Farmacijos kompanijos vis labiau domisi pacientų DNR

www.lsveikata.lt
2015-04-09
Biogenetikos kompanija „Genentech“ išleido 10 mln. dolerių Parkinsono liga sergančių pacientų ir jų artimųjų DNR duomenims įsigyti. Garsi kompanija „Pfizer“ įsigijo penkių tūkst. pacientų, sergančių vilklige, genomus. Šie atvejai, pasak Vakarų spaudos, tik parodo, kad artimiausiu metu farmacininkai planuoja įsigyti dar daugiau genetinių pacientų duomenų.
Farmacijos kompanijos vis labiau domisi pacientų DNR
Nemažai pačių pacientų, parduodančių savo DNR informaciją, dėl to nei kiek neišgyvena. Pacientų nuomonės tyrimai rodo, kad didesnė galis jų neprieštarauja, jog jų genomas būtų naudojamas mokslinių tyrimų metu.

Skelbiama, kad farmacinės kompanijos, kartu su garsiausiais mokslininkai šią informaciją panaudos svarbiems tikslams – naujos kartos vaistams kurti. „Mokslas gaus galimybę sukurti specialią genų terapiją. Tai leis pereiti prie gydymo individualizacijos, kas savo ruožtu reiškia didelį preparatų veiksmingumą“, – skelbia farmacininkų atstovai.

 
Nors kai kuriems pacientams, į kuriuos kreipiasi farmacininkai, genetinių duomenų pardavimas tapo kone verslu, yra ir skeptiškai vertinančių tokią veiklą. Tokių iniciatyvų kritikai sako, kad kyla klausimų dėl duomenų konfidencialumo, nes tokia informacija gali tapti kompiuterinių įsilaužėlių taikiniu.
 
Vis dėlto Nacionalinio žmogaus genomo instituto atstovas Dave Kaufman tvirtina, kad nuogąstauti nereikėtų, o visi pacientų, sergančių įvairiomis ligomis ir sutikusių genetinius duomenis parduoti ar tiesiog dovanoti farmacijos kompanijų laboratorijoms, duomenys yra įslaptinti. „Kai kuriose valstybėse tam sukurti netgi nacionaliniai teisės aktai“, – pasakoja jis.
 
Įdomu ir tai, kad nemažai pačių pacientų, parduodančių savo DNR informaciją, dėl to nei kiek neišgyvena. Pacientų nuomonės tyrimai rodo, kad didesnė galis jų neprieštarauja, jog jų genomas būtų naudojamas mokslinių tyrimų metu. Jie mano, kad tokios informacijos suteikimas tyrinėtojams duos daugiau naudos visuomenei, nei kad gali pakenkti jų privatumui. Tokios nuomonės dažniausiai yra žmonės, sergantys įvairiomis paveldimomis genetinėmis ligomis, kurias, išradus individualizuotą gydymą, būtų galima įveikti.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris