Farmacijos pramonė atskleidė investicijas į sveikatos priežiūrą

www.lsveikata.lt
2016-07-04
Europos farmacijos kompanijos, siekdamos skaidrinti bendradarbiavimą su sveikatos priežiūros specialistais ir organizacijomis, pradėjo savanoriškai skelbti duomenis apie tokio bendradarbiavimo apimtis.
Farmacijos pramonė atskleidė investicijas į sveikatos priežiūrą
Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Juras Požela susitiko su Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (EFPIA) generaliniu direktoriumi Richardu Bergstromu, kuris pristatė federacijos priimtą ir jau veikiantį Atskleidimo kodeksą.

Bendradarbiavimas – tik skaidriai
Šiuo kodeksu farmacijos kompanijos 33 Europos šalyse įsipareigojo viešai atskleisti, kiek jos investuoja į sveikatos priežiūrą, medikų kompetencijų ir kvalifikacijos tobulinimą, bendradarbiavimą su medikais vystant medicinos inovacijas.
Pasak R.Bergstromo, farmacijos pramonės ir medikų bendradarbiavimas yra būtinas, siekiant, kad pacientai gautų tinkamos kvalifikacijos paslaugas ir efektyviausią šiuolaikinį gydymą.
 
„Tačiau visuomenė turi būti tikra, kad šis bendradarbiavimas yra skaidrus, remiasi aiškiais etikos principais ir teisės aktais“, - sako EFPIA vadovas.
Jis pabrėžia, kad skaidrumo didinimas padės visuomenei geriau suprasti šio gyvybiškai svarbaus bendradarbiavimo reikšmę.

 
Sieks didinti standartus
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela sveikina savireguliacinę farmacijos pramonės iniciatyvą, tačiau pabrėžia, kad būtina toliau ją vystyti, siekiant dar didesnio skaidrumo ir naudos pacientams.
„Santykiai tarp farmacijos pramonės ir medikų turi būti žinomi visuomenei – kad būtų užtikrintas jų etiškumas ir skaidrumas. Čia itin didelė atsakomybė tenka mūsų medikams. Sutikdami individualiai deklaruoti gautą paramą, jie leis pacientams būti tikresniems, kad išrašomi vaistai ir skiriamas gydymas išties yra efektyviausi“, - sako J.Požela.
 
Pasak ministro, Lietuvoje bus svarstoma galimybė Atskleidimo kodekso nuostatas perkelti į įstatymą, kad jų laikymasis būtų privalomas visiems medikams ir farmacijos pramonės atstovams.
J.Požela sako sieksiąs toliau didinti skaidrumo standartus šioje srityje, kviečiant bendradarbiauti pacientų, medikų, farmacijos pramonės, kitas visuomenines organizacijas, įskaitant„Transparency International“.
 
Daugiausiai išleidžiama tyrimams
Galutiniai visos Europos atskleidimo duomenys dar nėra suvesti, tačiau kai kuriose šalyse jie jau paskelbti. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje farmacijos pramonės bendradarbiavimo su medikais apimtys per 2015 metus viršijo 285 mln. eurų, Vokietijoje siekė 575 mln. eurų.
Lietuvoje Atskleidimo kodeksu vadovaujasi apie 40 kompanijų, vienijamų Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) ir Vaistų gamintojų asociacijos, bei kitų įmonių.
 
Pasak IFPA direktoriaus Leono Kalėtino, preliminariais skaičiavimais, IFPA narių bendradarbiavimo su Lietuvos medikais apimtys 2015 metais siekė 9,5 mln. eurų.
Iš jų didžiausia suma – beveik 4 mln. eurų teko medikams už darbą, atliekant klinikinius ir kitus mokslinius tyrimus, skirtus naujų vaistų atradimams ir efektyvumo patvirtinimams.

 
Likusi suma pasiskirstė kitoms bendradarbiavimo sritims - paramai sveikatos priežiūros organizacijoms, siekiant užtikrinti medikų kvalifikacijos tobulinimą ir tęstinius medicininius mokymus, medikų dalyvavimui moksliniuose ir profesiniuose renginiuose bei medikų paslaugoms už jų ekspertizes ir konsultacijas.
L.Kalėtinas pabrėžė itin aukštą Lietuvos medikų sąmoningumo lygį – vidutiniškai beveik 70 proc. jų sutiko, kad būtų atskleisti individualūs duomenys apie asmeniškai gautas vertes. Panašus atvirumo lygis užfiksuotas ir Didžiojoje Britanijoje.
 
Svarbiausia nauda - pacientams
Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas pabrėžia, kad bendradarbiavimas tarp farmacijos pramonės ir gydytojų yra neatsiejama klinikinės praktikos dalis.
„Siekiant, kad šis bendradarbiavimas neštų kuo daugiau naudos ir specialistams, ir pacientams, ir mokslo pažangai, būtina užtikrinti jo skaidrumą“, - sako jis.

 
Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ vadovė Ieva Drėgvienė atkreipia dėmesį, kad valstybė nefinansuoja gydytojų mokymų apie naujausius diagnostikos bei gydymo metodus.
„Be finansinės farmacijos įmonių paramos gydytojų mokymas taptų neįmanomas. Pacientams svarbiausias šio bendradarbiavimo rezultatas - žinios apie inovatyvius diagnostikos bei gydymo būdus, gerinančius daugelio ligų prognozę bei sergančiųjų gyvenimo kokybę“, - teigia I.Drėgvienė.
 
„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sveikina farmacijos pramonės apsisprendimą veikti skaidriau.
„Tikiuosi, šis užmojis netaps vienkartine akcija. Tai priklausys nuo to, ar farmacijos pramonės atstovai atskaitingai viešins duomenis apie savo bendravimą su medikais, o medicinos atstovai - pradės taikyti sau aukštesnį skaidrumo standartą“, - sako S.Muravjovas.
 
Nuorodas į 2015 metais Lietuvos medikams perleistų verčių suvestines galima rasti portale www.VaistuKodeksas.lt. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Kauno klinikos pirmosios Baltijos šalyse pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su technologijų ir inovacijų mi...
  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...

  Sveika šeima


  Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

  Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kai išeina „eterio milžinai“

  Kai prieš 11 metų šis amerikietis vedė paskutinę „Larry King Live“ laidoje prezidentas Barakas Obama pavadino jį „vienu iš eterio milžinų“. Larry Kingas (1933-2021) toks buvo. Nesvarbu, ar kalbėjosi su JAV prezidentu, užsienio lyderiu, garsenybe, skandalų kamuojamu asmeniu arba bet kuriuo ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica