Kada gi antras?

Greta Vanagienė
2020-02-25
Tokį klausimą išgirsti teko ne vienam sulaukusiam pirmagimio. Nors sakoma „kaip Dievas duos“, šiuolaikiniai tėvai tą vis dažniau linkę planuoti. Vieni mano, jog vaikams augti smagiausia, kai jie yra beveik vienodo amžiaus, kiti nori, kad vyresnėlis taptų pagalbininkas auginant broliuką ar sesutę. Pasak psichologų, šiuo atveju sveiką mikroklimatą šeimoje lemia ne amžiaus ypatumai, o tėvų sugebėjimas laviruoti, padėti vaikams užmegzti draugystę, nekonkuruoti.
Kada gi antras?
Jei tėvai negina nė vienos šalies ir su abiem vaikais eina į lygiavertišką kontaktą, palaiko ir padeda išspręsti konfliktus, vaikai gali būti ypač artimi draugai.

Kai auga išvien
„Atsakinga tėvystė“ idėjos autorė ir psichologė Jūratė Bortkevičienė sako, jei vaikučiai gimsta vienas po kito, dažnai vyresnėlis neturi ryškaus atsiminimo, kaip buvo, kai augo vienas. Brolį ar sesę priima natūraliai, todėl didelės įtakos naujo šeimos nario atsiradimas jam nedaro. Sunkiau būna tėvams. Išūkiu tampa išlaviruoti tarp skirtingų jų poreikių ir miego režimų. Vaikams paaugus tarp jų gali užsimegzti darni draugystė – nė vienas nebus lyderis.
 

„Kadangi pametinukai abu jaučiasi lygūs, dėl to dažniau ir plieksis. Situacijas mėgins aiškintis kumščiais, tačiau mokės ir susitaikyti. Ateityje jie lengviau ras kontaktą su bendraamžiais, nes suvoks, ką reiškia būti dviese“, - sako psichologė Jūratė Bortkevičienė.

 

2-6 metų skirtumas - stipri konkurencija
Nors laikoma, kad moteris po pirmagimio labiausiai fiziškai atsigavusi jaučiasi po dvejų-šešerių metų, vaikams tokio amžiaus skirtumas pats sunkiausias. Vyresnėlis išgyvens tikrą sosto nuvertimą. Todėl, kokia bus jo psichologinė būsena, priklauso nuo gimdytojų. „Tėvai dažnai patys pasėja konkurenciją kartodami vyresnėliui frazes, kurių šis negali pakęsti, nes verčia jį jaustis kaltą: „Tu ką, nesupranti, kad jisai mažas?“, „Kodėl erzini sesutę/broliuką?“, „Tu didesnis – būk protingesnis“, - sako pašnekovė ir priduria, jog ne pats vyresnėlis pasirinko būti nei didesnis ar protingesnis.
 
Savo ruožtu mažylio nepriimtini veiksmai dažnai tampa toleruojami – į jį žiūrima atlaidžiai, kai šis pastumia vyresnėlį ar paima jo žaislus“, - teigia J.Borkevičienė.
Psichologė atkreipia dėmesį, jog tėvai vyresnėlį nuolat uidami mažesnįjį išmoko aukos vaidmens. Šie pripratę prie palankesnių sąlygų dažnai tuo manipuliuoja, ima erzinti brolį (sesę) ir apsimeta vyresnėlio „įskaudinti“.
 
„Tėvai nuskriaustajam rodo dėmesį ir taip mažasis pripažįstama geru, o vyresnysis – blogiuku. Blogiausia, kad didysis gali priimti tokią vaidmenį ir išmokti su juo gyventi: „jei esu blogas, toks ir būsiu. Ir ką jūs man?“. Taip formuojasi vaiko savivertė. Vaikas pripažintas blogu nė nebesistengia būti kitoks. Jis mąsto: „jei tėvams neįtinku, koks gi skirtumas, kaip elgsiuosi?“ Su vaiku tampa sunku susikalbėti“, - dažnai pasitaikantį šeimos santykių paveikslą piešia specialistė.

Psichologė aiškina, jog jei tėvai negina nė vienos šalies ir su abiem vaikais eina į lygiavertišką kontaktą, palaiko ir padeda išspręsti konfliktus, vaikai gali būti ypač artimi draugai.
 
Vyresnysis - ne tėvų pakaitalas
Kai tarp vaikų yra gerokai didesnis amžiaus skirtumas, 6-10 metų, priimta manyti, kad vyresnėlis nuo sosto nėra nuverčiamas, nes jau geba suprasti ir adekvačiai reaguoti į dėmesio padalijimą. Tačiau psichologė ir čia įžvelgia galimą žalą.
„Paprastai tie, kurie nori brolio ar sesės, myli ir prižiūri gimusį mažylį, bet tie, kurie nenori aiškiai supranta, kas įvyko: jaunėlis iš jų atėmė absoliučiai visą tėvų dėmesį, nes šis jau didelis vaikas.
 
Širdelėje iškyla abejonė, o jei tėvai brolį (sesę) ims mylėti labiau nei jį? Ir tai natūralu – kūdikėlis nešiojamas, sūpuojamas, bučiuojamas. Jei mažylį vyresnėlis paima ant rankų yra nuolat stebimas, kad tik neišmestų, nesuspaustų. Atėję svečiai, jei anksčiau dėmesį skirdavo ir džiaugdavosi vyresnėliu, dabar staiga jį užmiršta. Visas dėmesys augančiam mažyliui. Bijodamas likti nepastebėtas vaikais gali imti blogai elgtis mokykloje“, - sako specialistė.
Vis dėlto, jei tėvai augins vaikus ne kaip konkurentus, neužgoš vyresnėlio, ateis amžius ir jie galės užmegzti artimą ryšį, o kol kas tarp jų santykis bus kaip mažojo tėvelio ar mokytojo. Anot pašnekovės, svarbiausia neužkrauti vyresniems vaikams auklės vaidmens. Jie jau turi savo gyvenimą ir savų draugų ratą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris