Pavasaris: metas šokti į sportinius batelius

Aida Žemaitytė
2018-04-05
Ryškiau pašildžiusi pavasario saulė dažno iš mūsų galvose įjungia žalią šviesą norui sportuoti. Rodos, čia pat įsispirsiu į sportinius batelius ir bėgsiu, kelsiu, plauksiu. Visgi būkite atsargūs – sportavimas pripuolamai, neapgalvotai gali atnešti daugiau žalos nei naudos.
Pavasaris: metas šokti į sportinius batelius
„Po žiemos rekomenduoju sportuoti 2-3 kartus per savaitę. Jei užsibrėšite, kad privalote treniruotis kasdien, įsivelsite į derybas su savimi: šiandien neturiu laiko, ką nors skauda, tingiu, praleisiu tik vieną dieną ir pan. Tad daug naudingiau užsibrėžti kelių kartų per savaitę sporto režimą ir jo laikytis”, – pastebi treneris Andžejus Gunevičius.

Išsikelkite pasiekiamą tikslą
„Dažnai pastebiu, kad žmonės fizinę veiklą pradeda ne nuo to galo: pirmiausia nusiperka gražią, madingą aprangą, o tik tada pradeda domėtis, kokiu sportu užsiims. Elkitės atvirkščiai! Sportiniai bateliai turi būti pritaikyti jūsų veiklai, nes, kitu atveju susitraumuosite, prisitrinsite pūsles ir, deja, prarasite motyvaciją toliau sportuoti“, – sako sveikatingumo klubo „Impuls“ grupinių treniruočių programų vadovas Andžejus Gunevičius.
 
 „Visų pirma iškelkite sau klausimą – nuo ko noriu pradėti ir kokio tikslo siekiu. Užsibrėžiant tikslą labai svarbu nepersistengti. Negalime sau pasakyti, kad norime per mėnesį pasiruošti nubėgti šimto kilometrų maratoną. Trisdešimt-keturiasdešimt kilometrų – galbūt. Jei jūsų tikslas pasiekiamas – puiku, nes neprarasite motyvacijos sportuoti. Maži laimėjimai ateityje atneša didelius rezultatus“, – sako treneris.

A.Gunevičius primena, kad kiekvienas sportas yra savotiškas, t. y. net jeigu jūs važinėjate dviračiu po 3-4 valandas, dar nereiškia, kad galite tiek pat laiko bėgti. Kitas pavyzdys – nors visą žiemą plaukiojote baseine, nebūtinai esate pasiruošęs bėgti ilgas distancijas.
 
Kiek sportuoti
„Po žiemos rekomenduoju sportuoti 2-3 kartus per savaitę. Jei užsibrėšite, kad privalote treniruotis kasdien, įsivelsite į derybas su savimi: šiandien neturiu laiko, ką nors skauda, tingiu, praleisiu tik vieną dieną ir pan. Tad daug naudingiau užsibrėžti kelių kartų per savaitę sporto režimą ir jo laikytis“, – pastebi treneris A.Gunevičius. 
Anot jo, net jei sportui galite skirti vos dvi valandas per savaitę, ir tai yra gerai. Tačiau turimas valandas reikia tolygiai paskirstyti per visą savaitę, kad tai nebūtų vienos dienos krūvis. Tikėtina, kad pripratus prie sporto atsiras ir daugiau laiko jam.
 
Nepervertinkite savęs
„Puiku, kad užaugo maksimalistų karta, tačiau pasitaiko, jog vos pradėję sportuoti žmonės stengiasi taip, lyg planuotų tapti profesionalais. Patarčiau pradėti sportuoti palengva. Pavyzdžiui, pradėjus bėgioti, pirmąją savaitę nubėgti po 1 kilometrą, antrąją – 2 kilometrus ir t.t. Lankantis sporto salėje rekomenduojama pradėti nuo dviejų-trijų apsilankymų kas savaitę, tokį tempą išlaikant apie du mėnesius“, – dalija patarimus treneris.
 

Kokia sporto šaka tinkamiausia?
Treneris pataria, kad renkantis sau tinkamą sporto šaką, nedera vaikytis madų ar imtis treniruočių tik dėl to, kad jas lanko draugė ar draugas. Priešingu atveju, motyvacija sportuoti greitai išgaruos.
„Labai naudinga keisti sporto rūšis: vieną dieną – bėgti, kitą – daryti tempimo pratimus, trečią – dirbti su svoriais. Beje, sportas – tai ne vien aktyvi fizinė veikla. Tai gali būti paprasčiausias ilgas pasivaikščiojimas“, – sako treneris. 
 

Kaip išvengti traumų
Traumų išvengsite, jei sportuoti pradėsite nuo apšilimo. Sporto treneris pataria, kad reikia lėtai apšildyti visus kūno raumenis, taip juos paruošiant didesniam krūviui nei įprastai patiria dienos eigoje.
„Traumos atsiranda skubant, kai nepaisome taisyklės, kad ypač po ilgesnės pertraukos sportuoti reikia pamažu. Vaizdžiai tariant, olimpiniais atletais netampama per mėnesį ar du, to siekiantys dirba beveik visą gyvenimą”, – sako A.Gunevičius. Ir priduria, jog trauma ne tik atneša fizinį skausmą, bet, kas yra dar blogiau, imame galvoti, kad būtent sportas mums suteikė skausmo. Ir tada kyla klausimas: „Gal visai nesportuoti?“

 
Svarbu
Pradėjus sportuoti, ypač svarbu laikytis mitybos ir poilsio režimo. Per parą miegui skirkite 8 valandas, atsisakykite greitojo maisto (ar bent sumažinkite jo kiekius), gerkite pakankamai vandens (sportuodamas 1 valandą, 80 kg sveriantis žmogus turi išgerti 800 ml vandens).


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris