Hiperaktyvumo slopinimas – su piliule ar be jos?

Aigustė Tavoraitė
2015-09-24
Vis daugiau tėvų ir mokytojų ieško stebuklingo rakto, kuris padėtų sutarti su hiperaktyviais vaikais. Kaip galima padėti tokiems vaikams, ar šis sutrikimas išaugamas? Apie tai kalbamės su gydytoja suaugusiųjų psichoterapeute, vaikų ir paauglių psichiatre Dalia Mickevičiūte.
Hiperaktyvumo slopinimas – su piliule ar be jos?
Aktyvumo ir dėmesio sutrikimą turintys vaikai gali dažnai visiškai ne iš blogos valios prasižengti. Jie impulsyvūs, prieš ką nors darydami nepagalvoja, taigi tėveliai turėtų būti kantrūs.

 
- Kodėl daugėja aktyvumo ir dėmesio sutrikimą turinčių vaikų?  
- Ši tendencija stebima tiek pasaulyje, tiek mūsų šalyje. Viena svarbiausių to priežasčių – dabar vaikai didžiąją laiko dalį prabūna patalpose, laisvalaikį leidžia prie televizoriaus ir kompiuterio ekranų, mažiau juda ir būna lauke, negali „išsilakstyti“.

Reikia pastebėti ir dar vieną priežastį: užsienyje vaikai, paaugliai ir jų tėvai tiesiog nori „turėti“ aktyvumo ir dėmesio sutrikimo diagnozę, kad galėtų vartoti padedančius susikaupti vaistus.
Ši jau kurį laiką rūpestį Vakaruose kelianti problema gali tapti aktuali ir Lietuvoje, nes prieš kelis mėnesius vaistai, skirti šiam sutrikimui gydyti, tapo kompensuojami. Iki šiol mūsų tėvai buvo labiau linkę išbandyti įvairius pagalbos būdus, bet tik ne gydymą vaistais – tiek dėl galimų šalutinių poveikių, tiek dėl tokio gydymo būdo brangumo.
 
- Ar tėvai gali be specialisto pagalbos atskirti, kad jų vaikas jau nebe tik judrus, bet hiperaktyvus? 
- Tėvai gali įtarti, kad vaikas turi aktyvumo ir dėmesio sutrikimą, jei mato, kad jis labai judrus, nenustygsta vienoje vietoje, nuolat bėgioja, o jei sėdi, maskatuojasi, mataruoja kojomis. Toks vaikas sugeba sukaupti dėmesį vos kelioms minutėms, tada meta neužbaigtą darbą ir imasi kito, dažnai reaguoja nespėjęs pagalvoti.
Tačiau šią diagnozę gali nustatyti tik gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras. Svarbu, kad minėtieji požymiai būtų pastebimi mažiausiai dviejose skirtingose aplinkose (pavyzdžiui, namuose ir mokykloje). Taip pat simptomus svarbu atskirti nuo kitų vaiko būklių – nerimo, atskirų jo ir tėvų santykių problemų.

 
- Ką patartumėte tokį vaiką auginantiems tėvams?
- Tokiai atžalai padės aiškiai suplanuota, struktūruota dienotvarkė. Vaikui derėtų skirti jo koncentruojamo dėmesio laiką atitinkančias užduotis. Tarkim, jei vaikas pajėgus susikaupti 10 minučių, užduotis irgi reiktų padalinti 10 minučių dalimis, tarp jų – daryti pertraukas, leisti vaikui atsistoti, pajudėti.
 
Ar šis sutrikimas išaugamas, ar ir toliau be rimtesnės specialistų pagalbos neapseinama?
- Manoma, kad šis sutrikimas nėra išaugamas, tačiau pamažu galima išmokti su juo sugyventi: kontroliuoti ir slopinti savo impulsyvumą, reagavimą – „atidėti“. Tokiam žmogui patariama užduotis planuotis taip, kad pakaktų dėmesio joms atlikti, didesnį aktyvumą išnaudoti užsiimant sportu arba pasirenkant darbą, kur toks aktyvumas yra privalumas. Teisingai planuojant savo gyvenimą specialistų pagalbos tikrai gali ir neprireikti. Svarbiausia – aplinkinių supratingumas ir parama.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris