Į laukus vaistažolių

Greta Vanagienė
2019-07-12
Vasaros pradžia – vaistinių žiedų žydėjimo metas, todėl norintiems pasipildyti namų vaistinėlės atsargas žolininkė Jadvyga Balvočiūtė pataria negaišti: laukuose dabar žydi čiobreliai, pats laikas rinkti ir liepų žiedus.
Į laukus vaistažolių
Rinkti vaistažoles patariama tik nuošaliose, švariose vietose, nutolusiose nuo mašinų judėjimo, chemikalais purškiamų laukų, kitų taršos šaltinių. Be to, renkant žoleles svarbu skinti tik jaunus, neperaugusius, be dėmių, žalius lapelius, ūglius.

Gausu Dzūkijoje
Nors kai kurie vaistiniai žiedai jau spėjo nužydėti, pavyzdžiui, laukuose neberasite vienagraižės vanagės, anot liaudies medicinos žinovės J.Balvočiūtės, tęsiasi čiobrelių rinkimo metas, o žydėti pradėjo paprastoji rykštenė, skirta šlapimo takams gydyti.
„Paprastoji rykštelė gydomosiomis savybėmis gali pakeisti populiariuosius meškauogių lapus. Taip pat sausuose smėlynuose galima rasti smėlyninio šlamučio, paprastųjų lipikų, kurie skirti tulžies nutekėjimui, kepenims, šlapimo takams, inkstams, taip pat padeda nuo kosulio, stiprina imuninę sistemą. Ypač raminamai ir priešuždegimiškai veikia netrukus pelkynuose sužydėsiantys viržiai. Peršalimo ligoms gydyti čiobrelių ieškokite pievose, kalvelėse, sausuose šlaituose, miškuose, ypač jų gausu Dzūkijos kraštuose. Esant žarnyno bėdoms, sutrikus skrandžio veiklai ar kosint suaugusiems ir net kūdikiams tinka dabar masiškai žydinčių tūbių žiedai“, - pasakoja J.Balvočiūtė.

 
Skinti švariose vietovėse
Rinkti vaistažoles J.Balvočiūtė pataria tik nuošaliose, švariose vietose, nutolusiose nuo mašinų judėjimo, chemikalais purškiamų laukų, kitų taršos šaltinių. Be to, renkant žoleles svarbu skinti tik jaunus, neperaugusius, be dėmių, žalius lapelius, ūglius. Mat juose yra gausiausia gydomųjų medžiagų.
 

„Plauti augalų taip pat nepatariama, jei negalime skubiai, kaip reikiant išdžiovinti. Nuplautos žolelės gali prarasti dalį gerųjų savybių, todėl jas svarbu rinkti švarioje vietoje, patikrinti, kad nuskinti lapeliai būtų neaplipę žemėmis. Taip pat svarbu gerai apžiūrėti, ar lapeliai švarūs, nepažeisti miltligės, kitų grybinių ligų. Kitoje pusėje neturėtų būti vabzdžių kiaušinėlių“, - aiškina žolininkė Jadvyga Balvočiūtė.

 
Be to, žolininkė įspėja jokiu būdu nerauti augalų su šaknimis, jei renkama antžeminė dalis. Reikia atsargiai nukirpti su žirklutėmis ar nupjauti peiliuku, kad augalai galėtų augti toliau.
 

Gerai išdžiovinti
Vaistažolių žinovė teigia, nors yra žolelių, kurias suvartoti galima ir per devynerius metus, pvz., raugines medžiagas kaupiantys šakniastiebiai, įprastai vaistažolės galioja dvejus metus. Vis dėlto svarbiausia surinktas laukų gėrybes gerai išdžiovinti, laikyti tamsioje sausoje vietoje.
„Žmonija per tiek šimtmečių jau yra nustačiusi, koks augalas, kiek gali galioti, neprarasti gydomųjų savybių, tačiau visoms žolelėms galioja viena – išdžiovintas laikyti sausai, sandariai, tamsioje vietoje. Jei žoleles laikysite virtuvėje, kurioje esama garų ir šios prisigers drėgmės, ši iš žolelių savaime nepasišalins. Taip pat, jei vaistažoles laikote ilgiau nei kelerius metus, bet sausai, ir jos nesupelijo, nesugraužė kenkėjai, nepakito spalva, iš šios žaliavos galima pasidaryti atpalaiduojamą ar regeneruojamą vonią, prieš tai įsitikinus, ar tai žolei nesame alergiški“, - pataria J.Balvočiūtė.

 
Verta žinoti
Džiovinant vaistažoles siūloma 2-5 min. jas pakaitinti 70 laipsnių temperatūroje, kad žūtų kenkėjai. Jei vaistažolėse nėra eterinių aliejų, laikyti reikia penkias minutes, jei žolelės kvapios – trumpiau.
Daugiausia kenkėjų turi vaistažolės su žiedais, pavyzdžiui, vaistinės ramunės, gudobelių ar kiti žiedai. Mat šioms žydint vabzdžiai žiedyne randa ne tik nektaro, žiedadulkių, bet ir būstus naujoms kartoms.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris