Nėra paso – nebus ir vaistų

Amelija Trumpytė
2024-06-13
Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones gali tik patvirtinę savo tapatybę. Todėl keliaujant į vaistinę reikėtų nepamiršti paso arba asmens tapatybės kortelės.
Nėra paso – nebus ir vaistų
Vis dar pasitaiko atvejų, kai pacientai, atvykę į vaistinę įsigyti receptuose išrašytų vaistų ar medicinos pagalbos priemonių sau arba artimiesiems, vietoje asmens tapatybę patvirtinančio dokumento pateikia lapelį su užrašytu asmens kodu arba asmens kodą nori padiktuoti žodžiu.

Neatsineša asmens dokumento
 
„Vis dar pasitaiko atvejų, kai pacientai, atvykę į vaistinę įsigyti receptuose išrašytų vaistų ar medicinos pagalbos priemonių sau arba artimiesiems, vietoje asmens tapatybę patvirtinančio dokumento pateikia lapelį su užrašytu asmens kodu arba asmens kodą nori padiktuoti žodžiu. Norėtume priminti, kad prieš prisijungdamas prie e. sveikatoje esančių elektroninių receptų farmacijos specialistas turi patikrinti paciento tapatybę. Turėdamas receptą ir atvykęs į vaistinę pacientas arba jo atstovas turi pateikti farmacijos specialistui pasą arba asmens tapatybės kortelę“, – teigia SAM Farmacijos politikos departamento direktorė Anželika Oraitė.
 
„Paprašę dokumento, vaistininkai sulaukia įvairiausių atsakymų: vieni klientai būna pamiršę pasiimti dokumentą su savimi, o kiti teigia iki šiol nežinoję, jog toks dokumentas reikalingas. Dar kiti kartoja, jog seniau jiems dokumento pateikti vaistinėje nereikėjo“, – patirtimi dalinasi „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė.
 
Pastarasis pasiteisinimas, anot pašnekovės, iš dalies atitinka realybę. Koronaviruso karantino metu receptinių vaistų išdavimo tvarka vaistinėse buvo palengvinta, todėl pacientams pakakdavo padiktuoti asmens kodą. Tačiau pasibaigus ekstremaliajai situacijai, receptiniai vaistai ir vėl išduodami pagal senąją tvarką – tik pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

 
Tokiu reikalavimu siekiama apsaugoti paciento sveikatos duomenis bei užtikrinti, kad nebūtų pasinaudota kito paciento duomenimis.
 

„Iš tiesų, yra tekę susidurti su atvejais, kai žmonės, atėję be dokumento ir vien padiktavę asmens kodą, bandydavo gauti receptinius vaistus, kurie iš tikrųjų nėra jiems paskirti“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė.

 
Nors vaistininkams dėl prašymo parodyti asmens dokumentą tenka sulaukti įvairių klientų reakcijų, vaistininkė džiaugiasi, kad didžioji jų dalis į prašymą reaguoja teigiamai.
 
Galima įsigyti internetu
 
Tuo atveju, kai pacientas elektroniniuose receptuose išrašytų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių savarankiškai atsiimti negali, šeimos nariui arba kitam artimam asmeniui reikalingas įgaliojimas.
 
„Jeigu receptiniai vaistai yra įsigyjami kitam asmeniui, paciento atstovas privalo turėti įgaliojimą e.sveikatoje arba notaro patvirtintą įgaliojimą. Taip pat tokius įgaliojimus galima turėti ir tais atvejais, jeigu yra nuolat slaugomas artimasis“, – sako J.Aleknienė.
 
SAM atstovai primena, kad greitai ir paprastai suteikti įgaliojimą kitam asmeniui galima e. sveikatos sistemoje pasirinkus meniu punktą „Mano atstovai“ ir „Kurti atstovavimą“, suvedus atstovo duomenis ir pažymėjus įgaliojimą „Pirkti vaistinius preparatus ir MPP“. Suteikti įgaliojimą paciento prašymu taip pat gali gydytojas. Atvykęs į vaistinę atsiimti vaistų arba medicininių pagalbos priemonių paciento atstovas turės pateikti ne paciento, bet savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
 
Siūloma ir kita alternatyva – e.receptuose išrašytus vaistus bei medicinos pagalbos priemones įsigyti internetu. Nuo 2022 m. liepos e.sveikatos sistemoje pacientai, kuriems išrašytas el. receptas, paspaudę nuorodą „Įsigyti nuotoliniu būdu“, gali rinktis skirtingų vaistinių siūlomas prekes, kainas ir pristatymo būdą.

 
Pateikia negaliojančius receptus
 
Nors receptiniai vaistai gali būti įsigyjami tik pateikus galiojantį receptą, situacijų pasitaiko įvairių: gyventojai ateina su jau pasibaigusio galiojimo receptais, neturi recepto originalo, tik jo kopiją ar nuotrauką mobiliajame telefone.
 
Pasitaiko, kad vieną sykį įsigiję antibiotikų klientai nori tai padaryti antrąsyk, simptomams pasikartojus, o argumentuoja tuo, kad preparatas jam jau buvo išrašytas. Anot vaistininkų, to padaryti negalima: perkant antibiotikus receptas lieka vaistinėje, tad kas kartą reikalingas naujas receptas.
 

Recepto galiojimo laikas priklauso nuo vaisto, kuris buvo išrašytas, ir kuriam laikui skiriamas preparatas – trumpalaikiam ar ilgalaikiam gydymui. Standartiškai receptai galioja 30 dienų nuo išrašymo, tačiau yra išimčių. Viena jų – narkotiniai vaistiniai preparatai, skirti skausmui malšinti. Receptai jiems galioja iki 10 dienų, įskaitant išrašymo dieną.
 
Receptai su žyma „ilgalaikiam gydymui“ ir su gydytojo parašu galioja iki 360 dienų, įskaitant recepto įsigaliojimo dieną, o su užrašu „gydymui tęsti“ ir gydytojo parašu – iki 180 dienų. Gydymui tęsti gali būti išrašomi receptai tiek kompensuojamiems, tiek nekompensuojamiems vaistams, o ilgalaikiam vartojimui – tik nekompensuojamiems vaistams.
 
Ateina sergantys
 
J.Aleknienė pastebi, kad ne visi vaistinėse apsilankantys klientai pasižymi atsakingu požiūriu į savo ir aplinkinių sveikatą.
 
„Karantino metu ne tik įpratome dėvėti apsaugines veido kaukes, bet ir sunegalavę dažnai apsispręsdavome likti namuose. Visgi atlaisvėjus karantino ribojimams greitai sugrįžome prie senųjų įpročių – vis rečiau pajutę peršalimo simptomus liekame namuose, o viešose vietose nebedėvime apsauginių kaukių net tada, kai jaučiamės prastai.
 
Jeigu nesate įsitikinę – gal peršalote, o gal susirgote gripu arba koronavirusu – saugokite save, artimuosius ir aplinkinius. Dėvėkite kaukes atvykdami į vaistinę įsigyti svarbiausių vaistų gydymuisi, – prašo vaistininkė. – Būtent kaukės yra vienos patikimiausių apsaugų nuo užsikrėtimo virusinėmis ligomis.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  In­sul­tą pa­ty­ru­si Ele­na: ne­ga­li­ma sė­dė­ti ant so­fos ir ieš­ko­ti li­gų

  In­sul­tą pa­ty­ru­si Ele­na: ne­ga­li­ma sė­dė­ti ant so­fos ir ieš­ko­ti li­gų

  „Iki in­sul­to ma­no na­muo­se ne­bu­vo nei krau­jo spau­di­mo apa­ra­to, ne...
  V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

  V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

  Tris de­šim­tis Res­pub­li­ki­nės Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nės Psi­chiat&s...

  razinka


  Sveika šeima


  Lina No­se­vič: kiek­vie­nas ku­ror­tas yra uni­ka­lus

  „At­ėjus aš­tuo­nias­de­šimt­me­čiui su­si­grą­žin­ti jau­nys­tės jau ne­be­pa­vyks“, – sa­ko Na­cio­na­li­nės sa­na­to­ri­jų ir re­a­bi­li­ta­ci­jos įstai­gų aso­cia­...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Is­pa­ni­jo­je ma­žy­lės kur­tu­mą gy­do ge­nų te­ra­pi­ja

  Ti­ki­ma­si, kad pir­mai­siais gy­ve­ni­mo mė­ne­siais klau­sos ne­te­ku­si pen­kio­li­kos mė­ne­sių Ab­ril jau ne­tru­kus iš­girs tė­vų bal­sus. Is­pa­ni­jo­je pir­mą kar­tą iš­mė­gin­...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Nesisteminis revizionizmas
  Henrikas Vaitiekūnas Nesisteminis revizionizmas
  Pseudomokslas apie makalienę
  Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
  Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson

  Naujas numeris