Vaistininkai pasijuto nusikaltėliais

Evelina Machova
2017-04-06
Inicijavus Farmacijos įstatymo pataisas, kad būtų galima atlikti slaptus vaistininkų tikrinimus, pastarieji pasijuto kaip nusikaltėliai. Todėl jau šią savaitę šalies aukščiausius vadovus bei sveikatos politikus pasieks farmacininkų inicijuota peticija, kuria prašoma neleisti įteisinti slaptų tikrinimų bei nežeminti jų profesijos.
Vaistininkai pasijuto nusikaltėliais
Jei Seimo nariai pritars, vaistinėse lankysis „slapti pirkėjai“, kurie vertins ne tik aptarnavimo kokybę, bet ir tikrins, ar vaistininkai atliko pareigą pasiūlyti pigiausius vaistus ir suteikti aktualią informaciją.

Viskas tik dėl žmonių gerovės?
Prieš savaitę Vyriausybei pritarus siūlymui stiprinti vaistinių priežiūrą bei įteisinti kontrolinius vaistų pirkimus, įstatymų pakeitimų projektas netrukus atsidurs Seime. Jei seimūnai inicijuojamiems pakeitimams pritars, bus pradėtos naudoti papildomos vaistinių kontrolės priemonės. Žmonių kalba tai reiškia, kad vaistinėse lankysis „slapti pirkėjai“, kurie vertins ne tik aptarnavimo kokybę, bet ir tikrins, ar vaistininkai atliko pareigą pasiūlyti pigiausius vaistus ir suteikti aktualią informaciją. Šiuos tikrinimus atliks ne tik geros vaistinių praktikos inspektoriai, bet ir kiti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos darbuotojai. Tokią rekomendaciją buvo pateikusi ir Valstybės kontrolė, kurios nuomone, būtų svarbu pradėti taikyti tokią praktiką.

„Tokio sprendimo reikėjo jau seniai, juk kitose verslo įmonėse „slapti pirkėjai“ veiklą vertina jau daugelį metų. Ši praktika tikrai pasiteisina – tikslas nėra tik nustatyti pažeidimus, bet ir tobulinti vaistinių veiklą, mažinti vaistų kainas, sudaryti žmonėms galimybę įsigyti pigesnius vaistus ir padėti jiems sutaupyti. Tad norint tinkamai įvertinti vaistinių veiklą, būtini pokyčiai. Šiuo atveju patikrinimus atliks ne įprasti „slapti pirkėjai“, o kontrolės įstaigų darbuotojai“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė.
 
Maža to, viceministrė sako, kad verslui dėl to nereikia nuogąstauti, mat valstybės siekis - mažinti vaistų kainas, o ne riboti vaistinių veiklą. Be to, Sveikatos apsaugos ministerija sulaukdavo nemažai žmonių skundų dėl didelių vaistų kainų, ir daugeliu atveju paaiškėdavo, kad gyventojai vaistinėse net nebuvo informuoti apie galimybę įsigyti jų pigiau, kad nepateikta informacija apie juos monitoriaus ekrane arba nepaaiškinta, kad pigūs vaistai yra taip pat veiksmingi kaip ir brangūs. Tad atstovaujant visų šalies žmonių interesams ir buvo priimtas sprendimas griežčiau tikrinti vaistinių veiklą.

Parodo, kad nepasitikima

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Elena Kvedarienė
 vos tik pasigirdus tokioms kalboms ne kartą akcentavo, jog labai liūdina toks valstybinių institucijų siūlymas. „Jokioje kitoje veikloje tokie tikrinimai nėra atliekami: nei statybose, kur žmogus nesilaikydamas saugos reikalavimų gali rizikuoti gyvybe, nei mokyklose, kur kuriama mūsų vaikų ateitis, nei ligoninėse, kur patikima mūsų sveikata, niekur.
 

Toks valstybinių institucijų siūlymas parodo vaistininkams, kad jais, kaip profesionaliais, yra nepasitikima, kad jų darbas gali padaryti didžiausią žalą visuomenei. Visų pirma tai labai žeidžia vaistininkus. Be to, toks siūlymas nepasiektų jokių teigiamų rezultatų. Priešingai, sukurs baimės ir nepasitikėjimo santykį su vaistinės klientu“, - teigė E.Kvedarienė.
Asociacijos nuomone, tinkamas gyventojų informavimas apie vaistus, jų kainas ir, be abejo, teisę įsigyti pigesnį vaistą būtų ženkliai efektyvesnė priemonė nei kontrolinių pirkimų taikymas ar bauginimas jų taikymo galimybe.

 
Vaistininkai teikia peticiją
Vaistininkai parengė peticiją, kuria kreipiasi į šalies Prezidentę, Seimo pirmininką, Seimo Sveikatos reikalų komitetą, premjerą, Vyriausybę bei sveikatos apsaugos ministrą. Peticijos autoriai: Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga - pirmininkė Lina Ganatauskienė ir Lietuvos vaistininkų sąjunga - pirmininkė Liubov Kavaliauskienė. Trečiadienį, peticiją pasirašė per penkis šimtus vaistininkų.

DĖL SIŪLYMO SLAPTAI TIKRINTI FARMACIJOS SPECIALISTŲ ATLIEKAMĄ DARBĄ
Mes, farmacijos specialistai, vaistininkai ir farmakotechnikai, kreipiamės į Jus prašydami neleisti įteisinti galimybės mus slapta tikrinti, nepaversti mūsų profesijos atstumiančia ir nedemonizuoti kasdieninio mūsų darbo. Esame įgiję kvalifikuotą išsilavinimą, dirbame dorai ir sąžiningai, todėl valstybinių institucijų požiūris ir mūsų prilyginimas nusikaltėliams, kelia didžiulį nusivylimą. Slaptieji tikrinimai neatliekami jokiame sektoriuje, jokiai profesijai. Tik Lietuvos kriminalinė policija, Finansinių nusikaltimų tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir panašios valstybinės institucijos gali vykdyti žvalgybinę veiklą ir atlikti slaptuosius pirkimus, ir tik tuomet, kai turi pagrįstos informacijos apie vykdomą nusikaltimą. Yra siūloma keisti Farmacijos įstatymą bei Viešojo administravimo įstatymą taip, kad paprasti Valstybinės vaistų kontrolės departamento darbuotojai galėtų sekti kiekvieną vaistininko ar farmakotechniko žingsnį.
Norime atkreipti dėmesį, jog mes esame atviri pasiūlymams ir siekiame aukščiausio profesionalumo savo darbe, tačiau įteisinimas mus slaptai tikrinti ar sekti, kels didžiulę įtampą darbe, nepasitikėjimą savo klientais, stabdys bet kokį nuoširdų ir atjaučiantį bendravimą. Be to, valstybės siekis turėtų būti taip administruoti valstybės valdymą, kad neliktų jokios vietos šališkiems sprendimas, vieno asmens galios demonstravimui ir, svarbiausia, korupcijai. Tačiau šie slapti pirkimai visam tam atveria kelią.



lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

      razinka


      Sveika šeima


      Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

      Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
      Pavėlavęs perspaudų rinkinys
      Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

      Naujas numeris