Miegas madų nesivaiko

Greta Vanagienė
2019-08-12
Besidomintieji sveika gyvensena, tikina, kad dieną reikia pradėti kuo anksčiau. Esą tuomet būrime žvalesni, sėkmingesni, laimingesni. Bet ar sveikesni? Miego specialistai sako: nesvarbu, kiek miegame, – smegenims būtina pasiekti giliausias miego fazes.
Miegas madų nesivaiko
Jei miegota kokybiškai, tuomet atsibudus apie šeštą-septintą valandą ryto, turėtume jaustis pakankamai pailsėję.

Sureguliuoti miego ciklą

Gydytoja neurologė Evelina Pajedienė aiškina, kad žmogus gerai jaustųsi, svarbu laikytis reguliaraus gulimosi ir kėlimosi režimo. Mat kiekvieno cirkadinis laikrodis yra išmokomas sukelti mieguistumo jausmą ir panašiu metu prabudinti. Kita vertus, gydytoja teigia, jog užmigti geriausia iki 23 val., kuomet pradeda gamintis užmigimą skatinantis hormonas melatoninas. Dėl jo miegas esą vientisesnis, surenkama pakankamai miego ciklų.

 
„Išmiegoti reiktų, atsižvelgiant į amžių ir individualų poreikį, vidutiniškai apie septynias-aštuonias valandas. Jei miegota kokybiškai, tuomet atsibudus apie šeštą-septintą valandą ryto, turėtume jaustis pakankamai pailsėję. Tačiau dramatiški pokyčiai organizmui nepatinka, todėl ir cirkadinį laikrodį reikia prie naujo režimo pratinti po truputį. Tai galioja ir planuojant tolimesnį skrydį, kai kertamos daugiau nei dvi laiko juostos, pamaininį darbą arba ankstinant rytinį kėlimąsi“, - pataria neurologė.
 

E.Pajedienė tokiais atvejais pataria keisti ritmą kasdien po pusvalandį, t.y. pusvalandžiu anksčiau nueiti gulti ir pusvalandžiu anksčiau atsikelti. Be to, anot gydytojos, miego ir būdravimo ritmui svarbi natūrali dienos šviesa, kurią taip pat galima pasitelkti kaip pagalbinę priemonę. Jei norite paankstinti gulimosi laiką, venkite dienos šviesos antroje dienos pusėje, pavyzdžiui, dėvėdami nuo saulės akinius.
 
Giliausias miegas
Anot gydytojos, vis dėlto laikas, kada smegenys ir kūnas panyra į giliausią poilsio-miego fazę pernakt būna keliskart. Taigi giliuoju miegu vadinama lėtojo miego trečioji stadija. Jos metu galvos smegenų aktyvumą registruojančioje elektroencefalogramoje stebima daugiausiai lėtų bangų, kūno raumenų atsipalaidavimas, sulėtėjęs širdies darbas bei kvėpavimas.
 
„Šio miego mums labiausiai reikia, kad pailsėtume ir sudėliotume visą per dieną gautą informaciją, emocinius išgyvenimus bei išvalytume nereikalingas toksines medžiagas. Lėtojo miego trečioji stadija per naktį pasikartoja kelis kartus, didesniu kiekiu pirmoje nakties pusėje. Tačiau kokybiškam poilsiui ne mažiau svarbios ir kitos lėtojo miego bei paradoksinio miego stadijos bei cikliška jų kaita“, - atkreipia dėmesį E.Pajedienė.
 

Pelėda ar vyturys?
Neurologė sutinka, kad egzistuoja žmonių tipai, kurie linkę būti aktyvus pirmoje arba antroje dienos pusėje. Vieniems sunku prabusti anksti ryte ir būti darbingiems, nors to reikalauja socialinės normos, o kitiems tai nesukelia jokių problemų.
„Mokslininkai tyrinėja ir „pelėdų“ bei „vyturių“ tipų cirkadinių genų, reguliuojančių organizmo ląstelių paros ritmą bei paros melatonino koncentraciją, skirtumus. Vis dėlto šie tipai neturėtų trikdyti funkcionavimo tiek, kad sukeltų miego ir kitus sveikatos sutrikimus“, - sako specialistė.

 
Verta žinoti
Esant poreikiui ir galimybėms, sveika numigt dienos metu. Tačiau svarbu, kad šis pogulis neužsitęstų daugiau nei valandą ir nebūtų vėlyvas. Kitaip bus sunku užmigti ir išlaikyti vientisą nakties miegą.
Žvalumo pojūtis nubudus ryte priklauso ir nuo vakarykštės dienos vakarienės. Taip pat nuo emocijų, kurias prisiminėte vakare po darbo dienos.
Kokybiškesnį miegą suteikia vakare pabuvimas gryname ore.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

    „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris