Valdininkai farmacininkams siūlo dalintis rizika

Evelina Machova
2016-05-12
Kasdien Lietuvoje daugiau nei viena moteris sužino, kad serga kiaušidžių vėžiu. Kasmet diagnozuojama 420 naujų atvejų, 300 moterų miršta. Išgyvenamumo rodikliai mūsų šalyje yra vieni blogiausių Europoje. O tai, pasak medikų ir pacientų, dažnai lemia efektyvaus šiuolaikinio gydymo neprieinamumas. Sergančios moterys sakosi trejus metus kovojančios, kad šalia šiuo metu taikomo chirurginio, chemoterapijos gydymo būtų galimybė vartoti ir biologinės terapijos vaistus, tačiau valdininkai tam vis neranda galimybių.
Valdininkai farmacininkams siūlo dalintis rizika
„Tikrai norėčiau, kad būtų galima padėti visoms moterims, bet, deja, mes, vadinamieji biurokratai, esame ribojami. Todėl siūlome pasidalinti riziką su gamintojais“, - sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos direktorius Gintautas Barcys.

Derasi dėl rizikos pasidalinimo
Sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas sutinka, kad nekompensuojant biologinės terapijos vaisto „Avastin“, reikėtų rasti jam alternatyvą, kurios šiandien, deja, nelabai yra. „Puikiai suprantu situaciją, bet mes taip pat turime įvertinti ir biudžeto galimybes, kurios yra kur kas mažesnės nei, pavyzdžiui, vokiečių ar prancūzų. Tačiau ieškome sprendimų bei alternatyvų“, - tikino viceministras.

 
Savo ruožtu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gintautas Barcys teigia, jog šiuo metu, derantis su vaisto gamintojais, problemą bandoma spręsti siūlant kol kas Lietuvoje dar plačiai nenaudotą būdą – rizikos pasidalinimą. „Tikrai norėčiau, kad būtų galima padėti visoms moterims, bet, deja, mes, vadinamieji biurokratai, esame ribojami. Konkrečiai šio vaisto atveju klinikiniai tyrimai, pagal kuriuos mes vertiname vaisto terapinę vertę, nerodo, kad skiriant šį preparatą išauga moterų išgyvenamumo rodikliai ar ženkliai gerėja gyvenimo kokybė.
 
Todėl siūlome pasidalinti riziką su gamintojais. Tarkim, vaisto gamintojai nurodo, kad tam tikrais atvejais, remiantis klinikiniais tyrimais, bus pasiektas gydymo šiuo vaistu efektyvumas. Vaistas skiriamas moterims ir jei jų nurodyti rodikliai, gydant pacientes šiuo vaistu, nepasiekiami, gydymą apmoka gamintojai. Jei rezultatai pasiekiami teigiami, Valstybė prisiima atsakomybę ir vaistą kompensuoja“, - sako G.Barcys.

Reikalingas ne visoms
Pasak Nacionalinio vėžio instituto gydytojos onkologės chemoterapeutės Linos Daukantienės, pasaulyje, deja, nėra efektyvios kiaušidžių vėžio atrankinės patikros programos, kuri padėtų šią ligą diagnozuoti anksti. Dažniausiai ji aptinkama jau pažengusi. „Kompensacijų ir vaisto prieinamumo Lietuvoje šiuo metu, galima sakyti, nėra jokio. Ar pačios moterys galėtų pirkti šį vaistą? Nemanau, nes suma išties nemaža - siekia kelis tūkstančius eurų. Neįsivaizduoju, kuri Lietuvos moteris ar šeima galėtų skirti tokias sumas. Aš negalėčiau.
 
Šis vaistas iš Europos Sąjungos šalių nekompensuojamas tik Lietuvoje ir Latvijoje. Todėl mūsų padėtis - gana sudėtinga. Suprantu valdininkų vertinamą terapinę vertę. Jie net ir į klinikinius tyrimus žiūri kitaip, nei mes, gydytojai, tai yra vertina vidurkiais. Savo praktikoje turiu ir gerų, ir liūdnų pavyzdžių, bet dažnai, nepabandęs, nieko negali tiksliai pasakyti“, - sako medikė.
 
Kai kurios šalys pasirenka šį vaistą kompensuoti, pavyzdžiui, sergančioms ketvirtos stadijos vėžiu moterims, kurioms pirminė terapija buvo neefektyvi, jos rezistentiškos įprastinei chemoterapijai. Tokia grupė Lietuvoje sudarytų apie keturiasdešimt moterų. Gal net ir to nebūtų. Tokiu atveju, kalbant ir apie rizikos pasidalinimą tarp valstybės ir gamintojų, vaistas būtų skiriamas tik tai nedidelei moterų grupei, kurių prognozės itin blogos. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica