Prezidentė: kompensuojamų vaistų sistema pasenusi ir neefektyvi

Darius Matas
2015-05-29
LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija taiko moraliai pasenusią ir neefektyvią kompensuojamųjų vaistų kainų nustatymo tvarką, todėl valstybė ir gyventojai permoka už vaistus. Ištirti ar egzistuojanti sistema nesikerta su konkurencijos principais pasiryžo ir LR Konkurencijos taryba. Tyrimą planuojama baigti iki metų pabaigos.
Prezidentė: kompensuojamų vaistų sistema pasenusi ir neefektyvi
„Per metus valstybė vaistams išleidžia per 200 milijonų eurų, dar 50 milijonų eurų už kompensuojamųjų vaistų priemokas sumoka patys žmonės. Ministerijos stagnacija ir aplaidumas lemia ne tik aukštas vaistų kainas, bet ir kelia daug klausimų dėl korupcijos rizikos“, – sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Kvies dalintis informacija
Praėjusią savaitę LR Konkurencijos taryba pradėjo kompensuojamųjų vaistinių preparatų rinkos tyrimą. „Šiuo tyrimu, pirmiausia, siekiame išsiaiškinti, ar šiuo metu galiojantys vaistų įtraukimo į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną apribojimai yra pagrįsti, ar yra sudarytos visos prielaidos veiksmingai konkurencijai“, – sako Šarūnas Keserauskas, Konkurencijos tarybos pirmininkas.
Taryba, suprasdama kompensuojamųjų vaistinių preparatų rinkos svarbą vartotojams, sieks identifikuoti galimai joje egzistuojančias konkurencijos problemas ir pasiūlyti galimus šių problemų sprendimo ir veiksmingos konkurencijos užtikrinimo būdus. Tyrimo metu bus skiriamas dėmesys ir ES šalių patirčiai. Konkurencijos tarybos Viešųjų subjektų priežiūros skyriaus vedėjos Jurgitos Ratkevičiūtės teigimu, tai priklausys nuo informacijos prieinamumo. „Gali būti ir taip, kad tyrimo metu nustatysime ir kitas konkurencijos požiūriu taisytinas sritis. Informaciją renkame bendraudami su kolegomis iš kitų šalių, tačiau kviečiame ir rinkos dalyvius, ir visus, kam šis tyrimas aktualus, dalintis informacija“, - teigia J.Ratkevičiūtė.

 
Nelogiški apribojimai
Šiuo metu beveik pusė valstybės skiriamų lėšų kompensuojamiesiems vaistams yra skiriama seniai išrastiems ir brangiems medikamentams, kai tuo tarpu kitos ES šalys pirmenybę teikia pigesniems generiniams vaistams ir tam išleidžia ženkliai mažiau lėšų.
Taip yra todėl, kad Lietuvoje generiniams vaistams keliami aukšti kainos reikalavimai. Šiuo metu, kad patektų į Kompensuojamųjų sąrašą, jie turi būti perpus pigesni už rinkoje esančius etinius. Tokia sąlyga atsirado praėjusių metų pradžioje, iki tol vaistai turėjo būti bent trečdaliu patrauklesne kaina. Šį slenkstį buvo nuspręsta pakelti tikintis, kad pavyks paskatinti farmacijos įmones sumažinti kainas, tačiau realių rezultatų pasiekti nepavyko. Ministerijos atstovai pripažįsta, kad griežtinant apribojimus atsiranda tikimybė, kad konkurencinis vaistas apskritai pasitrauks iš rinkos.
Šią nuostatą kritikavo ir Š.Kesarauskas. „Ši sistema yra išties sudėtinga, bet mus labiau domina ekonominiai aspektai. Pateiksiu tokį pavyzdį – tam, kad generinis vaistas patektų į kompensuojamų vaistų sąrašą pagal dabartines taisykles, tas vaistas turi kainuoti bent 50 proc. pigiau. Siekis tarsi geras – norima, kad vaistai po to, kai baigiasi jų patentinės apsaugos laikas, ateitų į rinką pigesni. Bet klausimas štai koks – o kas, jei vienintelis gamintojas, panoręs ateiti į rinką, siūlo 45 procentais pigesnį vaistą? Toks vaistas nepatektų į sąrašą. Ir tai reikštų, kad liktų tik vienas vaistas, kurio kaina žymiai didesnė. Mes nesame šitų mechanizmų specialistai, todėl ir norime ištirti bei išsiaiškinti, kaip sistema veikia ir ar ji veikia pagrįstai“, - kalbėjo LR Konkurencijos tarybos vadovas.
 
Rezultatų teks palaukti
Paprastai tokie tyrimai trunka apie metus. Jų sėkmė priklauso ir nuo to, kaip noriai rinkos dalyviai, ją reguliuojančios institucijos įsitraukia į procesą. „Tyrimą planuojame baigti iki šių metų pabaigos, t.y. 2015 m. gruodžio 31 d. Priklausomai nuo tyrimo išvadų, gali būti teikiamos ir rekomendacijos Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Sveikatos apsaugos ministerijai. Tiesa, tiksli tyrimo pabaigos data priklausys nuo informacijos, kurią pavyks surinkti, kiekio ir kokybės“, - teigia Viešųjų subjektų priežiūros skyriaus vedėja Jurgita Ratkevičiūtė. Atstovė pažymėjo, kad imtis tokio tyrimo yra Konkurencijos tarybos pareiga, jokių oficialių skundų nėra gauta.

 
Komentaras
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys: 

- Iniciatyva sveikintina, tačiau Tarnyba su šiais procesais nesusijusi. Mes kompensavimo proceso nevaldome, reguliavimas yra ministerijos prerogatyva. Mes tik teikiame ekspertinę išvadą dėl terapinio vaisto vertės. Vertinat generinio medikamento kainą, reikia atsižvelgti ir į patentinio vaisto kainos struktūrą. Joje gamybos išlaidos sudaro tik dešimtadalį kainos, visa kita: logistika, plėtra, rinkodara ir įmonės pelnas.



Tarp kitko
Prieš pusantrų metų, Konkurencijos taryba baigė rinkos tyrimą dėl lygiagretaus vaistų importo. Ekspertai tuomet atkreipė Sveikatos apsaugos ministerijos ir Vyriausybės dėmesį į tai, kad panaikinus apribojimą lygiagrečiam vaistų importui, Lietuvos gyventojai galėtų kai kuriuos kompensuojamuosius vaistus įsigyti pigiau. Konkurencijos tarybos žiniomis, atsižvelgusi į lygiagretaus vaistų importo rinkos tyrimo išvadas, Sveikatos apsaugos ministerija jau inicijavo teisės akto, ribojusio vartotojų pasirinkimą ir veiksmingą farmacijos įmonių konkurenciją, pakeitimus. Tai leido lygiagretaus importo metodu rinkoje atsirasti daugiau medikamentų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      razinka


      Sveika šeima


      Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

      Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

      Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris