Šeimos vertybės ugdo talentus

www.lsveikata.lt
2020-03-31
Lytiškumo ugdymo specialistai sako 5-ieji vaiko metai įprastai įvardijami kaip lytiškumo ugdymo metai. Mat tuomet daugelis natūraliai pradeda užduoti sau klausimą, iš kur atsiranda vaikai. Jie trokšta pažinti savo kūną. Keturių vaikučių tėvai fotografas Marius ir Brigita Jovaišos įsitikinę – tėvams būtina ne tik patenkinti vaikų smalsumą, bet jį skatinti. Aktorė Kristina Savickytė tikina, jog pirmiausia svarbus - glaudus tarpusavio emocinis ryšys.
Šeimos vertybės ugdo talentus
Keturių vaikučių tėvai Brigita Jovaišienė ir Marius Jovaiša nuo mažens atžaloms stengiasi sukurti tokią aplinką, kurioje vaikai galėtų laisvai skleistis, o kilus klausimams visada turėtų galimybę apie tai padiskutuoti su tėvais.

Padeda atvirumas 
Keturių vaikučių tėvai Brigita Jovaišienė ir Marius Jovaiša nuo mažens atžaloms stengiasi sukurti tokią aplinką, kurioje vaikai galėtų laisvai skleistis, o kilus klausimams visada turėtų galimybę apie tai padiskutuoti su tėvais.
„Nors būtų naudinga, jei ugdymo įstaigos prisidėtų ir palaikytų lytiškumo ugdymą, vis dėlto, mano nuomone, ši tema turi prasidėti namuose. Tarpusavyje turime aptarti, kas yra jų kūnas, kokias ribas turėtume nustatyti, kas yra galima, o kas ne. Palankumą ir norą atvirai apie tai pasikalbėti galima parodyti ir savo emocija, išraiška, kad tai - normalus klausimas. Svarbu patiems nesutrikti ir atsakyti taip, kaip yra, priklausomai nuo vaiko amžiaus. Mažesniems paprasčiau, nedetalizuojant, jei neklausia. Jei paklausia, stengiuosi atsakyti iškart arba šiam pokalbiui paskirti daugiau laiko. Be to, kartais pasinaudoju situacija, kai vakare važiuojame automobiliu ir nežiūrime viens kitam į veidą. Taip vaikui gali būti lengviau klausytis“, - dalinasi Brigita.
 
Nors knygynuose ir esama knygelių „iš kur aš atsiradau“, moteris į edukaciją siūlo įtrakti ir filmus, kurie neišgąsdintų jūsų vaiko.
„Dažnai žiūrint kartu kokį filmą vaikam iškyla klausimų: kodėl jis taip pasielgė, o kas yra tas ar anas dalykas?.. Tai puiki proga sustabdyti filmą ir pasikalbėti, o ką tu apie tai manai? Ką tu darytumei tokioje situacijoje? Manau, reikia patiems kelti klausimus ir mokyti ieškoti atsakymų, atsirinkti, patikimus šaltinius.

Brigita įsitikinusi – tik patenkinęs savo smalsumą vaikas gali tobulėti ir norėti siekti žinių. Jovaišų šeima stengiasi leisti vaikams išbandyti kuo daugiau dalykų patiems.
„Štai nuleido sesei mašinos padangą, važiavo septynmetis Antanukas su seneliu jai padėti, nes labai norėjo. Pats atsuko ir užsuko visus varžtus. Tik štai nuimti ratą ir uždėti atsarginį neužteko jėgų. Taigi, jis jau žino, kad taip gali atsitikti, nuo ko pradėti, kokių įrankių reikia...
 
Smalsumas veda pirmyn
Anot Brigitos, kartu su vaikais įsitraukiant į pasaulio pažinimą šie jausis tvirčiau, todėl tėvai turėtų sudaryti sąlygas vaiko gebėjimams skleistis visu pajėgumu. Be to, viena svarbių sudedamųjų dalių vaiko sėkmei ateityje – tėvų pavyzdys.
„Vaikų pasirinkimams dažnai daro įtaką šeimos narių veikla. Juk namuose natūraliai apie tai kalbama, mažieji gali ne tik matyti, prisiliesti, klausti, bet ir bandyti kartu. Štai dvylikametis Vincentas dailės pamokai turėjo padaryti tam tikrą kūrybišką fotografiją. Nusprendė į skaidrų indą su vandeniu mesti tėčio žongliravimo kamuoliuką ir fotografuoti vandens ir kamuoliuko susidūrimo momentą. Bandė daug kartų, vėliau paprašė tėčio patarimo. Keli bandymai ir štai kadras puikus! Kartais jis paprašo paskaityti jo rašinius. Vėliau apie juos padiskutavus kyla įvairiausių naujų idėjų, kaip paredaguoti tekstą“, - kad taip auga vaikų smalsumas sako mama.
 
