Kaip orai veikia sveikatą?

Gintarė Kaminskienė
2015-01-30
Žmonės dažnai linkę pakeiksnoti besikeičiančius orus. Tačiau yra žmonių, kurie į bet kokius orų pokyčius reaguoja liguistai. Moksliniai tyrimai rodo, kad orų kaita ypač veikia širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius žmones. Taip pat kenčiančius nuo kvėpavimo takų, sąnarių ir neurologinių ligų, diabeto, skydliaukės, inkstų ir kitų ligų. Gali išryškėti ir depresijos požymių.
Kaip orai veikia sveikatą?
Moksliniai tyrimai rodo, kad orų kaita ypač veikia širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius žmones.

Požymių ir rizikos rinkinys
Plungės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad, kai keičiasi oro slėgis, ypač reikėtų pasisaugoti: nepervargti, neplanuoti ilgų varginančių kelionių ar svarbių susitikimų. Staiga atvėsus orui, organizmas stengiasi išsaugoti kuo daugiau šilumos. Dėl to gali pakilti kraujospūdis, atsiranda insulto ar infarkto tikimybė. Taip pat silpsta imuninė sistema, didėja rizika susirgti peršalimo ligomis. Dažniausiai suka sąnarius, skauda galvą, ima mausti senus randus. 
 
Veikia psichinę sveikatą
Jau seniai žinoma, kad oras veikia negaluojančius žmones. Galvoje turima ne tik fizinė, bet ir psichinė sveikata.
Pavyzdžiui, tiriant akluosius, šiaurės tyrinėtojus ir eskimus, pastebėta, kad dėl saulės šviesos stokos greitai nuvargstama, apima slogi nuotaika arba depresija, dažnai keičiasi nuotaika, mažėja pastabumas, dėmesingumas, sutrinka miegas. Greičiau susijaudinama ir susinervinama.
Ekspertų nuomone, psichiniai sutrikimai ir psichinės ligos itin silpna organizmo vieta oro poveikiui. Vokiečių psichiatras Folkeris Faustas yra rašęs, kad „daugeliui tokių ligonių, ypač gydomų vaistais, oro ir klimato įtaka – didžiulė našta. Kompetetingų gydytojų nuomone, ligonių, guldomų į stacionarą, skaičius glaudžiai siejasi su meteorologinėmis sąlygomis. Statistiniais duomenimis, tai sunku įrodyti, nes skaičiuojant prireiktų daug meteorologinių duomenų, ilgų tyrimų ir tūkstančių pacientų.“
 
Jei esate jautrus orų permainoms:
Stenkitės nepervargti, gerai išsimiegoti, nepiktnaudžiaukite alkoholiu.
Lengvai pasimankštinkite, darykite tempimo pratimus, pasivaikščiokite. Lengvas prakaitavimas, bet ne perkaitimas yra naudingas širdžiai ir kraujagyslėms. Kraujagysles teigiamai veikia ir kontrastinis dušas.
Sveikai maitinkitės: pusryčiams rinkitės lengvai virškinamą maistą, į valgiaraštį įtraukite kuo daugiau produktų, turinčių B grupės vitaminų magnio ir kalcio. Jų gausu žalialapėse daržovėse, grūdų ir pieno produktuose, riešutuose, bananuose.
Jei smarkiai nukrito kraujospūdis, išgerkite stiprios kavos, žaliosios arbatos. Kraujospūdį didina ir tonizuoja apsiliejimas šaltu vandeniu, tempimo pratimai. Kraujotaką gerina ir ginkmedžių preparatai.
Atsipalaiduoti padeda meditacija, joga, relaksacinė muzika.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

      Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

      Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris