užduoties įgyvendinimui dar prireiks daug metų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris