Naujas planas kompensuojamųjų vaistų kainoms mažinti

Evelina Machova
2017-04-13
Seime pradėtas svarstyti įstatymo projektas, kuriuo numatoma pareiga Kompensuojamųjų vaistų kainyną tvirtinti keturis kartus per metus, o ne kartą kaip iki šiol. Teigiama, kad tai leistų kasmet sutaupyti keletą milijonų eurų. L.S. klausia, kaip šį siūlymą vertina farmacininkai, teisininkai bei ekonomistai.
Naujas planas kompensuojamųjų vaistų kainoms mažinti

 Vaistų gamintojų asociacijos vadovas Albertas Bertulis:

- Šiandien situacija tokia, kad Kompensuojamųjų vaistų kainynas galėtų būti peržiūrimas kas ketvirtį. Tačiau viliantis didelių pokyčių pirmiausia jie turi įvykti ir bendroje Europos vaistų sistemoje, prie kurios priėjimą turi tik valstybinės institucijos, šiuo atveju Sveikatos apsaugos ministerija. Taigi, kaip ir minėjau, viltis pokyčių galima, bet pirmiausia kainos turi mažėti šioje sistemoje. Jei jų nebus, toks Kompensuojamųjų vaistų kainyno peržiūrėjimas ir tvirtinimas bus bevertis, išskyrus tai, kad farmacijos verslui bus užkrauta papildoma administracinė našta, nes kas ketvirtį per elektroninę sistemą teks iš naujo pildyti visus dokumentus.

Amerikos prekybos rūmų Sveikatos reikalų komiteto LAWG vadovė, advokatė Rūta Pumputienė:

- Mūsų nuomone, Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno dažnesnė peržiūra, tikėtina, turės įtakos tam tikriems Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto sutaupymams dėl mažesnės vaisto veikliosios medžiagos kainos kurioje nors ES šalių, į kurias atsižvelgiama apskaičiuojant vaisto bazinę kainą. Žinoma, tokiu atveju padidės našta tiek pareiškėjams, kurie turės teikti paraiškas, tiek Sveikatos apsaugos ministerijos atstovams, kurie naują kainyną ruoš keturis kartus per metus vietoj vieno karto. Tačiau jei tai turės įtakos vaistų kainų mažėjimui, toks pokytis sveikintinas. Aišku, svarbu nepamiršti, kad pakeitimai turi būti orientuoti į geresnę vaisto kainą ne tik PSDF biudžeto, bet ir pacientų sumokamų priemokų atžvilgiu bei greitesnį, skaidresnį ir objektyvesnį vaistų kompensavimo procesą.
 

Ekonomistė Rūta Vainienė:

- Kompensuojamųjų vaistų kainyną galima peržiūrėti ir kas ketvirtį, ir kasdieną. Tačiau visa esmė, kas patenka į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Pavyzdžiui, dabar įsileidžiamas tik tas generinis vaistas, kuris yra ženkliai pigesnis, nei jau esantis sąraše. Jei šį reikalavimą panaikintume, manau, kad būtų galima kalbėti apie kainų pokyčius. Priešingu atveju, nėra net prasmės kalbėti apie kainų mažėjimą. Juk siekiant, kad vaistai atpigtų, į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą turi būti įtraukiama daugiau vaistų. Tarkim, jei vaistas yra registruojamas Lietuvoje, jis į sąrašą turėtų patekti automatiškai, o ne tik „progiškai“. Ką tai duotų? Kalbant apie generinius vaistus, atsirastų galimybės į rinką ateiti pigesniems preparatams, žmonės galbūt juos rinktųsi ir čia būtų galima kalbėti apie lėšų sutaupymą. Juk ir valstybė kompensuoja vaistus pagal pigiausią esantį toje grupėje. O tai, kad kas ketvirtį bus peržiūrimas tų pačių vaistų sąrašas, ženklių pokyčių tikrai nebus. Žinoma, tuo, kad į rinką neateitų pigesni generikai, suinteresuoti ir kai kurie farmacininkai, nes dabar tie, kurie jau yra sąraše, jaučiasi ramiai ir saugiai.


Tarp kitko
Projekto iniciatorių teigimu, priėmus teikiamą įstatymo projektą ir numačius pareigą tvirtinti Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną keturis kartus per metus bus greičiau reaguojama į vaistinių preparatų kainų pokyčius referencinėse valstybėse ir atitinkamai greičiau bus perskaičiuojamos visų įrašytų į kainyną vaistinių preparatų kainos. Teisės aktuose nustatyti privalomi gamintojo deklaruojamos kainos mažinimo reikalavimai taip pat būtų taikomi automatiškai ne vieną kartą, o keturis kartus per metus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica