Naujas planas kompensuojamųjų vaistų kainoms mažinti

Evelina Machova
2017-04-13
Seime pradėtas svarstyti įstatymo projektas, kuriuo numatoma pareiga Kompensuojamųjų vaistų kainyną tvirtinti keturis kartus per metus, o ne kartą kaip iki šiol. Teigiama, kad tai leistų kasmet sutaupyti keletą milijonų eurų. L.S. klausia, kaip šį siūlymą vertina farmacininkai, teisininkai bei ekonomistai.
Naujas planas kompensuojamųjų vaistų kainoms mažinti

 Vaistų gamintojų asociacijos vadovas Albertas Bertulis:

- Šiandien situacija tokia, kad Kompensuojamųjų vaistų kainynas galėtų būti peržiūrimas kas ketvirtį. Tačiau viliantis didelių pokyčių pirmiausia jie turi įvykti ir bendroje Europos vaistų sistemoje, prie kurios priėjimą turi tik valstybinės institucijos, šiuo atveju Sveikatos apsaugos ministerija. Taigi, kaip ir minėjau, viltis pokyčių galima, bet pirmiausia kainos turi mažėti šioje sistemoje. Jei jų nebus, toks Kompensuojamųjų vaistų kainyno peržiūrėjimas ir tvirtinimas bus bevertis, išskyrus tai, kad farmacijos verslui bus užkrauta papildoma administracinė našta, nes kas ketvirtį per elektroninę sistemą teks iš naujo pildyti visus dokumentus.

Amerikos prekybos rūmų Sveikatos reikalų komiteto LAWG vadovė, advokatė Rūta Pumputienė:

- Mūsų nuomone, Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno dažnesnė peržiūra, tikėtina, turės įtakos tam tikriems Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto sutaupymams dėl mažesnės vaisto veikliosios medžiagos kainos kurioje nors ES šalių, į kurias atsižvelgiama apskaičiuojant vaisto bazinę kainą. Žinoma, tokiu atveju padidės našta tiek pareiškėjams, kurie turės teikti paraiškas, tiek Sveikatos apsaugos ministerijos atstovams, kurie naują kainyną ruoš keturis kartus per metus vietoj vieno karto. Tačiau jei tai turės įtakos vaistų kainų mažėjimui, toks pokytis sveikintinas. Aišku, svarbu nepamiršti, kad pakeitimai turi būti orientuoti į geresnę vaisto kainą ne tik PSDF biudžeto, bet ir pacientų sumokamų priemokų atžvilgiu bei greitesnį, skaidresnį ir objektyvesnį vaistų kompensavimo procesą.
 

Ekonomistė Rūta Vainienė:

- Kompensuojamųjų vaistų kainyną galima peržiūrėti ir kas ketvirtį, ir kasdieną. Tačiau visa esmė, kas patenka į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Pavyzdžiui, dabar įsileidžiamas tik tas generinis vaistas, kuris yra ženkliai pigesnis, nei jau esantis sąraše. Jei šį reikalavimą panaikintume, manau, kad būtų galima kalbėti apie kainų pokyčius. Priešingu atveju, nėra net prasmės kalbėti apie kainų mažėjimą. Juk siekiant, kad vaistai atpigtų, į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą turi būti įtraukiama daugiau vaistų. Tarkim, jei vaistas yra registruojamas Lietuvoje, jis į sąrašą turėtų patekti automatiškai, o ne tik „progiškai“. Ką tai duotų? Kalbant apie generinius vaistus, atsirastų galimybės į rinką ateiti pigesniems preparatams, žmonės galbūt juos rinktųsi ir čia būtų galima kalbėti apie lėšų sutaupymą. Juk ir valstybė kompensuoja vaistus pagal pigiausią esantį toje grupėje. O tai, kad kas ketvirtį bus peržiūrimas tų pačių vaistų sąrašas, ženklių pokyčių tikrai nebus. Žinoma, tuo, kad į rinką neateitų pigesni generikai, suinteresuoti ir kai kurie farmacininkai, nes dabar tie, kurie jau yra sąraše, jaučiasi ramiai ir saugiai.


Tarp kitko
Projekto iniciatorių teigimu, priėmus teikiamą įstatymo projektą ir numačius pareigą tvirtinti Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną keturis kartus per metus bus greičiau reaguojama į vaistinių preparatų kainų pokyčius referencinėse valstybėse ir atitinkamai greičiau bus perskaičiuojamos visų įrašytų į kainyną vaistinių preparatų kainos. Teisės aktuose nustatyti privalomi gamintojo deklaruojamos kainos mažinimo reikalavimai taip pat būtų taikomi automatiškai ne vieną kartą, o keturis kartus per metus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris