Sveikatos apsaugos ministerija sieks sutaupyti 9 milijonus eurų

Darius Matas
2015-04-27
Po kiek savaitės įsigalios naujas Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas. Kol žmonės skaičiuoja, kiek brango ar pigo medikamentai, Sveikatos apsaugos ministerija žada sutaupyti 9 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Verta prisiminti, kad pagal pernykštį susitarimą, buvo įsipareigota, augant ekonominei gerovei šalyje, didinti inovatyvaus gydymo išlaidas. Kyla klausimas: kaip išlaidaujant bus taupoma?
Sveikatos apsaugos ministerija sieks sutaupyti 9 milijonus eurų
„Kompensuojamųjų vaistų kainynas tvirtinamas kasmet. Stebime, ar į rinką atkeliauja nauji pigesni generiniai vaistai. Planuojame, kad gyventojai juos pirks labiau ir tokiu būdu sutaupysime lėšų“, - teigia sveikatos apsaugos viceministras Valnetin Gavrilov.

Mažesnės bazinės kainos
Patvirtintame sąraše yra 1992 medikamentai, iš kurių 39 – nauji. Skaičiuojama, kad bazinė kaina smuko 273 grupėse, dar 150-čiai medikamentų sumažėjo gamintojo deklaruotos kainos, iš viso – 1300 vaistų. Tiesa, septynių preparatų kainos išaugo. Ar tai pagrindinė lėšų taupymo strategija, paklausėme Sveikatos apsaugos viceministro Valentin Gavrilov.
„Kainynas tvirtinamas kasmet. Stebime, ar į rinką atkeliauja nauji pigesni generiniai vaistai. Planuojame, kad gyventojai juos pirks labiau ir tokiu būdu sutaupysime lėšų. Taip pat atliekame referentinių šalių, tokių kaip Latvija, Lenkija stebėseną. Tiriame, kiek ten kainuoja vaistai su ta pačia veikliąja medžiaga. Jei ten preparatas pinga, mažinama bazinė kaina ir Lietuvoje. Tokia tvarka nustatyta teisės aktuose, kad gamintojai negalėtų nepagrįstai varijuoti įkainių“, - paaiškina viceministras. Kitaip tariant, kai bazinė kaina krinta, o kiekis lieka tas pat, suma taip pat mažėja ir atsiranda galimybė sutaupyti.
Rinktis pigesnius preparatus netiesiogiai agituoja ir Sveikatos apsaugos ministrė. „Žmonės vaistinėse turėtų būtinai pasinaudoti monitoriais, kuriuose galima pasirinkti vaistus su mažesne priemoka. Ir prisiminti, kad brangesnis nebūtinai yra geresnis. Šis posakis ypač tinka vaistams“, – primena sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.
Tiesa, ar visada generinis vaistas tiek pat veiksmingas, nekalbama. Teigiama, kad vaistų grupavimas palieka pacientams galimybę gauti tinkamiausių vaistų neprimokant ar su minimalia priemoka. Tačiau kai kuriais atvejais, teks plačiau atverti pinigines.

 
Gresia didesnės priemokos
Tam, kad gyventojų priemokos kompensuojamiesiems vaistams nedidėtų, farmacijos kompanijos Valstybinei ligonių kasai mėnesį nuo kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno patvirtinimo gali teikti prašymus dėl nuolaidos paciento priemokai taikymo. Ministerijos teigimu, tokia praktika yra veiksminga. Prėjusių metų duomenimis, tokios nuolaidos buvo deklaruotos 869 vaistams, pusė jų žmonės galėjo įsigyti be jokios priemokos. Ar ši sistema bus efektyvi ir šiais metais, dar anksti sakyti. Viceministras tikisi, kad gamintojai bus solidarūs su Lietuvos gyventojais ir pokyčių į neigiamą pusę šiemet neturėtų atsirasti. „Negalime gamintojų priversti taip pasielgti, bet daug jų įvertina savo kaštus, socialinę atsakomybę, gaunamą naudą ir tokia galimybe pasinaudoja. Tikimės iš jų geranoriško požiūrio ir bendradarbiavimo“, – paaiškina V.Gavrilov.
Tad kokie bus galutiniai pacientų priemokų dydžiai – paaiškės tik po prašymų pateikimo termino pabaigos, jau po gegužės 4 d., įsigaliojus naujajam kainynui.
 
Skatins konkurenciją
Ministerija viliasi, kad didėjanti konkurencija tarp gamintojų, privers mažinti kainas, nes priešingu atveju, jiems grėstų netekti dalies pardavimų. Iš visų naujajame kainyne įrašytų preparatų, 78 – lygiagretaus importo vaistai. Tokia prekybos forma, kai rinkai pristatomas tos pačios kompanijos originalus gaminys iš tos Europos ekonominės erdvės šalies, kur dėl įvairių priežasčių yra pigesnis nei Lietuvoje, kol kas – retas reiškinys. Anksčiau galiojo sąlyga, leidžianti tiekti tik tuos vaistus, kurie buvo bent dešimtadaliu pigesni. Ją atšaukus, tikimasi, kad lygiagretaus importo apimtys išaugs ir bus sukurta aršesnė konkurencinė aplinka.
Kitas būdas – grupuojant populiariausius medikamentus, kompensuojamą kainą numatyti pagal toje kategorijoje esančio pigiausio vaisto kainą. Tad jei gydytojas paskirs konkrečius vaistinius preparatus kraujospūdžiui mažinti ar cukriniam diabetui gydyti, kurie nebus pigiausi – gyventojai bus priversti primokėti arba keisti vaistų rūšį. Sveikatos apsaugos viceministras .Gavrilov ramina, kad toks sprendimas dar tik svarstomas.
„Tai tik vienas variantų, kuris buvo aptartas preliminariai su gamintojais ir yra įtrauktas į vaistų kainodaros priemonių planą. Bet ten taip pat numatyta, kad visų pirma bus surinkta visa medžiaga, išanalizuota kitų šalių patirtis“, - aiškina V.Gavrilov. Tačiau pastebi, kad toks būdas stimuliuotų konkureciją, nes gamintojai bus suinteresuoti sumažinti savo produkto kainą. Tačiau kartu kyla pavojus, kad dalis medikamentų išnyks iš Lietuvos rinkos.
 

Šiemet biudžetas – didesnis
 Seimo patvirtintame šių metų PSDF biudžete numatyta 1,381 mlrd. eurų suma. Tai yra 7 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms numatoma skirti 257,2 mln. eurų. Jei ministerijai pavyks sutaupyti lėšų, jas planuojama panaudoti plečiant kompensuojamų vaistų sąrašą ir gerinant jų prieinamumą.
Apie būtinybę santaupas išleisti protingai kalba ir Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) valdybos pirmininkė Jūra Smilgaitė. „Svarbiausia, kad sutaupytos PSDF lėšos būtų panaudotos racionaliai – nukreiptos į gydymo inovatyviais metodais prieinamumo gerinimą. Tai sudarytų sąlygas pacientams gauti jiems reikalingus modernius, efektyvesnius vaistus“, – pastebi pašnekovė.

 
Pasirašė susitarimą


Sveikatos apsaugos ministerija bei Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacija, kurios nare Lietuvoje yra IFPA, dar pernai pasirašė susitarimą dėl bendro darbo (nuotr. sutarties pasirašymo momentas. Tuometinis sveikatos apsaugos ministras V.P.Andriukaitis ir IFPA valdybos pirmininkė Jūra Smilgaitė). Sutartyje išdėstytos priemonės, kurios užtikrintų inovacijų prieinamumą sveikatos sektoriuje, efektyvesnį pacientų gydymą taikant naujus vaistus. J.Smilgaitė pasidžiaugė, kad susitarimo naudą gyventojai pajaus jau šiemet.
„Viena priemonių – lėšos inovatyviems vaistams kompensuoti – buvo pradėta įgyvendinti formuojant šių metų PSDF biudžetą. Taigi dabar sėkmingai vykdant sutartį, šiais metais pacientus pasieks inovatyvūs vaistai, kurie iki šiol buvo įrašyti „laukimo sąrašuose“, kol atsiras papildomų lėšų, reikalingų joms kompensuoti“, - paaiškina J.Smilgaitė ir pabrėžia, kad ateityje tikslinės lėšos inovatyvių medikamentų kompensavimui turėtų proporcingai augti didėjant tiek bendrajam vidaus produktui, tiek ir visuomenės sveikatos priežiūros išlaidoms.
 
Faktas 
Pernai vidutiniškai vieno recepte išrašyto vaisto kaina buvo 21,6 euro. 17,2 euro kompensuota iš PSDF lėšų, 4,4 euro teko prisimokėti.
2014 m. kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones vartojo apie 1,2 mln. pacientų, t.y. 39,7 proc. visų Lietuvos gyventojų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    razinka


    Sveika šeima


    Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

    Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris