Šeimos vertybės ugdo talentus

www.lsveikata.lt
2020-03-31
Lytiškumo ugdymo specialistai sako 5-ieji vaiko metai įprastai įvardijami kaip lytiškumo ugdymo metai. Mat tuomet daugelis natūraliai pradeda užduoti sau klausimą, iš kur atsiranda vaikai. Jie trokšta pažinti savo kūną. Keturių vaikučių tėvai fotografas Marius ir Brigita Jovaišos įsitikinę – tėvams būtina ne tik patenkinti vaikų smalsumą, bet jį skatinti. Aktorė Kristina Savickytė tikina, jog pirmiausia svarbus - glaudus tarpusavio emocinis ryšys.
Keturių vaikučių tėvai Brigita Jovaišienė ir Marius Jovaiša nuo mažens atžaloms stengiasi sukurti tokią aplinką, kurioje vaikai galėtų laisvai skleistis, o kilus klausimams visada turėtų galimybę apie tai padiskutuoti su tėvais.

Padeda atvirumas 
Keturių vaikučių tėvai Brigita Jovaišienė ir Marius Jovaiša nuo mažens atžaloms stengiasi sukurti tokią aplinką, kurioje vaikai galėtų laisvai skleistis, o kilus klausimams visada turėtų galimybę apie tai padiskutuoti su tėvais.
„Nors būtų naudinga, jei ugdymo įstaigos prisidėtų ir palaikytų lytiškumo ugdymą, vis dėlto, mano nuomone, ši tema turi prasidėti namuose. Tarpusavyje turime aptarti, kas yra jų kūnas, kokias ribas turėtume nustatyti, kas yra galima, o kas ne. Palankumą ir norą atvirai apie tai pasikalbėti galima parodyti ir savo emocija, išraiška, kad tai - normalus klausimas. Svarbu patiems nesutrikti ir atsakyti taip, kaip yra, priklausomai nuo vaiko amžiaus. Mažesniems paprasčiau, nedetalizuojant, jei neklausia. Jei paklausia, stengiuosi atsakyti iškart arba šiam pokalbiui paskirti daugiau laiko. Be to, kartais pasinaudoju situacija, kai vakare važiuojame automobiliu ir nežiūrime viens kitam į veidą. Taip vaikui gali būti lengviau klausytis“, - dalinasi Brigita.
 
Nors knygynuose ir esama knygelių „iš kur aš atsiradau“, moteris į edukaciją siūlo įtrakti ir filmus, kurie neišgąsdintų jūsų vaiko.
„Dažnai žiūrint kartu kokį filmą vaikam iškyla klausimų: kodėl jis taip pasielgė, o kas yra tas ar anas dalykas?.. Tai puiki proga sustabdyti filmą ir pasikalbėti, o ką tu apie tai manai? Ką tu darytumei tokioje situacijoje? Manau, reikia patiems kelti klausimus ir mokyti ieškoti atsakymų, atsirinkti, patikimus šaltinius.

Brigita įsitikinusi – tik patenkinęs savo smalsumą vaikas gali tobulėti ir norėti siekti žinių. Jovaišų šeima stengiasi leisti vaikams išbandyti kuo daugiau dalykų patiems.
„Štai nuleido sesei mašinos padangą, važiavo septynmetis Antanukas su seneliu jai padėti, nes labai norėjo. Pats atsuko ir užsuko visus varžtus. Tik štai nuimti ratą ir uždėti atsarginį neužteko jėgų. Taigi, jis jau žino, kad taip gali atsitikti, nuo ko pradėti, kokių įrankių reikia...
 
Smalsumas veda pirmyn
Anot Brigitos, kartu su vaikais įsitraukiant į pasaulio pažinimą šie jausis tvirčiau, todėl tėvai turėtų sudaryti sąlygas vaiko gebėjimams skleistis visu pajėgumu. Be to, viena svarbių sudedamųjų dalių vaiko sėkmei ateityje – tėvų pavyzdys.
„Vaikų pasirinkimams dažnai daro įtaką šeimos narių veikla. Juk namuose natūraliai apie tai kalbama, mažieji gali ne tik matyti, prisiliesti, klausti, bet ir bandyti kartu. Štai dvylikametis Vincentas dailės pamokai turėjo padaryti tam tikrą kūrybišką fotografiją. Nusprendė į skaidrų indą su vandeniu mesti tėčio žongliravimo kamuoliuką ir fotografuoti vandens ir kamuoliuko susidūrimo momentą. Bandė daug kartų, vėliau paprašė tėčio patarimo. Keli bandymai ir štai kadras puikus! Kartais jis paprašo paskaityti jo rašinius. Vėliau apie juos padiskutavus kyla įvairiausių naujų idėjų, kaip paredaguoti tekstą“, - kad taip auga vaikų smalsumas sako mama.
 
Žinomo keliautojo ir fotografo pomėgis bei pagrindinė veikla neabejotinai duoda peno ir šeimynos atžaloms. Jovaišos tiki, jog kartu keliaujant ištinka daug įvairių situacijų, o ir mažiesiems peno patenkinti smalsumą yra.
„Leidžiame jiems pasireikšti - pasidomėjus tuo kraštu surasti lankytinas vietas. Kartu tyrinėjame šalies istoriją, diskutuojame. Be to, Marius vežasi vaikus ir į darbo keliones, filmavimus, fotosesijas, susitikimus su įvairiausių profesijų žmonėmis. Jie turi galimybę stebėti, girdėti, klausti, dalyvauti“, - dalinasi Brigita.
Vis dėlto Jovaišos įsitikinę - sėkmė neateina pati. Turi pats daug ir sunkiai dirbti. Pradėjus, nevalia iškart numesti. Tik nuoseklus darbas, nuoširdžios pastangos duos rezultatus.
 
Ryšys nuo pirmų dienų



Aktorė Kristina Savickytė pasakoja, kad su vyru augindama tris vaikus lytiškumo klausimo niekada neakcentavo. Lytinis švietimas, anot moters, nėra svarbesnis, nei kiti ugdymo procesai. Jei su vaiku esi užmezgęs artimą ryšį, klausimai apie lytiškumą neturėtų nei trikdyti, nei kitaip komplikuotis.
„Jei vaikas jaučiasi dvasiškai artimas su tėvais, pats paklaus ir pasidalins apie jam rūpimus klausimus. Ryšys kuriamas būnant kartu, įsiklausant į jausmus ir poreikius, gilinantis į vaiko būdą, nuo pirmųjų dienų sekant jo raidą. Nėra momento, kad jau laikas apie tai pasikalbėti ir imti į tai gilintis iš esmės. Nuoseklus vaiko pažinimas natūraliai duos atsakymus į visus kylančius klausimus. Jei ne tik esi šalia vaiko, įjungi jam televizorių, o pati eini atlikti savų darbų, bet kartu atsisėdi šalia pasižiūrėti filmo, turi galimybę apie jį padiskutuoti“, - kalba Kristina.
 
Vaikams – be lūkesčių
Dvylikos metų skirtumą tarp jau suaugusių vyresnėlių dvynių Justinos ir Gabijos bei jaunėlio Motiejaus ugdant aktorė sako jutusi. Mat su branda ir gyvenimiška patirtimi mamai pačiai atėjo vidinė ramybė, kokia kryptimi turi auklėti vaikus.

Moteris nenuvertina ir ugdymo įstaigų indėlio į lytinį švietimą. „Pamenu dukroms mokykloje buvo lytiškumo savaitgalis, kurį vedė patyrę specialistai. Dukros tada buvo paauglės. Tai suteikė tam tikros ramybės“, - prisimena mama.
Nors dvynės nuo šeimos jau atsiskyrė ir gyvena savarankiškai, kaip ir mama domisi aktorystės menu. Tiesa, Kristina sako savo indėlio jų sėkmei ir savęs pažinimui nesureikšminanti. Tai, anot jos, nesvarbiausias gyvenimo džiaugsmas.

„Savęs atsiskleidimo taip nesureikšminčiau. Žmonės visą gyvenimą stengiasi save pažinti ir atrasti iš naujo. Laikausi paprastos politikos – kaip bus – bus gerai. Nors džiaugiuosi matydama, kad dukroms sekasi siekti svajonės, aktorystės meno, neturiu joms jokių lūkesčių. Jau vien tai, kad vaikai nesėdi ant sofos, o bando ir siekia svajonės yra didelis laimėjimas. Akcentuoju ryšį bei buvimą čia ir dabar, atvirą pokalbį apie jausmus. Vertinu žodžius tave myliu, didžiuojuosi tavimi, man gera ir smagu su tavimi, džiaugiuosi, kad eis šalia“, - jautriai kalba trijų vaikų mama.
 

Projektas „Pakalbėkim apie TAI“ (3500 Eur)                       

Partneriai:


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Bevaikės šeimos – epidemija, kurios gydyti nereikia

Bevaikės šeimos – epidemija, kurios gydyti nereikia

2025.03-26
„Nors išoriškai stigmatizacija mažėja, giliai visuomenės kolektyvinėje pasąmonėje vis dar gyvas archetipas – „šeimos“ kaip pilnatvės simbolis. Todėl kai kurios poros, kurios atsisako vaikų, gali pasąmoningai jausti, kad laužo taisykles ir rizikuoja būti laikomos „nepakankamai brandžiomis“ ar net „egocentriškomis“, – kalbėjo psichologė pSkaityti plačiau
Seksualinės fantazijos lydi visą gyvenimą

Seksualinės fantazijos lydi visą gyvenimą

2025.03-12
„Seksualinės fantazijos yra tiesiog mintys, o ne veiksmai. Jos yra natūrali ir sveika psichikos dalis, ir jų stigmatizavimas daro daugiau žalos nei naudos”, - įsitikinusi psichologė ir seksologė Nikol Stičinskaitė.
Skaityti plačiau
Virtualus seksas: nepriimkite per daug patrauklių pasiūlymų

Virtualus seksas: nepriimkite per daug patrauklių pasiūlymų

2025.03-12
Vienatvę arba artumo stoką santykiuose padeda užpildyti virtualios seksualinės ar erotinės patirtys. Tačiau čia, kaip ir visur gyvenime, galioja taisyklė – jei pasiūlymas patrauklus, o kelias į palaimą itin lengvas – kažkas su tuo negerai. Kad ir kaip norėtųsi nors kur gyvenime pasileisti plaukus, specialistai pataria būti atsargiems ir nepamesti galvos.

Skaityti plačiau
Emocijų slopinimas - tiksinti bomba

Emocijų slopinimas - tiksinti bomba

2025.03-05
„Fiziškai užspaustos emocijos veikia lyg uždelsto veikimo daugybės lėtinių ligų bomba. Nerimas ir įtampa gali pasireikšti galvos, skrandžio skausmais, aukštu kraujospūdžiu ar kitais somatiniais simptomais“, - kalbėjo psichologas Karolis Poderis. Visuomenėje vis dar veikia stipri stigma, kad emocionalūs vyrai yra nevyriški, tačiau emocijų slopinimas gali labai neigiamai paveiktiSkaityti plačiau
Pradėti lytinį gyvenimą apgalvotai

Pradėti lytinį gyvenimą apgalvotai

2025.02-26
Nors Lietuvoje legaliai lytiškai santykiauti paaugliai gali nuo šešiolikos metų amžiaus, specialistai atkreipia dėmesį, vis daugiau paauglių Lietuvoje lytinį gyvenimą pradeda ankstyvame amžiuje. Deja, tik apie trečdalis vaikinų ir penktadalis merginų, pradėjusių ankstyvus lytinius santykius, jaučiasi laimingi. Daugelis jų patiria neigiamų sveikatos, emocinių ir socialinių pasekmių.
Tuo tarpu Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


D.Bastytė: vitamino D trūkumą gali lemti ir genai

D.Bastytė: vitamino D trūkumą gali lemti ir genai

„Vitamino D trūkumą gali lemti ir genetiniai mechanizmai“, – teigia medicinos biologė dr. Daina Bastytė, dirbant...
Prof. T.Poškus: dirbtinio intelekto indėlis – milžiniškas

Prof. T.Poškus: dirbtinio intelekto indėlis – milžiniškas

„Vis dažniau girdime: kai atsiras geriau veikiantis prietaisas, gydytojas taps nebereikalingas. Vis dėlto naujoves turime ve...

Budinti vaistinė


Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

„Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...
Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...

razinka


Sveika šeima


Kalti ne vien genai?

„Mes visi esame mutantai, – sako gydytojas genetikas prof. dr. Algirdas Utkus. – Kiekvienas mūsų turime maždaug apie šimtą mutacijų, kurių neturėjo mūsų tėvai.“ Apie genetikos ir aplinkos poveikį žmogaus gyvenimui Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros vadova...

Svetur


Pasaulį išvydo persodintoje gimdoje augęs kūdikis

„Jaučiu didžiulį džiaugsmą – praėjus 25 metams nuo tyrimo pradžios, pagaliau turime kūdikį, mažąją Amy Isabel. Tai buvo itin emocionali akimirka“, – teigė ginekologas chirurgas, Londono Imperatoriškojo koledžo profesorius Richardas Smithas. Amy Isabel – kūdikis, gimęs po pirmojo sėkmingo gimdos pe...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Šeštasis pojūtis
Henrikas Vaitiekūnas Šeštasis pojūtis
Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų

Naujas numeris