Žinomo keliautojo ir fotografo pomėgis bei pagrindinė veikla neabejotinai duoda peno ir šeimynos atžaloms. Jovaišos tiki, jog kartu keliaujant ištinka daug įvairių situacijų, o ir mažiesiems peno patenkinti smalsumą yra.
„Leidžiame jiems pasireikšti - pasidomėjus tuo kraštu surasti lankytinas vietas. Kartu tyrinėjame šalies istoriją, diskutuojame. Be to, Marius vežasi vaikus ir į darbo keliones, filmavimus, fotosesijas, susitikimus su įvairiausių profesijų žmonėmis. Jie turi galimybę stebėti, girdėti, klausti, dalyvauti“, - dalinasi Brigita.
Vis dėlto Jovaišos įsitikinę - sėkmė neateina pati. Turi pats daug ir sunkiai dirbti. Pradėjus, nevalia iškart numesti. Tik nuoseklus darbas, nuoširdžios pastangos duos rezultatus.
 
Ryšys nuo pirmų dienųAktorė Kristina Savickytė pasakoja, kad su vyru augindama tris vaikus lytiškumo klausimo niekada neakcentavo. Lytinis švietimas, anot moters, nėra svarbesnis, nei kiti ugdymo procesai. Jei su vaiku esi užmezgęs artimą ryšį, klausimai apie lytiškumą neturėtų nei trikdyti, nei kitaip komplikuotis.
„Jei vaikas jaučiasi dvasiškai artimas su tėvais, pats paklaus ir pasidalins apie jam rūpimus klausimus. Ryšys kuriamas būnant kartu, įsiklausant į jausmus ir poreikius, gilinantis į vaiko būdą, nuo pirmųjų dienų sekant jo raidą. Nėra momento, kad jau laikas apie tai pasikalbėti ir imti į tai gilintis iš esmės. Nuoseklus vaiko pažinimas natūraliai duos atsakymus į visus kylančius klausimus. Jei ne tik esi šalia vaiko, įjungi jam televizorių, o pati eini atlikti savų darbų, bet kartu atsisėdi šalia pasižiūrėti filmo, turi galimybę apie jį padiskutuoti“, - kalba Kristina.
 
Vaikams – be lūkesčių
Dvylikos metų skirtumą tarp jau suaugusių vyresnėlių dvynių Justinos ir Gabijos bei jaunėlio Motiejaus ugdant aktorė sako jutusi. Mat su branda ir gyvenimiška patirtimi mamai pačiai atėjo vidinė ramybė, kokia kryptimi turi auklėti vaikus.

Moteris nenuvertina ir ugdymo įstaigų indėlio į lytinį švietimą. „Pamenu dukroms mokykloje buvo lytiškumo savaitgalis, kurį vedė patyrę specialistai. Dukros tada buvo paauglės. Tai suteikė tam tikros ramybės“, - prisimena mama.
Nors dvynės nuo šeimos jau atsiskyrė ir gyvena savarankiškai, kaip ir mama domisi aktorystės menu. Tiesa, Kristina sako savo indėlio jų sėkmei ir savęs pažinimui nesureikšminanti. Tai, anot jos, nesvarbiausias gyvenimo džiaugsmas.

„Savęs atsiskleidimo taip nesureikšminčiau. Žmonės visą gyvenimą stengiasi save pažinti ir atrasti iš naujo. Laikausi paprastos politikos – kaip bus – bus gerai. Nors džiaugiuosi matydama, kad dukroms sekasi siekti svajonės, aktorystės meno, neturiu joms jokių lūkesčių. Jau vien tai, kad vaikai nesėdi ant sofos, o bando ir siekia svajonės yra didelis laimėjimas. Akcentuoju ryšį bei buvimą čia ir dabar, atvirą pokalbį apie jausmus. Vertinu žodžius tave myliu, didžiuojuosi tavimi, man gera ir smagu su tavimi, džiaugiuosi, kad eis šalia“, - jautriai kalba trijų vaikų mama.
 

Projektas „Pakalbėkim apie TAI“ (3500 Eur)                       

Partneriai:


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica