Kalėdos ir kitos šventės – vaistinėje

Saulenis Pociūnas
2014-11-24
Jie, kaip ir ugniagesiai ar policininkai, dirba 24 valandas per parą. Be poilsio ar švenčių dienų. Ir neišvengiamai artėjančias Kalėdas ar Naujuosius metus sutiks darbe – budinčioje vaistinėje.
Šiuo metu Lietuvoje teliko mažiau nei dešimt vaistinių, kurios klientus aptarnauja 24 valandas per parą. Jeigu naktį per valandą į vaistinę užeina vienas klientas, vargu ar naktines pamainas galima vadinti pelningu verslu. Tačiau į šį budinčių vaistinių sąrašą patenka ir didžiųjų tinklų, ir mažosios vaistinės.
Kalėdos ir kitos šventės – vaistinėje
Per pastarąjį penkmetį visai nebeliko budinčių vaistinių Alytuje, Utenoje, Marijampolėje, Šiauliuose, daugelyje kitų mažesnių miestų

Liga nelaukia
Be abejo, didžioji dalis vėlai vakare ar naktį į vaistinę užsukusių klientų yra tie, kurių artimieji susirgo. Rodos, vaistų stalčiuje visada rasi nuskausminamųjų ar kitų būtiniausių medikamentų, tačiau paaiškėja, kad atsargos išseko. Arba prasidėjo ūmus ligos priepuolis.
Pasak Vilniaus greitosios pagalbos stoties specialistų, kartais skambutis į „greitąją“ tampa vizito į vaistinę priežastimi. Medikai pasakoja, jog būna tokių pacientų, kurie mandagiai pasiteirauja, ar kviestis medikus, ar pakaktų išgerti kokių vaistų. Jeigu žmogus kalba sąmoningai ir po telefoninio pokalbio aišku, kad rimtesnės pagalbos nereikia, pacientui pakanka pasiūlyti vieną ar kitą medikamento pavadinimą – tokios konsultacijos kartais pakanka susirgusiajam, kuris (arba jo artimieji) tampa vėlyvu vaistininkų klientu.
Naktimis dirbančių vaistininkų teigimu, maždaug pusė pacientų naktį atvyksta, tiksliai žinodami, ko reikia. Kitai pusei, kaip įprasta sakyti, reikia pasitarti su vaistininku.
 
Verslas naktį – nuostolingas
Pasirodo, jokio skirtumo – dideliame ar mažesniame mieste įsikūrusi budinti vaistinė. Klientus naktį galima suskaičiuoti ant rankų pirštų, dažnai – ant vienos. Išimčių yra, bet jos labai retos. „Budėjau praėjusią naktį. Nuo vidurnakčio iki septintos valandos ryto buvo keturi klientai. Suprantame, kad iš verslo taško – tai nuostolingos darbo valandos. Tačiau jau du dešimtmečius dirbame visą parą – trauktis nesinori, ši vaistinė jau lyg ilgai augintas vaikas, kurio negali palikti. Gal todėl, kad vaistinės savininkai – medikai, gal todėl, kad visi darbuotojai – vietiniai. Dirbame be poilsio dienų miestelėnų labui, kad jie galėtų gauti būtinų medikamentų bet kuriuo paros metu, per šventes – irgi“, - pasakojo Panevėžyje veikiančios T.Barauskio vaistinės vaistininkė Loreta Mickevičienė. Jos teigimu, populiariausios „naktinės“ prekės nesikeičia jau keletą metų – tai vaikams skirti vaistai nuo temperatūros, kosulio, jaunimas perka higienos ir kontracepcijos prekes. „Kiek sugebame, bandome padėti naktį atvykusiems klientams, juk puikiai suprantame, kad jie į vaistinę skuba tik bėdos prispirti. Tačiau vaistų pardavimo tvarkos pakeisti negalime – jeigu medikamentui būtinas gydytojo receptas, be jo naktį tikrai parduoti vaisto negalime“, - pasakoja vaistininkė.

Apie socialinę atsakomybę pasakoja „Benu“ vaistines valdančios bendrovės personalo vadovė Rasa Slauskienė: „Kai perėmėme vaistinę Kauno Savanorių prospekte, net nebuvo minčių keisti jos darbo laiką. Ji jau kelis dešimtmečius ne vienai kauniečių kartai asocijuojasi su vaistine, dirbančia visą parą. Todėl ji ir liko budinti, manau, kad tokia ir bus. O Vilniuje prieš porą metų pradėjo veikti vaistinė Žirmūnuose. Klientų naktimis ten nebūna daug, tačiau rajonas – gausiai apgyvendintas. Ne dėl pelno dirbame: vaistininkų darbas – pagelbėti žmonėms. Tačiau neneigsiu, kad ekonominiai faktoriai yra svarbūs – ilginti darbo laiką iki visos paros ar uždaryti vaistinę nakties valandoms.“
Jai pritarė ir bendrovės „Eurovaistinė“ direktorė Neringa Vaitelytė: „Buvome atidarę daugiau visą parą veikiančių vaistinių, bet Šiauliuose bei Klaipėdoje poreikio turėti tokias vaistines nejautėme – klientų srautas buvo per mažas. Tačiau nuolat stebime rinką – jeigu matysime, kad visą parą veikiančių vaistinių poreikis bus, svarstysime įmanomas galimybes.“
 
Ką perka?
Populiariausios budinčių vaistinių parduodamos prekės – greitos kontracepcijos preparatai, vaistai nuo aukštos temperatūros, viduriavimo, skausmo, apsinuodijimo. Yra žmonių, kurie naktį į vaistinę užsuka prieš ilgesnę kelionę – tada ir pirkinių sąrašas būna ilgesnis.
Sostinės Ukmergės gatvėje veikiančioje „Eurovaistinėje“ iki vidurnakčio pirkėjų srautas taip pat būna kur kas didesnis. Nors ši vieta strategiškai patogi ir budinti vaistinė čia veikia keletą metų, nakties valandomis žmonių sumažėja. Daugiausia klientų būna naktį iš penktadienio į šeštadienį.
Paprastai po vieną naktimis dirbančios vaistininkės prisipažino, kad dirbti nėra baugu – prie tokių darbo grafikų jau įpratusios. Galima sakyti, kad yra vaistininkių, kurios mėgsta „naktinėti“ ir be problemų sutinka padirbėti naktinę pamainą.
 
Mažuose miestuose nyksta 
Pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Farmacijos licencijavimo skyriaus vedėjos Auksės Dambrauskaitės, vaistinių mažėjimo metas Lietuvoje jau baigėsi. Didžiąją dalį rinkos persiskirstė vaistinių tinklai (šiuo metu Lietuvoje trys ketvirtadaliai vaistinių priklauso didiesiems tinklams), tačiau žengti į budinčių vaistinių sritį ryžosi ne visi. Per pastarąjį penkmetį visai nebeliko budinčių vaistinių Alytuje, Utenoje, Marijampolėje, Šiauliuose, daugelyje kitų mažesnių miestų...
Pavyzdžiui, „Benu“ vaistinių tinkle tik 2 iš beveik 90 dirba visą parą. „Kiekvieno miesto situacija – unikali. Būna, kad miesto savivaldybė labai skatina ir nori visą parą dirbančios vaistinės. Ieškome abiem pusėm naudingų sprendimų“, - teigia R.Slauskienė.
 
Tarp kitko
Lietuvos teisės aktai nenustato prievolės vaistinėms budėti nakties metu. Visos vaistinės savarankiškai nustato savo darbo laiką.

PSO duomenimis, maždaug 1 proc. Europoje realizuojamų vaistų yra falsifikuoti. Europos Sąjungoje kasmet konfiskuojama apie 30 mln. pakuočių falsifikuotų vaistų. Bendra pasaulio statistika – kur kas grėsmingesnė, falsifikatai bendrai sudaro apie 10 proc.
Rusijos sveikatos priežiūros tarnyba jau ne pirmą kartą pareikalavo, kad būtų uždarytos visos šalyje veikiančios interneto vaistinės. Dėl spragų įstatymuose, prekyba vaistais internetu Rusijoje iš viso nėra reglamentuota.
Tiesa, iki šiol nėra ir įstatymo, kuriuo remiantis tokia veikla gali būti stabdoma. Be abejo, sankcijų pirmiausia turėtų sulaukti tie prekeiviai, kurie siūlo licencijų neturinčius medikamentus arba falsifikatus. Tačiau jei bus uždaromos visos be išimties vaistinės, nukentės ir legalūs vaistinių tinklai, kurie jau pradėjo prekiauti internetu.
1383 – tiek vaistinių ir jų filialų šiuo metu veikia Lietuvoje.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) duomenimis, 2013-ųjų sausį Lietuvoje veikė 1404, o 2012-ųjų sausį – 1442 vaistinės.
 

Vienas klausimas

Ar teko lankytis visą parą veikiančioje vaistinėje?
 
Irina Putrimienė (47):
- Prieš keletą metų budinčioje vaistinėje esu ieškojusi vaistų nuo migrenos. Bet negavau. Reikėjo recepto, tačiau aš jo tuo metu neturėjau. Manau, kad tokių vaistinių reikia, jų turėtų būti daugiau, nes ir sostinės Gedimino prospekte ji jau naktį nebedirba.
 
Antanas Gudelis (63):
- Laimei, niekada neteko pirkti vaistų naktį, iš viso labai retai vaistinėje lankausi.
Bet manau, kad vaistinių, veikiančių ir naktį, turi būti daugiau.
 
Pavel Kovalevski (23):
- Man kol kas neteko naktį lankytis vaistinėje, jeigu kažko reikia, galima nusipirkti anksčiau. Tačiau manau, kad visą parą veikiančių vaistinių tikrai turi būti daugiau, ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose. Juk po aštuntos ar dešimtos valandos vakaro kartais neturi alternatyvų – vaisto reikia, o vaistinės jau uždarytos. Manau, kad visą parą veikiančios vaistinės turėtų veikti kiek viename dideliame prekybos centre.
 
Agnė Paulauskienė (26):
- Kadangi turime mažą vaiką, tai važiavome naktį pirkti vaistų nuo staiga pakilusios temperatūros. Manau, kad vaikus auginantys žmonės budinčiose vaistinėse lankosi tikrai dažnai. Gyvename Visorių soduose, tai mums patogiausia Ukmergės gatvėje esanti vaistinė: tiesa, ten reikia privažiuoti, dar papildomai sumokėti už aptarnavimą naktį, bet vaistų naktį turi rasti. Juk ligos nesuplanuosi.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

    „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris