Apie Sosnovskio barščių keliamus pavojus sveikatai informacijos vis dar trūksta

Augustė Miškinytė
2015-08-06
Šiais parazitiniais, tačiau grėsmingai neatrodančiais augalais liepos – rugpjūčio mėnesiais būna gausiai nusėtos pievos tiek miestuose, tiek užmiesčiuose. Dažno mažo ir didelio vasarotojo, dar nežinančio, kas tai per augalas ir kokį pavojų jis kelia, pirmoji pažintis gali baigtis itin liūdnai – ūmiais kūno nudegimais... 

Sosnovskio barštis (arba lot. Heracleum sosnowskyi) - invazinis parazitinis salierinių šeimos augalas aukštu (net iki 5 m.) ir tvirtu stiebu, įspūdingu baltu žiedynu, kilęs iš Kaukazo. Lietuvoje šis augalas atsirado maždaug prieš šešiasdešimt metų, iš pradžių buvo pradėtas auginti kaip eksperimentinis pašarinis augalas gyvuliams, tačiau dėl gana patrauklios išvaizdos ilgainiui paplito. Netrukus buvo pastebėta, jog Sosnovskio barštis yra linkęs parazituoti – išstumti vietinius augalus ir juos užgožti, o dėl itin didelio skaičiaus sėklų linkęs plisti. Taip per kelis dešimtmečius šis augalas išplito po visą Lietuvą.

Šio augalo poveikis gyvuliams, kuriems šerti jis buvo veistas, ir žmonėms, yra gana skirtingas. Pirmiesiems, dėl apsauginio odos sluoksnio, dažniausiai – kailio – jis nėra pavojingas. O žmonėms tiesioginis kontaktas su juo – stiebu ar žiedais – gali baigtis itin liūdnai: 1-3 laipsnio odos nudegimais, skausmingomis pūslėmis, po kurių susiformuoja pigmentinės dėmės. Abejonių dėl poreikio jį naikinti nekyla, tačiau tai padaryti yra gana sunku – būtina vengti tiesioginio kontakto, siūloma nupurkšti herbicidais, valyti žemės plotus išariant.

 
Specialisto komentaras
Gydytojas dermatovenerologas Edmundas Maleckas:
 
- Kontaktas su Sosnovskio barščiu gali baigtis ūmiais nudegimais, vandeningomis pūslelėmis. Ką turėtų žinoti žmogus, kuris prisilietė prie jo ar nuskynė šį augalą? 
- Vietą, kuri lietėsi su Sosnovskio barščiu, būtina nuplauti su muilu po tekančia vandens srove ir jokiu būdu nebūti saulėje, nes ultravioletiniai spinduliai gali sukleti fotodermatitą. Jei nėra tokios galimybės, galima tą vietą nuplauti vien vandeniu bei nusausinti. Negalima braukti per pažeistą vietą rankšluosčiu, rekomenduojama ją tiesiog švelniai nusausinti.

 
Šio augalo poveikis suaugusiajam ir vaikui skiriasi? 
- Viskas priklauso nuo individualaus žmogaus ir jo situacijos, tikrai ne nuo amžiaus. Vienam šis augalas nieko nepadaro, o kitam gali sukelti ūmų odos nudegimą. Jautriausiai reaguoja šviesaus gymio žmonės – tie, kurių oda baltesnė, labiau reaguoja į saulę ir į augalus.
 
Ar kontaktas su Sosnovskio barščiu gali baigtis ir kitomis komplikacijomis – ne tik nudegimais ar odos pūslelėmis? 
- Apie rimtesnes komplikacijas dar nesu girdėjęs. Jei pastebimas padidėjęs jautrumas šiam augalui, tuomet ir atsiranda rimtesnis, ūmesnis nudegimas, ne tik pūslinis dermatitas.
 
Gal pastebite, kad žmonės tampa atsargesni būdami netoliese šių augalų? O gal priešingai, dar trūksta informacijos apie jų keliamą pavojų? 
- Mano manymu, informacijos šiuo klausimu visuomenėje vis dar trūksta. Nors šis augalas atrodo gana gražiai, sparčiai dauginasi, plinta ir kai kuriems sukelia didelių sveikatos problemų, apie kurias tikrai būtina žinoti.  

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris