Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

www.lsveikata.lt
2021-04-30
Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erkinio encefalito. „Camelia“ vaistininkai sako, kad kone kas antras pacientas, pasiskiepijęs vaistinėje, pirmą kartą vakcinuojasi nuo erkinio encefalito. Tai patvirtina, kad šios paslaugos pasiekiamumas prisideda prie skiepijimo apimčių didinimo.
Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

„Iki šiol niekaip neprisiverčiau, bet, štai, atėjau“; „Ėjau pro šalį ir sugalvojau“; „Šiandien prisiminiau, kad jau laikas revakcinuotis“ tokius ir panašius pastebėjimus kasdien girdi „Camelia“ išplėstinės praktikos vaistininkai, kurie skiepija nuo erkinio encefalito.

„Pacientai pasakoja, kad pasiskiepyti ateina į vaistinę, nes ji arčiau namų, taip greičiau, be to, vieną iš priežasčių įvardija nenorą eiti į gydymo įstaigas vengiant kontakto su galimai sergančiais asmenimis, – sako išplėstinės praktikos vaistininkė Ieva Sauserytė. – Neretai būna tokių atvejų, kai pacientai paskambina užsiregistruoti skiepui, sužino, kad laisvų laikų yra kad ir dabar, ir už keliolikos minučių ateina į vaistinę pasiskiepyti. Daugelis vaistinėje pasiskiepijusiųjų akcentuoja patogumą.“
 
Vaistininkė taip pat džiaugiasi, kad kone kas antram pacientui skiepas nuo erkinio encefalito būna pirmas. „Dažniausiai pasiskiepyti nusprendę žmonės nori tai padaryti šiandien ar bent jau rytoj. Jei tektų laukti, pavyzdžiui, savaitę, per tą laiką gali pasikeisti planai ir vakcinacija žmonėms nebetampa tokia svarbi. Manome, kad platesnis paslaugos prieinamumas prisidės prie skiepijimo apimčių didinimo. Tai labai svarbu siekiant valdyti šią rimtą užkrečiamą ligą, erkinį encefalitą“, – sako „Camelia“ vaistininkė I. Sauserytė.
Įprastinė skiepijimo schema – 1–3 mėn. mėnesių laikotarpiu suleidžiamos dvi dozės, o trečia – praėjus 5–12 mėn. po antrosios injekcijos. Įgytas imunitetas išlieka 3-5 metus, tad praėjus šiam laikotarpiui reikalinga revakcinacija.
Erkinis encefalitas yra sunki virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis ar periferinius nervus. Ligos pasekmės – nuo dėmesio, nemigos sutrikimo, galvos skausmo iki neįgalumo ar net mirties. Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, nevisiškai pasveiksta. Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu yra vienas didžiausių Europoje.
 
Norint išvengti erkinio encefalito ar kitų erkių platinamų ligų, gamtoje reikėtų būti budriems. Jei erkė įsisiurbė, būtina nedelsiant atsargiu judesiu ją ištraukti, o įsiurbimo vietą dezinfekuoti. Visgi erkinis encefalitas užklumpa netikėtai, vienintelė prevencinė priemonė – skiepai.
Skiepijimas Lietuvos vaistinėse – naujovė, tačiau ši paslauga nėra naujiena kitose šalyse. Išplėstinės praktikos vaistininkai iki šiol pacientus skiepija Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Portugalijoje, Estijoje ir kt.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...
  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Kauno poliklinikos šeimos gydytojas Lukas Pavlavičius teigia, kad jo specialybės atstovai dažnai nuvertinami, esą gali i&sc...

  Sveika šeima


  Nenustebkite, jei susirgus COVID-19 ims slinkti plaukai

  Persirgę COVID-19 vis daugiau žmonių skundžiasi, kad jiems ėmė slinkti plaukai. Gydytoja-trichologė Gitana Šabūnienė ramina – toks infekcijos poveikis laikinas.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica