Kaip atsispirti suktukų „psichozei“

Aigustė Tavoraitė
2017-06-26
Nors ir pavėluotai, Lietuvą pasiekė pasaulyje hitu jau tapęs žaislas „Fidget spinner“, arba lietuviškai – suktukas. Specialistai tikina, kad nuo jų sunku atsitraukti ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Kur slypi tokių kaip virusas plintančių žaidimų paslaptis? Apie tai kalbamės su vaikų psichologe Milda Karklyte.
Kaip atsispirti suktukų „psichozei“
Vaikų dėmesį patraukia objekto mirgėjimas, svarbi yra žaislo struktūra, jo lytėjimas.

Kodėl tam tikri žaislai, galima sakyti, net maniakiškai užkariauja vaikus?
Kiekvieno žaidimo kūrėjai apgalvoja, kokią žinutę į mažųjų pasąmonę nori nusiųsti. Paprastai žaislai atliepia atitinkamą vaiko poreikį – psichologinį, stimuliacinį ar tiesiog skatina tam tikras asociacijas (prisiminimus arba primena kažkokią savybę). Pavyzdžiui, stimuliacinį poveikį suteikia spalvos. Vaikams tiesiog patinka ryškūs tonai arba išsirenkama viena kuri spalva. Ypač jų dėmesį patraukia objekto mirgėjimas, svarbi yra žaislo struktūra, jo lytėjimas.
 

Išpopuliarėjusių suktukų atveju vaiką galėtų veikti sukant žaislą perduodama vibracija. Taigi, nors suaugusiesiems kai kurie žaislai gali atrodyti niekiniai, tiesiog plastmasės gabaliukas, vaikams jie suteikia visai kitokius pojūčius ir netrunka išpopuliarėti. Dažniausiai tokios vadinamos psichozės dėl žaislų pasitaiko mažesniems, ikimokyklinio amžiaus, vaikams. Labai stipriai čia veikia kopijavimo aspektas, kuomet nesąmoningai siekiame panašumo su kitais. Kai tam tikrą daiktą nuolatos matome prieš akis, jis nesąmoningai darosi patrauklesnis.
 
Tačiau yra tokioms masinėms psichozėms atsispiriančių vaikų. Kas tai nulemia?
Viskas priklauso nuo tam tikrų vaiko charakterio duotybių bei tėvų auklėjimo, kokie santykiai su atžala kuriami. Yra toks manymas, kad tie vaikai, kurie turi menkesnę savivertę, labiau linkę kopijuoti ir prisitaikyti prie kitų. Ašku, tai nėra aksioma – jei vaikas jau kopijuoja, tikrai nereiškia, kad jo savivertė savaime yra maža.
 
Teisingai tėveliai elgiasi kategoriškai uždrausdami tokius žaislus?
Draudžiamas vaisius visų saldžiausias, tad patarčiau prieš priimant tokius kategoriškus sprendimus visų pirma pasikalbėti su vaiku jam suprantama kalba. Argumentuoti, kodėl galbūt verta investuoti pinigus kitur. Pasiūlyti alternatyvą – išsirinkti kitą žaislą, kurio atžala gal išties labiau nori. Be to, patiems tėveliams vertėtų atsakyti sau, kodėl nusprendžiama nepirkti žaislo – ar todėl, kad jis jiems atrodo netinkamas, net galintis turėti žalingą poveikį, ar vien dėl to, kad tai tapę mados reikalu.
 

Pastarasis požiūris nėra teisingas. Beje, nereikėtų kalbėtis su vaiku žeminančiu tonu, tuomet jis užsispiria ir pradeda prieštarauti ne prieš žaislo nepirkimą, bet prieš tokį mūsų toną. Tačiau nereikia pamiršti, kad jei negavęs žaidimo vaikas ima trepsėti kojomis ir klykti, tai dažniausiai yra kitų – elgesio, bendravimo – problemų išraiška.


Verta žinoti
Suktukas turi teigiamą poveikį sveikatai?
„Fidget Spinner“ – tai paprastos konstrukcijos sukamasis žaislas, kuri, jos kūrėjų manymu, padeda įveikti stresą. Naudojimasis šiuo suktuku turi padėti susikaupti. Tai - viena priežasčių, kodėl daiktas žaibiškai populiarėja mokyklose. Tačiau mokslininkų nuomonės „Fidget spinner“ kovos su stresu funkcionalumo atžvilgiu yra skirtingos.

Vieni tvirtina, kad tai idealus daiktas vaikams ir suaugusiems, turintiems problemų susikaupiant ar net efektyvi pagalba kovoje su aktyvumo ir dėmesio sutrikimu. Visgi dalis mokslininkų mano, jog nėra jokių tokio „gydomojo“ „Fidget spinner“ suktukų poveikio įrodymų, o visi pasakojimai tėra reklamos triukai.
Manoma, kad žaislo populiarumą lemia nedidelė kaina, maži matmenys, universalumas, žaisle užkoduotas varžybų elementas (pastebėta, kad vaikams patinka varžytis, kieno suktukas ilgiau suksis).


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris