Pilateso galia: kaip gimsta naujas kūnas

Aigustė Tavoraitė
2015-12-28
Milijonai žmonių pasaulyje siekia pajusti harmoniją ir susigrąžinti sveikatą atlikdami pilateso pratimus. Ši kūno valdymo metodika sulaukė daugybės pasekėjų ir Lietuvoje. Kodėl pilatesas tapo toks populiarus? Gal tai dar viena Holivudo industrijos „bitelių“ mestelėta mada?     
Pilateso galia: kaip gimsta naujas kūnas
Pilatesas išjudina ir atpalaiduoja tuos raumenis, kurie paprastos treniruotės metu naudojami mažai, taip pat ne taip apkrauna „darbinius“ raumenis. Taip sumažinama stuburo ir sąnarių apkrova. Pilateso metu skiriamas didelis dėmesys taisyklingam kvėpavimui.

Išpopuliarino baleto artistai
Pilatesas – fizinių pratimų sistema, skirta išlavinti kūno lankstumą, grakščią laikyseną ir koordinaciją, ugdyti ritmingą kvėpavimą, padėti atsikratyti streso. Tai vokiečių kilmės amerikiečio Juozapo Pilateso kūrinys, gimęs XX a. pirmoje pusėje.
 
Juozapas vaikystėje augo silpnas bei ligotas – vargino astma, rachitas, reumatas. Nusprendęs nusimesti tokią likimo „dovaną“ devynerių metų berniukas sau sudarė fizinio lavinimo programą, kuri per trumpą laiką padėjo jam ne tik suformuoti atletišką figūrą bei tapti sportininku, bet ir sustiprinti sveikatą.
 

Asmeninė sėkmė įkvėpė J.Pilatesą sukurti visą treniruočių sistemą, kuriai pasitelkė įvairias Rytų ir Vakarų treniruočių metodikas. Specialistai pastebi akivaizdžią kinų kovos meno Tai Či ir indų jogos įtaką.
 
J.Pilatesas metodiką tobulino padėdamas reabilituotis mūšiuose sužeistiems kariams. Tačiau jo aukso valanda atėjo, kai naujos sistemos galią praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje įvertino Niujorko baleto artistai, o vėliau jų rezultatai įkvėpė artistus bei sportininkus.
 
1967 metais J.Pilatesui mirus naujosios metodikos banga nuslūgo. Tačiau kai viena jo mokinė atidarė pilateso studiją Holivude, pilateso „virusą“ iš naujo pasigavo populiarios pramogų industrijos žvaigždės. Atgaivintos treniruočių metodikos pasekėjų gausėja, ji buvo gerokai patobulinta. Šio amžiaus pradžioje pilatesas išplito ir Europoje.   
 
Efektyvumą patvirtino mokslininkai
Viena pilateso populiarumo priežasčių – aiškūs, paprasti, bet labai efektyvūs pratimai. Be to, grakštūs judesiai sumažina traumų riziką. Kaip sakydavo jos kūrėjas, besitreniruojantis žmogus po 10-ies užsiėmimų pasijus daug geriau. Po 20-ies – kūno ir judesio pokyčius jau pastebės aplinkiniai, o po 30-ies treniruočių gims naujas kūnas.
 
Pilateso treniruotės padeda iš naujo – pagal prigimtinius gamtos dėsnius – mokytis valdyti savo kūną. Judesiai tampa lengvi ir plastiški, išsitiesia ir sustiprėja stuburas. Labai svarbu, kad pilateso pratimai treniruoja giliuosius raumenis, tačiau juos atliekant kartu turi dirbti ir smegenys – reikia jausti savo kūną, kontroliuoti kvėpavimo ritmą.
 
Mokslininkų tyrimai parodė, kad pilatesas efektyviai padeda gydyti stuburo traumas, atsikratoma nugaros ir sąnarių, galvos skausmų. Šis metodas pasitelkiamas gydant osteoporozę, osteoartritą ir kt. Pilatesas ypač naudingas mažai judantiems, nesportuojatiems, ilgalaikį stresą darbe patiriantiems žmonėms. Akivaizdu, kad kūno ir minčių koncentracijos ugdymas gyvenime padeda pasekti žymiai aukštesnių rezultatų.

 
Pilateso principai
Reikia tiksliai, ritmiškai atlikti sąmoningai kontroliuojamus judesius. Nustatyti pratimai atliekami natūraliais kūno judesiais – grakščiai, plastiškai, tolygiai. Pilatesas išjudina ir atpalaiduoja tuos raumenis, kurie paprastos treniruotės metu naudojami mažai, be to, ne taip apkrauna „darbinius“ raumenis. Taip sumažinama stuburo ir sąnarių apkrova.
 
Pilateso metu skiriamas didelis dėmesys taisyklingam kvėpavimui. Tai padeda didinti plaučių tūrį, stiprinti širdį ir kraujagyslių sistemą, kraujas perneša daugiau deguonies, geriau cirkuliuoja.
 

Treniruojantis reikia užmiršti problemas ir koncentruotis į save, mintys sukeliamos į treniruojamus raumenis. Pratimų kompleksą reikia atlikti kasdien. Tai turėtų tapti gyvenimo būdu, o ne priverstiniu darbu.

 
Reguliarios pilateso treniruotės padeda:
įveikti stuburo skausmus, sustiprinti juosmeninę jo dalį,
atpalaiduoti kaklo ir pečių raumenis,
stiprinti pilvo, dubens dugno ir kitus raumenis,
gerinti kraujotaką, sąnarių paslankumą,
malšinti stresą, galvos skausmą,
gerinti laikyseną, koordinaciją,
stiprinti pasitikėjimą savimi, pozityvų požiūrį.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica