Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

Emilija Lipskytė
2021-11-26
Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?
Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?
Harvardo sveikatos tinklaraštyje teigiama, kad įprotis traškinti pirštų sąnarius nėra kenksmingas, užsimenama, jog pasitaiko atvejų, kai per stipriai suspaudus sąnarį jis išnyra ar plyšta sausgyslės.

Kodėl sąnariai traška?
Harvardo sveikatos tinklaraštis rašo, kad pirštų traškėjimas atsiranda padidėjus tarpui tarp sąnarių. Dėl to jungties skystyje susiformavę dujų burbuliukai suyra arba sprogsta. Galima šį procesą palyginti su oro balionu, kurio sienelėms išsitempus į išorę ir įvyksta sprogimas.
 

Priežastis, kodėl negalima to pačio sąnario sutraškinti du kartus iš eilės, paprasta: oro burbuliukui susiformuoti iš naujo prireikia šiek tiek laiko. Tad kartais reikia palaukti ir pusantros valandos, kad pirštas vėl traškėtų. Ir nors Harvardo sveikatos tinklaraštyje teigiama, kad šis įprotis nėra kenksmingas, užsimenama, jog pasitaiko atvejų, kai per stipriai suspaudus sąnarį jis išnyra ar plyšta sausgyslės. Tačiau tai esą yra problemos išimtis, ne taisyklė.
 
Eksperimentas trukęs 50 metų
1998 m. žurnale „Artritas ir reumatas“ buvo paskelbtas tyrimas pavadinimu: „Ar sąnarių traškėjimas sukelia pirštų artritą?“ Šio straipsnio autorius gydytojas Donaldas Ungeris, paskatintas mamos posakio, kad ateityje turės problemų su pirštais, pasiryžo skirti 50 gyvenimo metų tyrimui, kuris įrodytų mamos žodžių klaidingumą. Turbūt ironiška, bet už šį tyrimą 2009 m. jis gavo „Šnobelio“ (Ig Nobelio) premiją, kuri skatina žmones pirmiausia pasijuokti, o paskui susimąstyti apie problemą.
 
Tad D.Ungeris 50 metų sukinėjo kairiosios rankos pirštus bent du kartus per dieną. Kaip buvo paskaičiuota, pirštų sąnariai sutraškėjo bent 36,5 tūkst. kartų. O dešinės rankos pirštai buvo neliečiami. Praėjus penkiems dešimtmečiams vyras priėjo prie išvados, kad artritas ir pirštų traškėjimas nėra susiję. „Artritas nepasireiškė nė vienoje plaštakoje, o ir pokyčių pirštuose nebuvo pastebėta“, – teigia „Šnobelio“ premijos laureatas, kuris atsiimdamas apdovanojimą kreipėsi į mamą, sakydamas, kad buvo teisus.  
 
Ne toks ir nekaltas įprotis

Kitos nuomonės laikosi neurochirurgas Rodo Oskouiano, kurio straipsnį skelbia žurnalas „Klinikinė anatomija“. Nors jis pripažįsta, kad mokslininkai neranda ryšio tarp artrito ir pirštų traškėjimo, tačiau teigia, kad pats veiksmas nėra toks jau nekaltas. „Bėgant metams šis kasdieninis įprotis pažeidžia sąnarius ir kremzles“, – konstatuoja gydytojas. Tyrimai, kuriuos savo straipsnyje citavo neurochirurgas, rodo, kad ilgalaikis sąnario traškėjimas gali padaryti didelę žalą – degeneruoti kremzlę.
 
Pavyzdžiui, 2017 m. Turkijos mokslininkų komanda tyrė 35 žmones, kurie daugiau nei penkis kartus per dieną sukinėjo pirštus. Mokslininkai nustatė, kad nors traškėjimas ir neturėjo įtakos sąnarių sukibimo stiprumui, tačiau buvo susijęs su plaštakos kremzlių sustorėjimu. O radiologų atliktas tyrimas skelbia, kad rentgeno spinduliais galima pastebėti piršto sąnarių pažeidimus, kuriuos sukelia nuolatinis oro burbuliukų sproginėjimas. „Įprastas sąnarių traškinimas sukelia funkcinius plaštakos sutrikimus“, – konstatuoja straipsnio autorius.

 
Verta žinoti
Patarimai, kurie padės atsikratyti pirštų traškinimo įpročio:
Raskite būdą, kaip sumažinti stresą. Pavyzdžiui, giliai kvėpuokite, pradėkite mankštintis ar medituoti.
Užimkite rankas su kitais stresą mažinančiais daiktais, kaip streso kamuoliukas.
Kiekvieną kartą kai pradedate sukinėti pirštus, sąmoningai save sustabdykite.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Socialinių tinklų magija

  Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris