Farmacininkai siūlo ministerijai atsižvelgti ir į jų siūlymus

Evelina Machova
2017-11-24
Vaistų gamintojai sako, kad šalyje vykdoma vaistų politika turi tobulintinų dalykų. Pasak Vaistų gamintojų asociacijos (VGA) valdybos pirmininko Dariaus Sinkevičiaus, jei farmacininkai priėmė bei įgyvendino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sąlygas, ir pastaroji turėtų atsižvelgti į jų pateikiamus siūlymus.
Farmacininkai siūlo ministerijai atsižvelgti ir į jų siūlymus
Sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad per trečiąjį ketvirtį priemokos pacientams sumažėjo 3 mln. eurų. Tiesa, Vaistų gamintojų asociacija, analizuodama VLK pateiktus duomenimis, pastebėjo, kad kompensacijas vaistams gavo 2 tūkst. pacientų mažiau. Brangiems vaistams išleista 2,3 mln. eurų daugiau, nors pacientų skaičius sumažėjo.

Maksimalios priemokos

„Kad įvesti pokyčiai farmacijos sektoriuje kai kurioms pacientų grupės davė naudos – priemokos už vaistus sumažėjo. Tačiau norint pasiekti užsibrėžtus tikslus, kad priemokos mažėtų dar sparčiau, reikalingas ir PSDF biudžeto indėlis“, - sako Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius.

 
Mat kalbant apie vaistų kompensavimą ir priemokas reikia nepamiršti, jog šalyje veikia keli skirtingi kompensavimo lygiai. „Tarkim, kardiologiniai vaistai kompensuojami aštuoniasdešimčia procentų. Natūralu, kad ir priemokos pacientams už šiuos vaistus yra didesnės“, - sako D.Sinkevičius. Pacientas ligos nesirenka, tačiau kompensaciją vaistui gauna pagal ligą. Valstybė turėtų rūpinti piliečiais vienodai ir suteikti vienodas kompensavimo sąlygas.

Ministerija skaičiuoja, kad per trečiąjį ketvirtį priemokos pacientams sumažėjo 3 mln. eurų. Tiesa, VGA, analizuodama VLK pateiktus duomenimis, pastebėjo, kad kompensacijas vaistams gavo 2 tūkst. pacientų mažiau. Brangiems vaistams išleista 2,3 mln. eurų daugiau, nors pacientų skaičius sumažėjo. O juk ministerija žadėjo didėsiantį brangių vaistų prieinamumą.

Prieš kurį laiką SAM buvo pranešusi džiugią žinią pacientams, kad netrukus priemokos už vaistus negalės būti didesnės nei 3,93 euro. Nesvarbu, ar vaisto pakuotėje trisdešimt ar devyniasdešimt tablečių, priemokos abiem atvejais bus vienodos. Pasak D.Sinkevičiaus, maksimalios paciento priemokos ir mažas kainų skirtumas neskatins vartotojo rinktis mažiau kainuojantį vaistą. Tačiau tai sumažins gamintojų kiekį dviejų ir daugiau gamintojų vaistinių preparatų grupėse, o tuomet gali sutrikti vaistų tiekimas. Dėl šių priežasčių siūloma atsisakyti maksimalios priemokos naudojimo ribojant patekimą į kainyną.
 
Siūlo vienodą kainodarą
Kitas opus klausimas ar, tiksliau, tobulintinas dalykas - sudėtinių vaistų kainos apskaičiavimas. Lietuvoje naudojama metodika skiriasi nuo tos, kuri galioja kitose Europos Sąjungos šalyse. „Svetur skaičiuojant sudėtinių vaistų kainas sudedamos mažiausios kainos tų veikliųjų medžiagų, kurių gamintojai jas tiekia į tą rinką. Pas mus gi apskaičiuojama mažiausia kaina iš visų šalių, ir tie gamintojai nebūtinai tą veikliąją medžiagą tiekia mūsų rinkai. Tai - nelogiškas sprendimas.
 
Be to, sudėtinius vaistus taip pat paveiktų ir numatytos maksimalios pacientų priemokos. Jei vaistas sudarytas iš vienos veikliosios medžiagos, maksimali priemoka – 3,93, jei dvi, ar trys veikliosios medžiagos - priemoka ta pati. O sudėtiniai vaistai susideda iš kelių komponentų“, - sako D.Sinkevičius.


VGA siūlo 
Sudėtinių vaistų kompensavimui taikyti vienodą kainodarą pagal vaistinių preparatų skaičių grupėje:
1 gamintojas – 3 Europos Sąjungos šalių minimalus kainų vidurkis.
2 gamintojai – 30 proc. mažesnė kaina.

3 gamintojai – kainos konkursas.
 
Taip pat siūloma pakeisti reikalavimus įtraukiant sudėtinius vaistus į kompensaciją:
Mažiausia kaina Europos Sąjungoje.
Nevertinti terapinės ir farmakoekonominės vertės, kadangi šių vaistų terapinė ir farmakoekonominė vertės buvo įvertintos juos įtraukiant į kainyną kaip atskiras sudėtinio vaisto dalis


Komentaras
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto dekanas prof. Vitalis Briedis:

Negalėčiau tvirtinti, kad žmogui, kuris vartos tris skirtingas veikliąsias medžiagas atskirai, ir tam, kuris tas tris skirtingas medžiagas gers vadinamojoje politabletėje, vaistas veiks vienodai. Tokių tyrimų nėra. Registruojant vaistus yra atliekami tyrimai, kaip pasisavinamos vaistinės medžiagos iš atskirų vaistinių formų. Tarkim, gaminu tabletę su produktu A.
 
Kad gaučiau teisę tiekti į rinką tą vaistą, pateikiu duomenis, kaip ta medžiaga iš atitinkamos vaistinės formos yra atpalaiduojama ir pasisavinama į organizmą bei kokiu greičiu ji patenka į sisteminę kraujotaką ar į kitą poveikio vietą. Jeigu pateikiu registracijai vaisto, kuriame yra vaistinė medžiaga kartu su vaistine medžiaga B, bylą, vadinasi, pateikiu duomenis ir apie tai, kaip jos abi yra atpalaiduojamos iš vaisto formos ir kokiu greičiu, kaip intensyviai jos yra pasisavinamos į audinį ar kraują, raumenį ar kur kitur, kaip greitai patenka į poveikio vietą, kaip greitai veikia būdamos kartu.
 
Nė vienas gamintojas, kuris gamina vieno komponento vaistinės medžiagos produktą, nepateiks duomenų apie tai, kaip jo produktas sąveikaus su kitais. Pats jis tokių tyrimų vargu bau ar atliks, nebent būtų speciali situacija. Jei produktas sukurtas su dviem komponentais, vadinasi, yra įrodyta, kaip jis veikia ir koks jo poveikis. Jei gamintojas pateikia vaistą registruoti, jam keliami specialūs reikalavimai. Gamintojai, kurie gamina dviejų komponentų tabletes, formaliai yra teisūs sakydami, kad jų vaistas kuria pridėtinę vertę.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

    D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

    „Vienas veiksnių, nuo kurio priklauso reabilitacijos sėkmė – paciento motyvacija“, – teigia LSMU Kauno lig...
    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...

    razinka


    Sveika šeima


    Miego higiena – raktas į kokybišką poilsį

    „Pramiegame trečdalį savo gyvenimo, tad svarbu, kad miegas būtų kokybiškas“, – sako VUL Santaros klinikų gydytoja neurologė, miego sutrikimų specialistė dr. Raminta Masaitienė. Anot medikės, miego higiena padeda išsiugdyti naujus, gilų ir nepertraukiamą miegą skatinančius įpročius.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Šeimos tragedija pakeitė šizofrenijos mokslo istoriją

    1950-ųjų pradžioje Donas ir Mimi Galvinai atrodė ideali amerikiečių šeima. Donas buvo ambicingas JAV Oro pajėgų karininkas, politikos mokslų daktaras, o Mimi – karštai tikinti katalikė, atsidavusi mama ir žmona. Tarp 1945 ir 1965 metų jiedu susilaukė dvylikos vaikų – dešimties sūnų ir dviejų dukterų. ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
    Vilma Gudynienė Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti

    Naujas numeris