Miegas kartu ar atskirai?

Gintarė Kaminskienė
2015-02-13
Už Atlanto vis daugiau ir daugiau užimtų porų, norėdami gerai pailsėti naktį, renkasi miegoti atskirose lovose. Miegojimo kartu ar atskirai tema kartas nuo karto aptariama ir Lietuvoje. Tad, kas svarbiau – ryšys, parodomas per bendrą lovą, ar ramus nakties miegas? Ir kaip sprendimas miegoti atskirai paveiks santykius?
Miegas kartu ar atskirai?
Miegojimas kartu, tiek atskirai turi savų privalumų ir trūkumų. O pasirinkti, kaip geriau – kiekvienos poros individualių poreikių klausimas.

Nebereikšminga prasmė
Dr. Neilas Stanlis, nepriklausomas miego ekspertas ir „atskirų lovų“ šalininkas, mano, kad jaunos poros dabar nebesuvokia, kas yra „santuokinis guolis“. „Anksčiau, kai į vieną lovą buvo sugulama tik po vedybų, miegojimas kartu turėjo tam tikrą simbolinę ir sakralinę reikšmę, – sako jis. - Dabar jauni žmonės turi po kelis partnerius, kol susituokia, ir daugelis iš pradžių pagyvena kartu. Tad šeimyninė lova turi mažiau reikšmės. Jaunesni žmonės yra mažiau ribojami socialinio spaudimo. Taigi, jie gali pasakyti: „Jei mes turime vietos, kodėl gi ne?“ Tai nereiškia, kad jie mažiau pora“, - įsitikinęs dr. N.Stanlis.
 
Miegančiųjų atskirai daugėja

Štai, anot statistinių įžvalgų, atliktų prieš porą metų Ryerson universiteto Toronte tyrėjų, nuo 30 iki 40 procentų porų miega atskirai vienas nuo kito. Ir tai nebūtinai reiškia, kad santykiai išgyvena krizę. Iš tiesų, mokslininkai mano, kad miegojimas atskirai gali būti net naudingas poroms. O tokį žmonių apsisprendimą gali lemti skirtingos priežastys.
Panaši apklausa buvo atlikta ir prieš dešimtmetį, JAV Nacionalinio miego fondo. Tuomet paaiškėjo, kad tik mažiau nei 25 procentų porų miega atskirai. Tai reiškia, kad metams bėgant atskirai miegančiųjų skaičius auga.

Įvairios priežastys
Suprantama, miegas labai svarbus organizmo sveikatai. Tačiau kaip santykiai? Juk prarandamas dienos aptarimas lovoje, pasimylavimai ir intymumas. Tačiau mokslininkai mano, kad kai miega kartu, poros negali visiškai kristi į tą būtiną gilaus miego fazę.  
Kita dažniausių miegojimo atskirai priežasčių – skirtingi miegojimo įpročiai. Kai kurie žmonės mėgsta įsisukti į antklodę, o partneris tuo tarpu lieka šalti. Kiti „įsikuria“ lovos viduryje, antrajai pusei palikdami per mažai vietos. Tokie nevaldomi veiksmai veikia kito miegančiojo lovoje miego kokybę. Kai kasdien patiriama daug streso ir būtina gerai pailsėti, geras miegas darosi svarbesnis už tas kelias intymias akimirkas prieš jį.
 
Miegojimo kartu nauda

Nors užmigimas apsikabinus su antrąją puse turi ir naudos. Įrodyta, kad mažėja streso hormono kortizolio ir padidėja meilės hormono oksitocino gamyba. Be to, atlikti tyrimai rodo, kad žmonės dviese lovoje užmiega greičiau, nes jaučiasi saugesni ir mažiau galvoja, greičiau leidžia atsipalaiduoti smegenims.
Kiti mokslininkai atvirkščiai mano, kad jaučiama kito žmogaus šiluma kaip tik padeda panirti į gilesnio miego fazę ir poilsis būna kokybiškesnis. Taip pat manoma, kad miegojimas kartu dėl jau minėtų hormonų gamybos pakitimo lemia ir geresnę širdies bei kraujagyslių sistemos sveikatą.
Na, o žinoma, svarbiausia miegojimo kartu priežastimi laikomas emocinis ryšys. Specialistai mano, kad bendra lova leidžia išvengti įtampos tarp poroje gyvenančių žmonių.
Miegojimas kartu, tiek atskirai turi savų privalumų ir trūkumų. O pasirinkti, kaip geriau – kiekvienos poros individualių poreikių klausimas.
 

Jei apsisprendėte miegoti atskirai
Pataria Endriu G.Maršalas, šeimos santykių terapeutas (JAV):
- Nenustokite kalbėtis. Prieš miegą vienoje lovoje dažniausiai poros nepertraukiamos gali pasikalbėti. Netrukdo darbai, telefonai ar kažkas kita. Tad apsisprendus miegoti atskirai, šį ritualą reikėtų pakeisti kažkuo panašiu. Bendra vakariene, kas vakariniu susėdimu ant sofos ir pasikalbėjimu ar pasivaikščiojimu,
Taip pat būtina išlaikyt psichologinį intymumą. Miegas kartu labai puiku, jei netyčia užsimanysite pasiglamonėti ir pasibučiuoti. Miegant atskirai vėlgi reikėtų šiems dalykams skirti atskirą laiką.
Raskite laiko seksui. Miegant atskirai labai svarbu aptari tai, kaip toliau ruošiatės planuoti savo intymųjį gyvenimą. Be to, svarbiausia, kad apsisprendimas miegoti atskirai nebūtų nulemtas to, jog norima išvengti seksualinių santykių. Tuomet tai – jau problema.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris