Beria po maudynių? Alergija dumbliams!

Aneta Vaitkienė
2022-07-29
„Žydint“ vandens telkiniams, medikai suskumba perspėti, jog tai gali būti ne vien estetinė ar ekologinė problema. Vandens „žydėjimo“ metu jame pradeda vyrauti melsvadumbliai, kurių dauginimąsi paskatina didelis biogenų (ypač azoto bei fosforo junginių) kiekis vandenyje. Taip pat dumbliams daugintis palankios sąlygos – dideli karščiai, šiltas vanduo, silpnas ir pastovus vėjas.
Beria po maudynių? Alergija dumbliams!
Dažniausi alergijos melsvadumbliams požymiai yra odos bėrimas, niežulys, gali prasidėti alerginė sloga. Alergija gali trukti kelias dienas, o išsivysčiusi alerginė sloga – net kelias savaites.

Toksiškas melsvadumblis
Specialistai teigia, kad Lietuvoje aptinkama daugiau nei 50 toksinių melsvabakterių rūšių, o septyniolika iš jų gausiai vystosi mūsų šalies vandens telkiniuose ir sukelia vandens „žydėjimus“. Šios rūšys gali sintetinti pavojingiausių cianotoksinų grupėms priskiriamus hepatotoksinus ir neurotoksinus.

 
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė atkreipia dėmesį į tai, kad maudynės žydinčiuose vandens telkiniuose gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Ypač atsargūs turėtų būti alergiški bei įvairiomis odos ligomis sergantys žmonės.
 

„Žydintis vanduo dažniausiai sukelia alergines ligas, kadangi dumbliai, kurie yra vandenyje, išskiria toksines medžiagas. O šios atitinkamai veikia žmogaus odą ir visą organizmą. Kokia bus organizmo reakcija, priklauso nuo to, kiek tame telkinyje žmogus maudosi, kiek laiko praleidžia žydinčiame vandenyje“, – kalba Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

 
Gali pasireikšti jautresniems
Dažniausiai žmonės būna alergiški žiedadulkėms, augalams, kvapams, galbūt maisto produktams, naminiams gyvūnams. Ir tai, visuomenės sveikatos specialistės žodžiais, iš karto yra signalas, jog žmogaus organizmas gali būti jautrus ir melsvadumbliams, įvairiems dumbliams, kitiems augaliniams produktams ar jų dalims.
 

„Iš tiesų tai yra toks esminis ženklas – jeigu anksčiau žmogus niekada nesiskundė ir niekada neturėjo problemos su sveikata dėl jautrumo, sensibilumo, tai iš tiesų gal ir nieko, tačiau jeigu anksčiau koks nors požymis buvo ir teko vartoti vaistus, galbūt vabzdys buvo įgėlęs ir buvo pasireiškusi alergija, tokiais atvejais žmogus turėtų realiai įvertinti situaciją ir nerizikuoti maudytis žydinčiuose vandens telkiniuose. Pasireiškus alergijai, derėtų nedelsiant kreiptis į specialistus“, – perspėja D.Avižiuvienė.
 
Gali trukti kelias dienas
Dažniausi alergijos melsvadumbliams požymiai yra odos bėrimas, niežulys, gali prasidėti alerginė sloga. Labiau alergiškiems žmonėms pirmieji požymiai gali pasireikšti stipriau, kitiems silpniau. Alergija gali trukti kelias dienas, o išsivysčiusi alerginė sloga net kelias savaites. Tokiu atveju reikia kreiptis pas gydytoją bei naudoti vaistus nuo alergijos. Jei vanduo yra užkrėstas žarninėmis lazdelėmis ar žarniniais enterokokais, gresia žarnyno infekcija, todėl maudantis reikia stengtis, kad į burną nepatektų vandens. Užterštas vanduo taip pat gali sukelti akių bei ausų infekcijas. Maudymasis tokiame vandenyje ypač pavojingas vaikams, pagyvenusiems ir silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms.
 
„Nusimaudžius žydinčiame vandens telkinyje turėtų būti nusiprausiama švariu vandeniu, jeigu yra tokia galimybė. Jeigu vizualiai matome, kad telkinys žydintis, jame maudytis nerekomenduočiau. Geriau paieškoti kito, kuris yra švaresnis, kuriame vanduo yra tekantis. Galbūt tai galėtų būti karjeras, kur vanduo atsinaujina. Taip būtų galima išvengti įvairių susirgimų“, – rekomenduoja visuomenės sveikatos specialistė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

  A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

  „Visuomenei dar trūksta supratimo, kad skubios pagalbos skyrius nėra vieta, kur paslaugos suteikiamos greičiau – tai v...
  Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

  Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

  Karolio ligos istorija prasidėjo tada, kai jis, įstojęs mokytis kolegijon, išsityrė dėl tuberkuliozės (TB). Siurprizu jam t...

  Budinti vaistinė


  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir kelios vaistinės neleistinai susitarė dėl kompensuoj...
  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Kasmet utilizavimui iš gyventojų surenkama vis daugiau tonų vaistų, tačiau nemaža dalis žmonių iki šiol nežino, kaip...

  razinka


  Sveika šeima


  Mityba – prieš vėžį

  „Gyvenimas per trumpas, kad neskaniai valgytume“, – turbūt ne kartą teko girdėti šią pilvui palaimingą frazę iš kulinarijos atstovų lūpų. Vis dėlto sveikos mitybos specialistai atkerta: valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume. Pasaulinės kovos su vėžiu dienos išvakarėse gydomosios m...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Prievartinė kontracepcija: nelemtas eugenikų palikimas

  Tūkstančių Grenlandijos moterų įsčiose, vykdant Danijos inicijuotą Grenlandijos inuitų populiacijos kontrolės kampaniją, šeštajame ir aštuntajame XX a. dešimtmečiuose buvo implantuota kontraceptinė priemonė. Danijos Vyriausybė neseniai paskelbė apie nepriklausomą šios vadinamosios „spiralių ka...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kuri jūsų akis verkia?
  Henrikas Vaitiekūnas Kuri jūsų akis verkia?
  Kaip sutaupyti 99 centus
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sutaupyti 99 centus
  Buvo buvo, kaip nebuvo!
  Henrikas Vaitiekūnas Buvo buvo, kaip nebuvo!

  Naujas numeris