Kalbėti išmoks darželyje?

Tautvilė Linkutė
2020-05-14
Sūnus labai vėlai pradėjo kalbėti, tačiau draugės ramino, kad pradėjęs lankyti darželį jis savaime išmoks ir daug greičiau nei namie. Na, darželį mūsų dvejų su puse metų sūnus iki karantino lankė nuo rugsėjo, tačiau nei aiškiau, nei daugiau kalbėti nepradėjo. Galbūt jau turime raidos problemų?
Simona, 32 m.
Kalbėti išmoks darželyje?
Labiausiai palanki kalbiniam tobulėjimui yra tokia aplinka, kur su vaiku bendrauja artimi žmonės, kalba aiškiai, raiškiai, taisyklingai ir skiria daug dėmesio bendravimui su juo.

Konsultuoja logopedė ir „Facebook“ paskyros „Lavina LT“ įkūrėja Diana Jazukevičienė. 

Kada tėvai gali tikėtis pirmųjų mažylio žodžių? 
- Tėvams svarbu žinoti, kad vaiko gugavimas irgi yra jo kalba. Vaikai guguoti pradeda dviejų mėnesių. Trijų keturių mėnesių mažyliai pradeda vograuti su priebalsiais. Vėliau, vaikui augant, prasideda čiauškėjimas, daugiau įvairesnių skiemenų. Sunerimti reikia, jeigu devynių mėnesių kūdikis netaria jokių priebalsių arba dvylikos mėnesių dar nečiauška.
Na, o sulaukus pirmojo gimtadienio jau turi atsirasti ir pirmieji dviskiemeniai žodžiai. Įprastai tai būna: „mama“ ir „tėtis“ arba „tėtė“. Bet mokėti atkartoti yra viena, o suprasti - kas kita. 10-12 mėnesių kūdikis turėtų suprasti nuo 10 iki 150 žodžių. Kaip patikrinti ar jūsų vaikas supranta? Jeigu sakote „kamuolys“, bet nei akimis, nei gestais neparodote, kur jis yra, o vaikas pats pamato, parodo, atneša, vadinasi, jis supranta šį žodį.
Dvejų metų vaikas jau turi mokėti pasakyti bent 20-25 dviskiemenius žodžius (gali ir žymiai daugiau, čia yra minimalus skaičius) ir vis išmokti naujų žodžių. Jie neprivalo būti tobulai ištariami, bet bent arti tikrojo žodžio ir turėtų gebėti kalbėti dviejų žodžių sakiniais: „noriu gerti“, „duok ranką“. Jeigu vaikas tiek žodžių nemoka ir naujų žodžių neišmoksta, jau reikėtų kreiptis į ankstyvosios reabilitacijos centrą. Tiesa, normalu, jeigu svetimi žmonės dar bent pusės vaiko tariamų žodžių nesupranta. Rimtai sunerimti reikia, jeigu vaikas didžiąją dalį žodžių pakeičia kūno kalba, gestais, reikia skatinti vaiką tarti bent pirmąjį skiemenį.
Greta žodyno, svarbu, kad dvimetis mokėtų vykdyti vieno veiksmo nurodymą arba prašymą, pavyzdžiui, „paduok baladėlę“. Jeigu sakysite „atnešk puodelį ir įdėk šaukštelį“, bus du veiksmai - tiek dar per daug ir per anksti mokėti, bet dvimetis vaikas tai gali puikiai ir atlikti.
Trejų vaikai jau turėtų kalbėti sakiniais iš trijų, keturių ar net penkių žodžių. Trimečio kalba jau tampa vis aiškesnė aplinkiniams, bet dar vaikas gali ne visai aiškiai tarti raides „č“, „s“, „š“, „ž“, minkštinti „l“, gali netarti „r“ ir dėl pastarosios nereikia išgyventi. Šis garsas išmokstamas paskutinis. Bet, jeigu tardamas raidę „s“ vaikas kiša liežuvį tarp dantų, reikėtų pasitarti su logopedu, kaip to išvengti, kad negilėtų tarties problemos. 

 
Mitas ar tiesa, kad lengviausiai vaikai išmoksta kalbėti, kai pradeda lankyti darželį?
- Na, nereikia tikėti, ką sakė tetos, bobutės ir kaimynės. Darželio grupėje šiais laikais daug vaikų ateina dar nemokėdami kalbėti arba kalbėdami gana neaiškiai. Tokia aplinka vaiko kalbinių įgūdžių tikrai tinkamai nestimuliuoja ir neugdo. Labiausiai palanki kalbiniam tobulėjimui yra tokia aplinka, kur su vaiku bendrauja artimi žmonės, kalba aiškiai, raiškiai, taisyklingai ir skiria daug dėmesio bendravimui su juo.
 
- Kaip padėti vaikui mokytis pradėti kalbėti? 
Vieno metodo nėra. Vaiko kalbos raidai lavėti padeda tinkama kalbinė aplinka, kai su vaiku dažnai kalbama ir sakoma, kas daroma (pavyzdžiui, rengiantis drabužius įvardinami drabužiai ir jų spalva), smulkiosios motorikos užsiėmimai, laiku įvestas kietas maistas, nes kramtant jį stimuliuojami burnoje esantys kalbos padargai. Taip pat svarbu su vaiku kalbantis žiūrėti jam į akis nuo pat ankstyvos kūdikystės, nes vaikai mokosi stebėdami ir mėgdžiodami, taip pat tokiu būdu jie išmoksta sukoncentruoti dėmesį.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris