Vaikų kolektyve ligų pavojų galima sumažinti

Aigustė Tavoraitė
2016-09-19
Po vasaros į darželį ar mokyklą sugrįžę vaikai ne tik iš naujo adaptuojasi aplinkoje, patiria stresą, bet ir susiduria su didele užkrato rizika. Kaip galima būtų apsisaugoti nuo rudenį kolektyve plintančių ligų?
Vaikų kolektyve ligų pavojų galima sumažinti
Kuo vaikas mažesnis, tuo dažniausiai jis būna jautresnis užkratui. Norint išvengti ligų labai svarbu laikytis higienos: vaikus reikia išmokyti laiku ir tinkamai plauti rankas, išmokyti čiaudėjant ir kosėjant prisidengti burną. Nuo kai kurių infekcijų galima apsaugoti anksti paskiepijus.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 





 
Reikia rengtis nuo kūdikystės  

Kauno Centro poliklinikos vyresniosios vaikų ligų gydytojos Astos Ruibienės pastebėjimu, pagrindinės vaikų kolektyvo bėdos – viršutinių kvėpavimo takų ligos. Taip pat padaugėja žarnyno infekcijų – roto, noro virusų sukeliamų infekcijų. Stresas paskatina lėtinių ligų paūmėjimą. Padažnėja alergijos, bronchų astmos atvejų.
 
„Kuo vaikas mažesnis, tuo dažniausiai jis būna jautresnis užkratui. Norint išvengti ligų labai svarbu laikytis higienos: vaikus reikia išmokyti laiku ir tinkamai plauti rankas, išmokyti čiaudėjant ir kosėjant prisidengti burną.
 
Nuo kai kurių infekcijų galima apsaugoti anksti paskiepijus. Darželio ir mokyklos kolektyvui reikia vaiką reikia rengti nuo pat gimimo“, – sakė gydytoja.
Ji priminė, kad atžalai rimčiau sunegalavus jos nereikėtų bent keletą dienų leisti į kolektyvą.
 
Rogės ruošiamos vasarą  
Norint sustiprinti organizmą vienos dienos nepakanka. Tuo jau reikėjo pradėti rūpintis vasarą. „Svarbu tinkamai maitintis – vartoti daug šviežių uogų, vaisių. Tai padeda papildyti mikroelementų ir vitaminų atsargas. Be to, vasarą yra gera proga vaikui grūdintis maudantis. Jam reikia leisti kuo daugiau būti lauke, atitraukti nuo kompiuterio ir kitų išmanių įrenginių“, – kalbėjo A.Ruibienė.
 

Be to, nepriklausomai nuo metų laiko vaikui reikia laikytis gana griežtos dienotvarkės, jis turėtų gerai išsimiegoti.
„Ruošiantis tamsiajam rudens sezonui pravartu būtų papildomai vartoti vitamino D. Tą daryti reikėtų nuo rugpjūčio pabaigos iki bent balandžio.
 
Be abejo, reikėtų atsižvelgti į amžiaus grupės rekomendacijas ir pasikonsultuoti su šeimos gydytoju“, – sakė medikė.
A.Ruibienė pastebėjo, kad sezoninio gripo gali padėti išvengti ir vakcina. Dar vienas rekomenduotinas skiepas prieš einant į kolektyvą – vakcina nuo pneumokokinės infekcijos. Skiepytis galima ir nuo klastingojo meningokoko, kuris gali baigtis ligonio mirtimi per parą po pirmųjų simptomų atsiradimo.
 

Kirminai išsekina organizmą   
Gydytoja pabrėžė, kad po vasaros tėvams reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar vaikas nėra užsikrėtęs kirminais. Parazitais galima užsikrėsti valgant neplautas uogas ir daržoves, žaidžiant užterštoje smėlio dėžėje, paglosčius šunį ar katę bei nenusiplovus rankų ir kt.
 
Užsikrėtę helmintais vaikai neturi apetito, jiems trūksta vitaminų bei maisto medžiagų ir kt. Organizmas silpsta, todėl suprastėja ir mokymosi rezultatai.
„Prieš einant į mokyklą atliekamas koprologinis tyrimas, bet ne visada jis būna informatyvus – ištiriama tam tikra išmatų porcija, o toje vietoje gali nebūti kirminų kiaušinėlių. Todėl jaunesnio amžiaus moksleiviams rekomenduojamas profilaktinis gydymas prieš kirminus,“ – sakė A.Ruibienė.

 
Verta žinoti
Kolektyve padidėja pavojus susirgti, tačiau yra stiprinamas ir imunitetas.
Vaikams į mokyklą svarbu įdėti tinkamus priešpiečius, kad jie nevartotų nesveikų užkandžių.
 
Vaikai dažniausiai per mažai valgo žuvies, todėl gydytojai rekomenduoja vartoti žuvų taukus, kurie yra natūralus vitaminų A, D ir kitų reikalingų medžiagų šaltinis.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris